Det kører for Randers.
Bare ikke når modstanderen er FC Midtjylland.
Randers har en skrækkelig statistik mod midtjyderne, og det er selvfølgelig en statistik, der fylder hos træner Rasmus Bertelsen.
32 kampe.
Så lang tid siden er det, at Randers har vundet over FC Midtjylland i Superligaen. Vi skal tilbage til 2012, hvor Randers på mål af Jonas Kamper og Ronnie Schwartz vandt over FC Midtjylland.
Og det kan ende med at blive rekord, hvis Randers ikke formår at slå FC Midtjylland i denne sæson. Den nuværende rekord står FC København og Sønderjyske for. I 35 kampe, fra 2000 til 2017, lykkedes det ikke sønderjyderne at slå FCK.
– Nu skal vi have skovlen under de midtjyder, siger Bertelsen med et grin og fortsætter:
– Det er jo kun 32 Superliga kampe siden, vi har slået dem. Vi har faktisk undersøgt rekorden for længste stime mod noget hold, og den er 35, så vi nærmer os en rekord.
Den har I vel ingen ambitioner om at slå?
– Den der vil vi rigtig gerne forsøge at få has på, og nu har vi tre forsøg til det i de næste par måneder. Det kan jo ende med, at vi tangerer Superliga-rekorden i mesterskabsspillet, men lad os håbe på, at det ikke sker.
Hvad er ved FC Midtjylland, der passer så dårligt til jer?
– Nu er det en problematik, der har været oppe at vende mange gange. Det argument, der er kommet mest, er, at det i mange år har været to klubber, der har haft lidt samme spillestil, og når to ens spillestile mødes, så er det tit dem med de bedste spillere, der vinder.
– Vi har haft for svært ved at give et modsvar til det, FC Midtjylland kan, men jeg vil også sige, at vi har spillet uafgjort mod dem i fire af de seneste fem kampe, og de fleste gange har vi været tættere på sejren, end de har, fortæller Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.
Sprudlende FCM-offensiv
FC Midtjylland har i flere kampe haft problemer med offensiv, men det var bestemt ikke tilfældet mod AaB.
Her fik midtjyderne skabt et hav af chance, og det er noget, man har bemærket hos Randers.
– Det er i hvert fald noget, vi har meget respekt for. Specielt deres offensiv. Den er på et højt niveau, når de rammer deres gode dage, og så har de nogle individualister, som er på et meget højt Superliga-niveau.
Hvordan dæmmer I så op for det?
– Det gør vi ved at sætte os grundigt ind i, hvad de hver især er dygtige til, så vi har nogle strategier for at lukke ned for det. Men allermest handler det om at se, hvad vi kan gøre den anden vej, for det er ikke utænkeligt, at FC Midtjylland scorer et mål eller to på søndag, men så må vi se, om vi kan lave to eller tre, siger Rasmus Bertelsen.
FC Midtjylland og Randers mødes søndag, og så krydser de også klinger to gange i mesterskabsspillet.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
AVIS