FCM brød transferrekord: Sindssygt og tumultagtigt

Det har været et meget intenst år for FC Midtjylland, der for et lille år siden glippede medaljeslutspillet og siden har fået både ny cheftræner og skiftet markant ud i truppen.



IKAST (TIPSBLADET): FC Midtjylland er tilbage i toppen af det danske fodboldhierarki efter et ekstremt hektisk år.

Fredag aften spiller FC Midtjylland topkamp mod FC København i skyggen af den uhyggelige melding om Kristoffer Olssons meget alvorlige sygdom, og det har været et vildt år med mange op- og nedture, som FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein fortæller om i et stort interview med Tipsbladet.

At FC Midtjylland nu er tilbage á point med FC København og har en realistisk mulighed for at vinde guld, efter man for et år siden glippede medaljeslutspillet, skyldes ikke mindst udskiftningerne i truppen.

Der er brugt mange penge på de nye spillere, mens der kom endnu flere penge i kassen i 2023 på at sælge Gustav Isaksen, Evander og den til Mafra udlejede Ousmane Diomande.

Men udskiftningerne har styrket FC Midtjylland, vurderer Claus Steinlein.

– Stor ros til dem, der har fundet spillerne, og stor ros til Thomasberg og trænerteamet, der har fået rettet situationen op. Men det handler også om kulturen og fundamentet. Det er en af hovedårsagerne til, at vi hurtigt er kommet på omgangshøjde med FC København igen, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

Ekstrem sommer
Det var især i sommeren sidste år, FC Midtjylland skiftede meget ud.

Klubben har fået haft mange intense transfervinduer, men Claus Steinlein har sjældent haft et så vildt – og vigtigt – transfervindue, som det man havde i 2023, hvor mange brikker skulle falde på plads på kort tid.

– Vi evaluerede spillerne, mens vi spillede de vigtigste kampe i sæsonen. Det kunne kun lade sig gøre, fordi Thomasberg kender FC Midtjylland så godt, siger Claus Steinlein.

FC Midtjylland nåede undervejs i sommertransfervinduet at slå egen transferrekord for samlet indkøbssum, og derudover gjorde man Dario Osorio til den dyreste teenager i Superligaen nogensinde (læs interview med Osorio om den sag her), men det var lige så meget vurderingerne af de spillere, man allerede havde, der gjorde sommeren så intens.

- Vi skulle igennem et sindssygt tumultagtigt sommervindue. Vi prøvede jo Junior Brumado, Franculino, 'Chili' [Edward Chilufya], flere unge spillere, og havde også Sory Kaba inde over. Og vi ledte efter spillere til flere positioner og lukkede transfervinduet med et par indkøb. Så endte vi med en trup, vi troede på kunne gøre det. Så har vi så overrasket positivt. Vi fik en heldig sejr over OB i overtiden, og det satte ild i truppen og tro på, at vi kunne gøre det, siger Claus Steinlein.

Tilfældet Franculino
En af de spillere, FC Midtjylland fandt, var teenage-angriberen Franculino fra Benfica.

At han skulle spille i mere eller mindre hver Superliga-kamp i efteråret var absolut ikke skrevet ned i nogen drejebog, da sæsonen 2022/23 lukkede med en playoff-sejr over Viborg, selvom FC Midtjylland allerede i januar havde sikret sig Franculino på en Bosman-transfer.

For hvad kunne teenageren, der aldrig havde spillet seniorfodbold før, og hvad kunne konkurrenterne på både den position og i det hele taget i truppen, hvor der ikke var plads til alle?

235599

På den led var sommertransfervinduet i 2023 særdeles hektisk og uforudsigeligt for FC Midtjylland, der ikke endeligt kendte svarene på, hvad man ville med truppen, før man nærmede sig de sidste dage før transferdeadline.

- Der findes en amerikansk ledelsesbog, der siger, at man skal have mange bolde i luften. Og så skal man gribe dem, der bliver til noget. Hvis vi ikke havde haft den tilgang, havde vi måske ikke fundet ud af, hvor god Franculino er. For han er en top, top, topspiller. Vi havde ti bolde, ja spillere, i luften. Hvem skulle vi beholde, hvem skulle udlejes, hvem skulle videre? Der var Franculino på lige fod med Junior Brumado og 'Chili', og vores akademispillere. Var han klar? Og hvornår, siger Claus Steinlein.

- Det sad vi og afgjorde på et afsluttende møde i august. Hvem skal videre, hvem skal vi beholde, hvem skal vi hente ind, fortæller Claus Steinlein om en hektisk sommer.

Kredit til træneren
Det forløb, Claus Steinlein her beskriver, står bestemt ikke i nogen cheftræner-manual som et ønskescenarie.

FC Midtjylland spillede seks europæiske kvalifikationskampe og lige så mange Superliga-kampe, mens man vurderede truppen på alle leder og kanter, og Claus Steinlein har store roser til den dengang nye cheftræner Thomas Thomasberg og hans kolleger på trænerkontoret.

- Mange klubber i Danmark har over tid investeret massivt i spillere. Vi lykkedes med at investere i nogle, der passer ind i FC Midtjylland. Og det har, sammen med vores stærke fundament og kultur, gjort, at vi hurtigt har vendt skuden igen, siger Claus Steinlein.

235599

- I stedet for at vælge internationalt, tog vi en træner, der kendte os i forvejen, og som vi kendte. Lidt ligesom da 'Ove P' [Ove Pedersen, red.] var klubbens første cheftræner. Og da vi var i krig, var det med Glen Riddersholm. Og så er Thomasberg også en leder, der kender FC Midtjylland og kvaliteterne i klubben.

- Vi fik en træner, der ikke først skulle sætte sig ind i, hvem vi er, hvad kulturen er, og hvordan vi arbejder sammen. Thomasberg forstår, at en som Ove Pedersen har noget at sige, ikke i forhold til startopstillingen, men til vores indkøb. Som René Andersen, Kristian Bak og flere andre også har. Vi havde brug for én, der forstod FC Midtjylland, og så var det jo godt, at Thomasbergs billede hænger dernede på væggen i indgangen som en af de første tre spillere, der blev købt. Spillere, som var med til at føde FC Midtjylland, siger Claus Steinlein.

I denne artikel kan du læse mere om, hvordan FC Midtjylland har håndteret den barske situation omkring Kristoffer Olsson.

Læs også om de mange reaktioner på den uhyggelige nyhed om svenskerens sygdom i listen af artikler under denne tekst.





LIVE

LIVE: Præsenterer kæmpe million-overskud

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FC Fredericia – Randers FC

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Brøndby i transfer-kovending?

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tæt på at sende millioner til FC København

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland