ÅRHUS (Tipsbladet): Dem, der har været involveret i byggeprojekter eller arbejder i byggebranchen, bliver nok ikke chokerede over, at det nye stadion i AGF og de tilhørende byggerier omkring den nye hjemmebane bliver dyrere.
Men det er alligevel noget af en ekstraregning, der her til eftermiddag landede i Århus midt under landsholdsudtagelsen og med mange danske medier dybt optaget af det amerikanske valg mellem Kamala Harris og Donald Trump.
Således står der i en pressemeddelelse udsendt af Kongelunden, at det nye projekt bliver 250 millioner kroner dyrere.
Beløbet er præcist på 248,6 millioner kroner, hvoraf 185 millioner kroner er direkte relateret til det nye stadion, mens 64 millioner kroner handler om andre dele af projektet.
Salling Fondene melder samtidig ud, at man sørger for at betale 40 af de 248,6 millioner kroner, der nu skal findes, mens resten af beløbet bliver klaret af Aarhus Kommune.
– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, lyder det i en udtalelse fra borgmester Jacob Bundsgaard.
Aarhus Stiftstidende fortalte i sidste uge, at Bundsgaard, der formelt har sidste arbejdsdag som borgmester i Århus i morgen efter sin overraskende melding om stoppet for et par uger siden, var i færd med at få ordnet ekstra finansiering af stadion som en af sine allersidste arbejdsopgaver.
Stadion bliver blandt andet dyrere, fordi byggematerialer og inflationen trækker prisen i den forkerte retning, ligesom det endelige design også trækker prisen i vejret.
Endelig er byggeriet blevet fem måneder projektet, da jordbunden omkring stadion i Marselisborgskovene har været endog særdeles våd efter det voldsomt regnfulde år, vi har haft i Danmark og ikke mindst Århus, hvor grundvandet ligesom mange andre steder i landet står usædvanlig højt.
AGF's nye stadion står altså efter planen klar til forårssæsonen i 2026/27-sæsonen, mens AGF efter nytår i år flytter på en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen, der lige nu er ved at blive færdiggjort.

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Begge hold scorer i Paris

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Disse seks SL-profiler kan hentes gratis

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Afsløring: Store klubber jagter fænomenet Fischer

Afsløring: Forlænger med Esbjerg fB

Boss om Dolberg-transfer: Jeg lover ikke noget

Manchester United i dialog med svinedyr angriber

Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

23-årig stopper karrieren – starter nyt projekt

Gyldent håndtryk – koster ‘PC’ kassen

Nu starter budkrig på FCK-emne

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Gummiben i Nottingham

Morten Frendrup bliver skurk i Genoa-nedtur

Rundens Hold i Superligaen – 29. runde

Endnu et målbrag mellem Inter og Barca

Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold

Alle skriver om Huescas-dom

Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe

Wow – han kan blive jeres redning, AaB!

Vil hente Premier League-stjerne for 525 mio.

Peger på Brøndby-spiller som muligt AGF-emne

Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’

Blæst bagover af dansk stjerne

Ibiza-tur aflyst

Vild Real Madrid-sommer – store stjerner til salg

Katastrofen lurer: ‘Så skal dansk toptræner fyres’

Megatransfer lurer – kan bane vejen for Ramaj

Undret dig? Derfor spiller Brøndby klokken 14

Afsløring: FC København vil sælge Neo Jönsson

FCK-boss reagerer på Huescas’ dom

Nu reagerer Rodrigo Huescas på fængselsstraf

Rodrigo Huescas skal i fængsel

Afsløring: Sassuolo hiver to danskere til Italien