Både Yuito Suzuki og Ohi Omoijuanfo har været skarpe indtil videre i foråret, men hverken japaneren eller nordmanden er den bedste angriber i Brøndby IF's trup.
Sådan lyder dommen i hvert fald fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der i stedet peger på Mathias Kvistgaarden, som i mandagens udekamp mod FC København kom ind fra bænken og fik udlignet efter 10 minutter på banen.
– Jeg tror ikke, at der er nogen tvivl om, at hvis Kvistgaarden havde været fuldstændig klar her i foråret, så havde han spillet fra start. Jeg synes, at han er deres bedste angriber. Jeg synes også, at han er bedre end Ohi, og han havde måske også spillet i stedet for Suzuki, selvom Suzuki har gjort det vanvittigt godt.
– Det er jo en spiller, som højst sandsynligt bliver solgt for mange penge til sommer, og en spiller, som har en energi og et Brøndby-hjerte, som kan bære Brøndby rigtig langt, lyder det fra Mikkel Bischoff.
Discovery-eksperten peger samtidig på, at Mathias Kvistgaarden har formået at tage nogle rigtigt store skridt siden Superliga-debuten tilbage i 2020.
– Han er en spiller, som har udviklet sig helt vildt. Jeg kan huske de første kampe, hvor vi så ham i Superligaen, hvor han farede rundt og var fuldstændigt færdig efter en halvleg, fordi han ville være med i det hele.
– Han farer stadig rundt og sætter sit aftryk, han løber dybt og ind i modstanderne og han er en kriger, men han er også blevet mere koldblodig. Især i afslutningerne. Det her er jo en afslutning fra allerøverste hylde, lyder det fra Mikkel Bischoff, med henvisning til mandagens 1-1-mål mod FC København.
Mathias Kvistgaarden er i denne sæson noteret for otte Superliga-mål, det samme antal som Ohi Omoijuanfo. Yuito Suzuki har scoret fem ligamål i alt.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
MEDIE