Er der én mand, som har haft en enorm betydning for Pierre Bengtssons fodboldkarriere, så er det Ståle Solbakken.
Det var nordmanden, som hentede Pierre Bengtsson i klubben tilbage i 2011. Da FC København så hentede ham igen i 2017, så var det også med Ståle Solbakken ved roret.
Han er et menneske, der viser følelser. Det er fedt. Det kan du også se på Jacob Neestrup.
Pierre BengtssonTidligere FC København-spiller
Man forstår altså, hvis de to har et helt særligt bånd til hinanden, og det har de stadig, afslører Pierre Bengtsson i et stort interview med Tipsbladet i forbindelse med hans karrierestop.
– Han har evnerne til at få alle på holdet til at yde deres bedste. Han havde en stor betydning for de to gange, han hentede mig til FCK. Efter mit karrierestop blev officielt, er han den eneste træner, jeg har haft kontakt med. Det betyder meget at vide, at jeg var en stor del af hans hold dengang, og han betød meget for mig, fortæller Pierre Bengtsson.
Hvorfor var han så fed at spille for?
– Han var meget direkte i måden, han gjorde det på. Det var meget spiller for spiller efter kampen på en direkte måde, og det udviklede os.
– Han er meget ærlig og rå, og det sætter man i sidste ende pris på. Han er et menneske, der viser følelser. Det er fedt. Det kan du også se på Jacob Neestrup. De vil virkelig vinde fodboldkampe. Det smitter også af på holdet.
Neestrup får en lang karriere
Netop Jacob Neestrup har Pierre Bengtsson rigtig store tanker om. Selv om svenskeren ikke var i klubben, da Neestrup blev cheftræner i efteråret 2022, så kender han ham særdeles godt fra tiden, dengang Neestrup var assistenttræner i klubben.
Og selv om Ståle Solbakken og Jacob Neestrup på ingen måde er ens, så ser Pierre Bengtsson nogle lighedstegn mellem de to.
– Jacob har fået en fantastisk start på karrieren. Du kan se nogle ligheder mellem deres energi og deres vindermentalitet, forklarer han.

Pierre Bengtsson forlod FC Københanv i starten af 2022, og siden har han fulgt med fra afstand. Selv om resultaterne i øjeblikket ikke går FCK's vej, så er Bengtsson ikke et sekund i tvivl om Jacob Neestrups trænerevner.
– Han er en dygtig træner og et godt menneske. Jacob er sulten, han har FCK-dna og vindermentalitet. Jeg havde nogle gode træninger på træningsbanen sammen med ham. Han giver den gas. Jeg nyder at følge dem.
– Jeg har kun ros tilovers for ham. Han er ung, men han har taget nogle store skridt. Han kommer til at få en lang og god karriere som træner, spår Pierre Bengtsson.
Jacob Neestrup er i øjeblikket i gang med sin største test som FCK-træner, hvor man inden søndagens storkamp mod FC Midtjylland er seks point bag konkurrenterne fra Herning og Brøndby.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM