Både Yuito Suzuki og Ohi Omoijuanfo har været skarpe indtil videre i foråret, men hverken japaneren eller nordmanden er den bedste angriber i Brøndby IF's trup.
Sådan lyder dommen i hvert fald fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der i stedet peger på Mathias Kvistgaarden, som i mandagens udekamp mod FC København kom ind fra bænken og fik udlignet efter 10 minutter på banen.
– Jeg tror ikke, at der er nogen tvivl om, at hvis Kvistgaarden havde været fuldstændig klar her i foråret, så havde han spillet fra start. Jeg synes, at han er deres bedste angriber. Jeg synes også, at han er bedre end Ohi, og han havde måske også spillet i stedet for Suzuki, selvom Suzuki har gjort det vanvittigt godt.
– Det er jo en spiller, som højst sandsynligt bliver solgt for mange penge til sommer, og en spiller, som har en energi og et Brøndby-hjerte, som kan bære Brøndby rigtig langt, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Discovery-eksperten peger samtidig på, at Mathias Kvistgaarden har formået at tage nogle rigtigt store skridt siden Superliga-debuten tilbage i 2020.
– Han er en spiller, som har udviklet sig helt vildt. Jeg kan huske de første kampe, hvor vi så ham i Superligaen, hvor han farede rundt og var fuldstændigt færdig efter en halvleg, fordi han ville være med i det hele.
– Han farer stadig rundt og sætter sit aftryk, han løber dybt og ind i modstanderne og han er en kriger, men han er også blevet mere koldblodig. Især i afslutningerne. Det her er jo en afslutning fra allerøverste hylde, lyder det fra Mikkel Bischoff, med henvisning til mandagens 1-1-mål mod FC København.
Mathias Kvistgaarden er i denne sæson noteret for otte Superliga-mål, det samme antal som Ohi Omoijuanfo. Yuito Suzuki har scoret fem ligamål i alt.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Harry Maguire i chok
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
TIPSBLADET SPECIAL