Solen skinner fra en skyfri himmel og som næstsidste mand forlader Victor Froholdt træningsbanen på Frederiksberg.
Intetanende trasker han nemlig i retning af Tipsbladet, der på højen foran fitnesscentret og med udsigt over træningsbanerne sætter op til interview, som Froholdt har fået af vide skal handle om løst og fast og afslutningen på sæsonen.
Interviewet starter imidlertid ikke, som Victor Froholdt havde regnet med, da Tipsbladets udsendte må erkende, at midtbanemotoren er sat i stævne på en usand baggrund.
Victor Froholdt får nemlig overrakt prisen som Forårets Profil – Tipsbladets traditionsrige kåring, som har eksisteret siden 90’erne – og tildeles på vegne af stemmer fra cheftrænene i Superligaen.
Efter et langt kig og et “mange tak” fra Victor Froholdt kan vinder-interviewet begynde med stortalentets egen vurdering af, hvad hemmeligheden bag hans flotte forår er.
– Jeg har fået erfaring hen over efteråret og spilletid på forskellige positioner, som har rustet mig til at påtage den her rolle, jeg har nu på FCK’s midtbane. Det er en svær position at spille, hvor der følger et kæmpe ansvar og kræves noget modenhed for at lykkes. Jeg har også fået lagt nogle ting på mit spil med bolden, men når det så er sagt, har jeg fortsat mange nye mål for mig selv.
Da Froholdt blev rykket permanent op i FC Københavns førsteholdstrup, var det med ordlyden om, at han skulle bruges som kant og langsomt bringes ind som central midtbanespiller.
– Det her forår er et godt bevis på, at jeg hører til på den centrale midtbane, og om det så hedder 6’er, 8’er eller er lidt længere fremme på banen, det tror jeg egentlig ikke er så vigtigt. Jeg har kunnet udnytte mine kvaliteter centralt med min dynamik både defensivt og offensivt, så jeg synes, det giver noget godt at ligge derinde.
Victor Froholdt synes nærmest at være første mand på holdkortet, og så handler det mere om, hvem af Lukas Lerager, William Clem, Thomas Delaney og Rasmus Falk, der skal spille ved siden af ham.
– Det er en af de positioner på holdet, hvor vi er allerstærkest besat. Vi er fem-seks midtbanespillere på et utroligt højt niveau, så det er dejligt, at jeg har kunnet spille så meget og har holdt de andre ude, hvis man kan sige det sådan, for man vil jo altid gerne selv spille en masse, selvom holdet er i fokus og skal vinde sammen med dem, som også tæller ham, der står derovre, siger Victor Froholdt og peger med et smil på sin gode og nysgerrige ven Amin Chiakha.
Han forlod som sidste mand træningsbanen og kiggede forbi for at se, hvad Victor Froholdt deltog i og havde vundet.
Er Froholdt en den rigtige vinder af Forårets Profil?
0 Votes
Suger til sig fra midtbanekollegaer
Victor Froholdt har i foråret spillet tæt på samtlige minutter, selvom kampene er faldet som perler på en snor med deltagelse i Europa og pokalturneringen.
Imens har der været en del rotation på midtbanepositionen ved siden af ham, men uanset makkeren suger Victor Froholdt al den erfaring til sig, som han kan.
– Delaney er en topspiller og er utrolig fed at spille sammen med. Men det er de faktisk alle sammen, og de kan hver deres ting, så jeg har ikke haft så meget fokus på, om den ene eller anden har været ved siden af mig.
De seneste kampe er Victor Froholdt blevet parret med Lukas Lerager, der er en stor inspiration for sin 13 år yngre midtbanekollega.
– Lerager er måske ikke den mest verbale og højtråbende, men han er sindssyg skarp, taktisk klog og kan give finjusteringer. Han forstår fodboldspillet virkelig godt, og det har også været afgørende for mig, at jeg har haft en dygtig midtbanekollega uanset hvem, der er ved min side.
Victor Froholdt har bidraget med tre Superliga-scoringer i denne sæson, men bliver i højere grad hyldet for sin enorme motor.

Kongen af bip-tests
– Han spiller jo det hele og virker altid frisk og bliver aldrig skadet eller træt. Han er selvfølgelig ung, men har bare en vild krop og løbepensum. Han er også helt unik i nogle af de biptests, vi har i ferierne, hvilket siger noget om hans motor.
Sådan lød det fra Magnus Mattsson efter en 1-0-sejr over Randers FC tidligere på foråret om Victor Froholdt, der dominerede bip-testen forud for den igangværende sæson.
– Jeg ved ikke, om jeg tør sige, at jeg glæder mig til bip-tests, men jeg har i hvert fald ikke et problem med dem, siger Victor Froholdt med et smil, og så kan interviewet lige så godt blive i den hyggelige boldgade.
– (Oliver) Højer har da snakket lidt om, at det er snyd, at jeg kan løbe så meget, når han i perioder har haft lidt problemer med krampe og andre ting. Men så er der andre områder, hvor jeg er misundelig på nogle af hans kvaliteter.
I den lidt mere seriøse afdeling fortæller Victor Froholdt, at han også har stort fokus på kost og søvn, ligesom han fra naturens side er bygget rigtigt.
– Som spiller og person tror jeg, at man altid har noget genetik med sig. Nogle er store og stærke uden at skulle lave alverden i gym, og andre er sindssygt hurtige. Jeg har måske noget ekstra at gå på i forhold til udholdenhed, men det er også noget, jeg har arbejdet på.

