Er der én mand, som har haft en enorm betydning for Pierre Bengtssons fodboldkarriere, så er det Ståle Solbakken.
Det var nordmanden, som hentede Pierre Bengtsson i klubben tilbage i 2011. Da FC København så hentede ham igen i 2017, så var det også med Ståle Solbakken ved roret.
Han er et menneske, der viser følelser. Det er fedt. Det kan du også se på Jacob Neestrup.
Pierre BengtssonTidligere FC København-spiller
Man forstår altså, hvis de to har et helt særligt bånd til hinanden, og det har de stadig, afslører Pierre Bengtsson i et stort interview med Tipsbladet i forbindelse med hans karrierestop.
– Han har evnerne til at få alle på holdet til at yde deres bedste. Han havde en stor betydning for de to gange, han hentede mig til FCK. Efter mit karrierestop blev officielt, er han den eneste træner, jeg har haft kontakt med. Det betyder meget at vide, at jeg var en stor del af hans hold dengang, og han betød meget for mig, fortæller Pierre Bengtsson.
Hvorfor var han så fed at spille for?
– Han var meget direkte i måden, han gjorde det på. Det var meget spiller for spiller efter kampen på en direkte måde, og det udviklede os.
– Han er meget ærlig og rå, og det sætter man i sidste ende pris på. Han er et menneske, der viser følelser. Det er fedt. Det kan du også se på Jacob Neestrup. De vil virkelig vinde fodboldkampe. Det smitter også af på holdet.
Neestrup får en lang karriere
Netop Jacob Neestrup har Pierre Bengtsson rigtig store tanker om. Selv om svenskeren ikke var i klubben, da Neestrup blev cheftræner i efteråret 2022, så kender han ham særdeles godt fra tiden, dengang Neestrup var assistenttræner i klubben.
Og selv om Ståle Solbakken og Jacob Neestrup på ingen måde er ens, så ser Pierre Bengtsson nogle lighedstegn mellem de to.
– Jacob har fået en fantastisk start på karrieren. Du kan se nogle ligheder mellem deres energi og deres vindermentalitet, forklarer han.

Pierre Bengtsson forlod FC Københanv i starten af 2022, og siden har han fulgt med fra afstand. Selv om resultaterne i øjeblikket ikke går FCK's vej, så er Bengtsson ikke et sekund i tvivl om Jacob Neestrups trænerevner.
– Han er en dygtig træner og et godt menneske. Jacob er sulten, han har FCK-dna og vindermentalitet. Jeg havde nogle gode træninger på træningsbanen sammen med ham. Han giver den gas. Jeg nyder at følge dem.
– Jeg har kun ros tilovers for ham. Han er ung, men han har taget nogle store skridt. Han kommer til at få en lang og god karriere som træner, spår Pierre Bengtsson.
Jacob Neestrup er i øjeblikket i gang med sin største test som FCK-træner, hvor man inden søndagens storkamp mod FC Midtjylland er seks point bag konkurrenterne fra Herning og Brøndby.
Marokko er blevet fodboldens mekka
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
I svime over Oscar Schwartau
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
AVIS
Det kommer til at trække ud
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
Uheldig dansk angriber færdig i Norge
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
Vild Diant Ramaj-historie
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Drømmer om VM 2026 med Danmark
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
I chok over Nicolai Poulsen
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
Varsler straf til Dortmund-stjerne
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
MEDIE