ÅRHUS (Tipsbladet): Dem, der har været involveret i byggeprojekter eller arbejder i byggebranchen, bliver nok ikke chokerede over, at det nye stadion i AGF og de tilhørende byggerier omkring den nye hjemmebane bliver dyrere.
Men det er alligevel noget af en ekstraregning, der her til eftermiddag landede i Århus midt under landsholdsudtagelsen og med mange danske medier dybt optaget af det amerikanske valg mellem Kamala Harris og Donald Trump.
Således står der i en pressemeddelelse udsendt af Kongelunden, at det nye projekt bliver 250 millioner kroner dyrere.
Beløbet er præcist på 248,6 millioner kroner, hvoraf 185 millioner kroner er direkte relateret til det nye stadion, mens 64 millioner kroner handler om andre dele af projektet.
Salling Fondene melder samtidig ud, at man sørger for at betale 40 af de 248,6 millioner kroner, der nu skal findes, mens resten af beløbet bliver klaret af Aarhus Kommune.
– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, lyder det i en udtalelse fra borgmester Jacob Bundsgaard.
Aarhus Stiftstidende fortalte i sidste uge, at Bundsgaard, der formelt har sidste arbejdsdag som borgmester i Århus i morgen efter sin overraskende melding om stoppet for et par uger siden, var i færd med at få ordnet ekstra finansiering af stadion som en af sine allersidste arbejdsopgaver.
Stadion bliver blandt andet dyrere, fordi byggematerialer og inflationen trækker prisen i den forkerte retning, ligesom det endelige design også trækker prisen i vejret.
Endelig er byggeriet blevet fem måneder projektet, da jordbunden omkring stadion i Marselisborgskovene har været endog særdeles våd efter det voldsomt regnfulde år, vi har haft i Danmark og ikke mindst Århus, hvor grundvandet ligesom mange andre steder i landet står usædvanlig højt.
AGF's nye stadion står altså efter planen klar til forårssæsonen i 2026/27-sæsonen, mens AGF efter nytår i år flytter på en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen, der lige nu er ved at blive færdiggjort.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM