Både Yuito Suzuki og Ohi Omoijuanfo har været skarpe indtil videre i foråret, men hverken japaneren eller nordmanden er den bedste angriber i Brøndby IF's trup.
Sådan lyder dommen i hvert fald fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der i stedet peger på Mathias Kvistgaarden, som i mandagens udekamp mod FC København kom ind fra bænken og fik udlignet efter 10 minutter på banen.
– Jeg tror ikke, at der er nogen tvivl om, at hvis Kvistgaarden havde været fuldstændig klar her i foråret, så havde han spillet fra start. Jeg synes, at han er deres bedste angriber. Jeg synes også, at han er bedre end Ohi, og han havde måske også spillet i stedet for Suzuki, selvom Suzuki har gjort det vanvittigt godt.
– Det er jo en spiller, som højst sandsynligt bliver solgt for mange penge til sommer, og en spiller, som har en energi og et Brøndby-hjerte, som kan bære Brøndby rigtig langt, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Discovery-eksperten peger samtidig på, at Mathias Kvistgaarden har formået at tage nogle rigtigt store skridt siden Superliga-debuten tilbage i 2020.
– Han er en spiller, som har udviklet sig helt vildt. Jeg kan huske de første kampe, hvor vi så ham i Superligaen, hvor han farede rundt og var fuldstændigt færdig efter en halvleg, fordi han ville være med i det hele.
– Han farer stadig rundt og sætter sit aftryk, han løber dybt og ind i modstanderne og han er en kriger, men han er også blevet mere koldblodig. Især i afslutningerne. Det her er jo en afslutning fra allerøverste hylde, lyder det fra Mikkel Bischoff, med henvisning til mandagens 1-1-mål mod FC København.
Mathias Kvistgaarden er i denne sæson noteret for otte Superliga-mål, det samme antal som Ohi Omoijuanfo. Yuito Suzuki har scoret fem ligamål i alt.
LIVE
Superliga-LIVE: Modstander storhylder FCM
TRANSFER
FC København udlejer Jonathan Moalem
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
TRANSFER
Christian Nørgaard: Derfor skifter jeg til Everton
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
LIVE
TransferLIVE: Barcelona lurer på transferbombe
MEDIE
Følger Superliga-stjerne tæt
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Dansk angriber sat til salg
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADET SPECIAL
‘Han er ikke bange for at tage beslutninger’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE