Vild udvikling: Han er Brøndbys bedste angriber

Discovery-ekspert Mikkel Bischoff er voldsomt imponeret over den udvikling, som Mathias Kvistgaarden har været igennem de seneste år.



Både Yuito Suzuki og Ohi Omoijuanfo har været skarpe indtil videre i foråret, men hverken japaneren eller nordmanden er den bedste angriber i Brøndby IF's trup. 

Sådan lyder dommen i hvert fald fra Discovery-ekspert Mikkel Bischoff, der i stedet peger på Mathias Kvistgaarden, som i mandagens udekamp mod FC København kom ind fra bænken og fik udlignet efter 10 minutter på banen. 

– Jeg tror ikke, at der er nogen tvivl om, at hvis Kvistgaarden havde været fuldstændig klar her i foråret, så havde han spillet fra start. Jeg synes, at han er deres bedste angriber. Jeg synes også, at han er bedre end Ohi, og han havde måske også spillet i stedet for Suzuki, selvom Suzuki har gjort det vanvittigt godt.

– Det er jo en spiller, som højst sandsynligt bliver solgt for mange penge til sommer, og en spiller, som har en energi og et Brøndby-hjerte, som kan bære Brøndby rigtig langt, lyder det fra Mikkel Bischoff.

Discovery-eksperten peger samtidig på, at Mathias Kvistgaarden har formået at tage nogle rigtigt store skridt siden Superliga-debuten tilbage i 2020.  

– Han er en spiller, som har udviklet sig helt vildt. Jeg kan huske de første kampe, hvor vi så ham i Superligaen, hvor han farede rundt og var fuldstændigt færdig efter en halvleg, fordi han ville være med i det hele.

– Han farer stadig rundt og sætter sit aftryk, han løber dybt og ind i modstanderne og han er en kriger, men han er også blevet mere koldblodig. Især i afslutningerne. Det her er jo en afslutning fra allerøverste hylde, lyder det fra Mikkel Bischoff, med henvisning til mandagens 1-1-mål mod FC København.  

Mathias Kvistgaarden er i denne sæson noteret for otte Superliga-mål, det samme antal som Ohi Omoijuanfo. Yuito Suzuki har scoret fem ligamål i alt. 

Loading Poll…



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Nu kan han spille for FC København

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Falske Brøndby-rygter i omløb

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Trist melding om Emil Højlund

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Stor hæder til Suzuki

Her er Superligaens bedste stadion

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Her er Manchester Uniteds transferønskeliste

Råder danskerklub: Hent denne stjerne i AGF! 

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Lurer på dyr dansk stjerne

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering

Celtics krise forværres

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Cykelstjerne opereret efter styrt i sne

I modvind: ‘Han har ikke lignet sig selv’