FC København skal torsdag aften igen i aktion i Conference League-kvalifikationen, når de skal møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv på udebane.
Jess Thorup og kompagni skal imidlertid ikke kun forsøge at tøjle deres bulgarske modstandere, for de skal også forsøge at klare sig under nogle ret vilde forhold. Den bulgarske sommer byder nemlig på høje temperaturer, og vejrudsigterne forventer temperaturer op mod 40 grader torsdag aften.
Det er imidlertid ikke noget, der bekymrer FC København synderligt.
– Det er blot et af flere vilkår, som der skal tages højde for, og sådan er det, når vi spiller internationalt, siger cheftræner Jess Thorup ifølge fck.dk.
– Vi ved aldrig helt, hvad der venter os med hensyn til f.eks. omklædningsrum, græsset, klimaet og så videre, så det må vi tage som det kommer. Der bliver da også indlagt en vandpause i løbet af hver halvleg, for selvfølgelig skal vi sørge for, at spillerne får den væske, de skal have, og der er også isposer, man lige kan køle sig med.
FC København kommer til kampen mod Lokomotiv Plovdiv ovenpå sæsonens første Superliga-sejr, som de hentede mod OB, og cheftræneren er generelt fint tilfreds med udviklingen.
– Jeg kan godt mærke på truppen, at vi vandt i søndags, for det giver naturligvis lidt ekstra selvtillid, som vi kan tage med os til kampen i morgen. Men jeg synes også, at vi spillemæssigt bevæger os i den rigtige retning i løbet af de første uger, siger Thorup.
Der er kampstart i opgøret mellem Lokomotiv Plovdiv og FC København torsdag klokken 18.00 dansk tid.
LIVE
VM-LIVE: Slår vild VM-rekord!
OPTAKT
Norge – Senegal
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TOPNYHED
Argentinsk chok: Ikon kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
OPTAKT
