Vild milliongevinst kan være på vej til FCM

FC Midtjylland kan score svimlende milliongevinst på én af klubbens tidligere spillere, som vel at mærke havde et skuffende ophold på Heden.



Artem Dovbyk blev aldrig en succes i FC Midtjylland, men de gæve købmænd fra Heden ser ud til at have gjort en sand genistreg i forbindelse med angriberens exit i sommeren 2020.

Dengang lod FC Midtjylland Artem Dovbyk gå for småpenge til SK-Dnipro 1, og handlen skete på bagkant af et lejeophold i Sønderjyske, som heller ikke var specielt vellykket, men FCM fik alligevel flettet ind i aftalen, at de skal have 50 procent af en fremtidig transfer – det har Artem Dovbyk selv fortalt.

Den manøvre kan sikre FC Midtjylland et kæmpe millionbeløb i nærmeste fremtid, for siden afskeden i Danmark har 25-årige Artem Dovbyk haft enorm succes.

I denne sæson bliver han topscorer i Ukraine for anden sæson i træk, og han har med sine foreløbig 24 kasser scoret dobbelt så mange mål som nummer to på topscorerlisten. Artem Dovbyk har også scoret fem mål i syv Conference League-kampe, og på Ukraines landshold scorer han ligeledes flittigt.

Nu melder ukrainske medier, at Artem Dovbyk er tæt på at forlænge sin kontrakt med SK-Dnipro 1, og det er angriberens ønske, fordi han gerne vil have, at klubben skal tjene mange penge på ham ved et salg. 

SK-Dnipro 1 har angiveligt sat et prisskilt på 112 millioner kroner på ryggen af Artem Dovbyk, og får klubben det beløb i kassen, er FC Midtjylland altså berettiget til godt 55 millioner – og det er altså for en angriber, der blot scorede et enkelt mål i FCM-trøjen.

Torino, Club Brugge og Galatasaray er blandt de klubber, der har været sat i forbindelse med Artem Dovbyk. 





LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Færdig

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Argentina – Egypten

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Belgien knuser USA

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb