Vildt! AGF-stadion bliver 250 mio. kroner dyrere

Efter måneders rygter og historier i medierne kommer det i dag frem, at AGF's nye stadion og det tilhørende projekt bliver 250 millioner kroner dyrere.



ÅRHUS (Tipsbladet): Dem, der har været involveret i byggeprojekter eller arbejder i byggebranchen, bliver nok ikke chokerede over, at det nye stadion i AGF og de tilhørende byggerier omkring den nye hjemmebane bliver dyrere.

Men det er alligevel noget af en ekstraregning, der her til eftermiddag landede i Århus midt under landsholdsudtagelsen og med mange danske medier dybt optaget af det amerikanske valg mellem Kamala Harris og Donald Trump.

Således står der i en pressemeddelelse udsendt af Kongelunden, at det nye projekt bliver 250 millioner kroner dyrere.

Beløbet er præcist på 248,6 millioner kroner, hvoraf 185 millioner kroner er direkte relateret til det nye stadion, mens 64 millioner kroner handler om andre dele af projektet.

Salling Fondene melder samtidig ud, at man sørger for at betale 40 af de 248,6 millioner kroner, der nu skal findes, mens resten af beløbet bliver klaret af Aarhus Kommune.

– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, lyder det i en udtalelse fra borgmester Jacob Bundsgaard.

Aarhus Stiftstidende fortalte i sidste uge, at Bundsgaard, der formelt har sidste arbejdsdag som borgmester i Århus i morgen efter sin overraskende melding om stoppet for et par uger siden, var i færd med at få ordnet ekstra finansiering af stadion som en af sine allersidste arbejdsopgaver.

Stadion bliver blandt andet dyrere, fordi byggematerialer og inflationen trækker prisen i den forkerte retning, ligesom det endelige design også trækker prisen i vejret.

Endelig er byggeriet blevet fem måneder projektet, da jordbunden omkring stadion i Marselisborgskovene har været endog særdeles våd efter det voldsomt regnfulde år, vi har haft i Danmark og ikke mindst Århus, hvor grundvandet ligesom mange andre steder i landet står usædvanlig højt.

AGF's nye stadion står altså efter planen klar til forårssæsonen i 2026/27-sæsonen, mens AGF efter nytår i år flytter på en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen, der lige nu er ved at blive færdiggjort.





Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

FC København – Randers FC

Ny offensiv transfer i FCN?

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Manchester United – Nottingham Forest

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Barcelona – Betis