Vild varme venter FCK: Sådan er det internationalt

FC København kan se frem til at spille i op mod 40 graders varme torsdag aften.



FC København skal torsdag aften igen i aktion i Conference League-kvalifikationen, når de skal møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv på udebane.

Jess Thorup og kompagni skal imidlertid ikke kun forsøge at tøjle deres bulgarske modstandere, for de skal også forsøge at klare sig under nogle ret vilde forhold. Den bulgarske sommer byder nemlig på høje temperaturer, og vejrudsigterne forventer temperaturer op mod 40 grader torsdag aften.

Det er imidlertid ikke noget, der bekymrer FC København synderligt.

– Det er blot et af flere vilkår, som der skal tages højde for, og sådan er det, når vi spiller internationalt, siger cheftræner Jess Thorup ifølge fck.dk.

– Vi ved aldrig helt, hvad der venter os med hensyn til f.eks. omklædningsrum, græsset, klimaet og så videre, så det må vi tage som det kommer. Der bliver da også indlagt en vandpause i løbet af hver halvleg, for selvfølgelig skal vi sørge for, at spillerne får den væske, de skal have, og der er også isposer, man lige kan køle sig med.

FC København kommer til kampen mod Lokomotiv Plovdiv ovenpå sæsonens første Superliga-sejr, som de hentede mod OB, og cheftræneren er generelt fint tilfreds med udviklingen.

– Jeg kan godt mærke på truppen, at vi vandt i søndags, for det giver naturligvis lidt ekstra selvtillid, som vi kan tage med os til kampen i morgen. Men jeg synes også, at vi spillemæssigt bevæger os i den rigtige retning i løbet af de første uger, siger Thorup.

Der er kampstart i opgøret mellem Lokomotiv Plovdiv og FC København torsdag klokken 18.00 dansk tid. 





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jonas Lössl stopper karrieren

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

England sprudlede i underholdende målfest

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er FCK’s modstander i Conference League

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Får afvist bud på dansk profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mexico – Sydkorea

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke