FC København skal torsdag aften igen i aktion i Conference League-kvalifikationen, når de skal møde bulgarske Lokomotiv Plovdiv på udebane.
Jess Thorup og kompagni skal imidlertid ikke kun forsøge at tøjle deres bulgarske modstandere, for de skal også forsøge at klare sig under nogle ret vilde forhold. Den bulgarske sommer byder nemlig på høje temperaturer, og vejrudsigterne forventer temperaturer op mod 40 grader torsdag aften.
Det er imidlertid ikke noget, der bekymrer FC København synderligt.
– Det er blot et af flere vilkår, som der skal tages højde for, og sådan er det, når vi spiller internationalt, siger cheftræner Jess Thorup ifølge fck.dk.
– Vi ved aldrig helt, hvad der venter os med hensyn til f.eks. omklædningsrum, græsset, klimaet og så videre, så det må vi tage som det kommer. Der bliver da også indlagt en vandpause i løbet af hver halvleg, for selvfølgelig skal vi sørge for, at spillerne får den væske, de skal have, og der er også isposer, man lige kan køle sig med.
FC København kommer til kampen mod Lokomotiv Plovdiv ovenpå sæsonens første Superliga-sejr, som de hentede mod OB, og cheftræneren er generelt fint tilfreds med udviklingen.
– Jeg kan godt mærke på truppen, at vi vandt i søndags, for det giver naturligvis lidt ekstra selvtillid, som vi kan tage med os til kampen i morgen. Men jeg synes også, at vi spillemæssigt bevæger os i den rigtige retning i løbet af de første uger, siger Thorup.
Der er kampstart i opgøret mellem Lokomotiv Plovdiv og FC København torsdag klokken 18.00 dansk tid.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
OPTAKT
Brasilien – Norge
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
CUSTOM
Mexico – England
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
