Det kører for Randers.
Bare ikke når modstanderen er FC Midtjylland.
Randers har en skrækkelig statistik mod midtjyderne, og det er selvfølgelig en statistik, der fylder hos træner Rasmus Bertelsen.
32 kampe.
Så lang tid siden er det, at Randers har vundet over FC Midtjylland i Superligaen. Vi skal tilbage til 2012, hvor Randers på mål af Jonas Kamper og Ronnie Schwartz vandt over FC Midtjylland.
Og det kan ende med at blive rekord, hvis Randers ikke formår at slå FC Midtjylland i denne sæson. Den nuværende rekord står FC København og Sønderjyske for. I 35 kampe, fra 2000 til 2017, lykkedes det ikke sønderjyderne at slå FCK.
– Nu skal vi have skovlen under de midtjyder, siger Bertelsen med et grin og fortsætter:
– Det er jo kun 32 Superliga kampe siden, vi har slået dem. Vi har faktisk undersøgt rekorden for længste stime mod noget hold, og den er 35, så vi nærmer os en rekord.
Den har I vel ingen ambitioner om at slå?
– Den der vil vi rigtig gerne forsøge at få has på, og nu har vi tre forsøg til det i de næste par måneder. Det kan jo ende med, at vi tangerer Superliga-rekorden i mesterskabsspillet, men lad os håbe på, at det ikke sker.
Hvad er ved FC Midtjylland, der passer så dårligt til jer?
– Nu er det en problematik, der har været oppe at vende mange gange. Det argument, der er kommet mest, er, at det i mange år har været to klubber, der har haft lidt samme spillestil, og når to ens spillestile mødes, så er det tit dem med de bedste spillere, der vinder.
– Vi har haft for svært ved at give et modsvar til det, FC Midtjylland kan, men jeg vil også sige, at vi har spillet uafgjort mod dem i fire af de seneste fem kampe, og de fleste gange har vi været tættere på sejren, end de har, fortæller Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.
Sprudlende FCM-offensiv
FC Midtjylland har i flere kampe haft problemer med offensiv, men det var bestemt ikke tilfældet mod AaB.
Her fik midtjyderne skabt et hav af chance, og det er noget, man har bemærket hos Randers.
– Det er i hvert fald noget, vi har meget respekt for. Specielt deres offensiv. Den er på et højt niveau, når de rammer deres gode dage, og så har de nogle individualister, som er på et meget højt Superliga-niveau.
Hvordan dæmmer I så op for det?
– Det gør vi ved at sætte os grundigt ind i, hvad de hver især er dygtige til, så vi har nogle strategier for at lukke ned for det. Men allermest handler det om at se, hvad vi kan gøre den anden vej, for det er ikke utænkeligt, at FC Midtjylland scorer et mål eller to på søndag, men så må vi se, om vi kan lave to eller tre, siger Rasmus Bertelsen.
FC Midtjylland og Randers mødes søndag, og så krydser de også klinger to gange i mesterskabsspillet.
LIVE
TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
Spanien har et ekstra øje på Messi
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT