FC København skal torsdag aften igen i aktion i Conference League-kvalifikationen, når de skal møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv på udebane.
Jess Thorup og kompagni skal imidlertid ikke kun forsøge at tøjle deres bulgarske modstandere, for de skal også forsøge at klare sig under nogle ret vilde forhold. Den bulgarske sommer byder nemlig på høje temperaturer, og vejrudsigterne forventer temperaturer op mod 40 grader torsdag aften.
Det er imidlertid ikke noget, der bekymrer FC København synderligt.
– Det er blot et af flere vilkår, som der skal tages højde for, og sådan er det, når vi spiller internationalt, siger cheftræner Jess Thorup ifølge fck.dk.
– Vi ved aldrig helt, hvad der venter os med hensyn til f.eks. omklædningsrum, græsset, klimaet og så videre, så det må vi tage som det kommer. Der bliver da også indlagt en vandpause i løbet af hver halvleg, for selvfølgelig skal vi sørge for, at spillerne får den væske, de skal have, og der er også isposer, man lige kan køle sig med.
FC København kommer til kampen mod Lokomotiv Plovdiv ovenpå sæsonens første Superliga-sejr, som de hentede mod OB, og cheftræneren er generelt fint tilfreds med udviklingen.
– Jeg kan godt mærke på truppen, at vi vandt i søndags, for det giver naturligvis lidt ekstra selvtillid, som vi kan tage med os til kampen i morgen. Men jeg synes også, at vi spillemæssigt bevæger os i den rigtige retning i løbet af de første uger, siger Thorup.
Der er kampstart i opgøret mellem Lokomotiv Plovdiv og FC København torsdag klokken 18.00 dansk tid.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS
