Preben Elkjær må regnes som en af de absolut bedste danske angribere nogensinde, og det er derfor også et kompliment af dimensioner, skulle man være så heldig at blive sammenlignet med den tidligere landsholdsbomber.
Ikke desto mindre er det tilfældet med Silkeborgs nye stjerneskud Alexander Lind, der har fundet netmaskerne i fire Superliga-kampe i streg.
– Han er en rigtig fin type. Han er anderledes end de andre. Jeg synes, det er fedt, at vi har ham i Superligaen. Man skal passe på med at drage sammenligninger, men der var en 86’er i gamle dage, der kunne med begge fødder. Jeg synes, han minder om Elkjær. Den måde, som han gør tingene på. Han sparker dem ind med sådan en sikkerhed, ligesom Preben Elkjær, han gjorde, fortæller Thomas Gravesen til Discovery, efter Søhøjlandets Helte tog en ordentlig skalp med en 3-1 sejr over FC København i Parken.
Som Thomas Gravesen hentyder til, hærgede Preben Elkjær til VM i 1986, hvor han lynede fire gange i turneringen.
Hellas Verona-legenden scorede i øvrigt 38 mål på blot 69 landskampe, så det er ikke hvem som helst, som Alexander Lind bliver sammenlignet med.
Kent Nielsen vil sikkert gnide sig i hænderne, hvis den unge angriber kan levere samme scoringsfrekvens for Silkeborg.
Den 21-årige angriber kommer fra SIF’s eget akademi og har spillet 58 kampe for midtjyderne, hvor han har kvitteret med 13 mål.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
Her kan du se FC København mod FC Polissya
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
MEDIE