I KB som U/13 gik det op for Froholdt
Og hårdt arbejde har Victor Froholdt lagt i sin fodbolddrøm, siden han rykkede til KB som U/13-spiller.
– Der gik det op for mig, at jeg havde et talent, jeg skulle forsøge at tage så langt som muligt. Når man har et talent, var det vigtigt for mig at prøve at indfri potentialet, og der har jeg nydt min tid i talentafdelingen, der har ære i, at jeg har fået prisen her, siger Victor Froholdt og kigger glad på billedet af sig selv med titlen ‘Forårets Profil’.
Udover en indre mission om at blive den bedste version af sig selv på fodboldbanen har Victor Froholdt også haft et bagland, der har støttet ham hele vejen igennem, selvom talentet ikke kommer derfra.
– Min far vil nok ikke blive utilfreds, når jeg fortæller, at jeg ikke har fået fodboldtalentet fra ham. Det kommer ikke fra familiens side, men fodbold har altid betydet utrolig meget for os og har været drømmen. Men det er også vigtigt at sige, at det ikke har været en fælles drøm, hvor jeg er blevet pushet til at blive professionel fodboldspiller. Det er altid kommet indefra, og så er jeg blevet støttet i det.
Og blandt sine supportere finder man brormand Hjalte Froholdt [ikke at forveksle med NFL-spilleren af samme navn], der også er fodboldspiller og tilknyttet akademiet i Lyngby BK. Han var en af de første, Victor Froholdt ringede til, da han blev udtaget til A-landsholdet tilbage i marts.
– Min bror er nok min største kritiker, så han troede ikke helt på det, da jeg fortalte ham det, siger Victor Froholdt, der nærmest heller ikke selv troede på det, da han fik Brian Riemer i røret, hvilket blev optaget og postet på sociale medier.
– Jeg har faktisk ikke set videoen igen, for jeg kan ikke holde til at høre på mig selv lige der, for jeg havde ikke regnet med det. Det var en af de helt store dage i mit liv, selvom jeg synes, der bliver ved med at komme nye dage, som overgår de andre, siger Victor Froholdt, der også godkender sin egen debuttale på landsholdet.
Victor Froholdt kom nemlig på banen i kampen mod Portugal.
Herunder kan du se videoen, hvor Froholdt bliver overrasket med sin landsholdsudtagelse.
Sommerskifte?
19 år gammel, fast mand og konkurrencedygtig i Conference League mod Chelsea er mange af de parametre, som får Victor Froholdt til at slå ud hos transfersultne klubber på større adresser.
De første skriverier har allerede set dagens lys, hvor klubber som Eintracht Frankfurt og Dortmund blandt formentlig mange andre meldes interesseret.
– Jeg har virkelig ikke brugt mange tanker på det, da jeg har fokus på at levere på fodboldbanen. Jeg ved så også godt, at der vil være skriverier, når man har leveret over en periode, men det er ikke noget, jeg har tænkt over.
– I de snakke, jeg har haft med mine agenter og bagland går det på, at jeg har fuldt fokus på at vinde et dansk mesterskab, og der har ikke været en eneste tanke på andet.
Victor Froholdt kan søndag krone et magisk forår med et dansk mesterskab ved at gøre arbejdet færdigt mod FC Nordsjælland. Ugen efter kan han vinde ‘The Double’, når pokalfinalen afvikles i Herning på Kristi Himmelfartsdag og modstanderen er Silkeborg IF.
Så må sommeren afgøre, om det bliver den sidste kampe i FCK-trøjen for Victor Froholdt i denne omgang.

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Wrexham-direktør benovet over dansk stjernetræner

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil

Roy Keane raser: Vis noget klasse, Liverpool!

– Sæsonen har været noget lort

Henrik Heggheim er eksploderet efter Brøndby-exit

Superliga-retur? ‘Jeg kigger mod Danmark’

Man Utd-spiller fælder hård dom

Færdig i Real Madrid

Tottenham-helt: Nu tænker ingen på det

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Lurer stjernesalg? – Det vil jeg elske

Twente tryner NEC i playoff-semifinale

FCK og Brøndby dominerer: Hvem er bedst?

– Alt er sort for ham

Kæmpe forløsning: Tottenham vinder Europa League

Revser storsatsende dansk klub: ‘En skandale’

Sådan undgår man, at børnene kan se kampene!

Afslører lang jagt

FCK med badedyr-opfordring inden guldkamp

Superliga-stjerne ofrer ferien

Kastede forbandelse for FCK- og Brøndby-profiler

Lukker døren for dansk kæmpetransfer

Forlænger med Hansi Flick

Disse fem danske stjerner kan hentes gratis

Ville til FCM – nu får han lov til at skifte

– Det er forfærdeligt

David Beckham: Giv ham alt, hvad han peger på!

I dialog med FCK-stjerne

Gør sig klar til at byde på FCK-emne

Bataljer til AGF-træning: – Fint med en smule ild

Arsenal overvejer at købe Real Madrid-stjerne

– Brøndby-stjerne har ikke ramt niveau

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Ny kæmpetransfer? I dialog om Superliga-komet

OB vil investere 210 millioner i stadion

Drømmer om Brøndby-comeback

Absurd: Superliga-klubber svæver i uvished

Skal han til Superligaen nu?

Tidligere FC København-spiller kan hentes gratis

Guldregn! Suzuki-handel kan ende ved magisk beløb

Premier League-klub lurer på Tochi Chukwuani

‘Vanvid – største trænerpræstation i Superligaen’

Vender retur til Danmark efter skuffende sæson

I dag sker det

Kæmpe sag – nu bryder Schmeichel tavsheden

‘Hvorfor har han sådan en lorte attitude?’