Preben Elkjær må regnes som en af de absolut bedste danske angribere nogensinde, og det er derfor også et kompliment af dimensioner, skulle man være så heldig at blive sammenlignet med den tidligere landsholdsbomber.
Ikke desto mindre er det tilfældet med Silkeborgs nye stjerneskud Alexander Lind, der har fundet netmaskerne i fire Superliga-kampe i streg.
– Han er en rigtig fin type. Han er anderledes end de andre. Jeg synes, det er fedt, at vi har ham i Superligaen. Man skal passe på med at drage sammenligninger, men der var en 86’er i gamle dage, der kunne med begge fødder. Jeg synes, han minder om Elkjær. Den måde, som han gør tingene på. Han sparker dem ind med sådan en sikkerhed, ligesom Preben Elkjær, han gjorde, fortæller Thomas Gravesen til Discovery, efter Søhøjlandets Helte tog en ordentlig skalp med en 3-1 sejr over FC København i Parken.
Som Thomas Gravesen hentyder til, hærgede Preben Elkjær til VM i 1986, hvor han lynede fire gange i turneringen.
Hellas Verona-legenden scorede i øvrigt 38 mål på blot 69 landskampe, så det er ikke hvem som helst, som Alexander Lind bliver sammenlignet med.
Kent Nielsen vil sikkert gnide sig i hænderne, hvis den unge angriber kan levere samme scoringsfrekvens for Silkeborg.
Den 21-årige angriber kommer fra SIF’s eget akademi og har spillet 58 kampe for midtjyderne, hvor han har kvitteret med 13 mål.
LIVE
VM-LIVE: Fransk stjerne raser
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!
LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
Brøndby henter keeper – her er planen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Meget hård tilskuerstraf til FCK
TOPNYHED
Her er FCM’s mulige EL-modstandere
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TransferLIVE: Koster 900 millioner
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
