ÅRHUS (Tipsbladet): Dem, der har været involveret i byggeprojekter eller arbejder i byggebranchen, bliver nok ikke chokerede over, at det nye stadion i AGF og de tilhørende byggerier omkring den nye hjemmebane bliver dyrere.
Men det er alligevel noget af en ekstraregning, der her til eftermiddag landede i Århus midt under landsholdsudtagelsen og med mange danske medier dybt optaget af det amerikanske valg mellem Kamala Harris og Donald Trump.
Således står der i en pressemeddelelse udsendt af Kongelunden, at det nye projekt bliver 250 millioner kroner dyrere.
Beløbet er præcist på 248,6 millioner kroner, hvoraf 185 millioner kroner er direkte relateret til det nye stadion, mens 64 millioner kroner handler om andre dele af projektet.
Salling Fondene melder samtidig ud, at man sørger for at betale 40 af de 248,6 millioner kroner, der nu skal findes, mens resten af beløbet bliver klaret af Aarhus Kommune.
– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, lyder det i en udtalelse fra borgmester Jacob Bundsgaard.
Aarhus Stiftstidende fortalte i sidste uge, at Bundsgaard, der formelt har sidste arbejdsdag som borgmester i Århus i morgen efter sin overraskende melding om stoppet for et par uger siden, var i færd med at få ordnet ekstra finansiering af stadion som en af sine allersidste arbejdsopgaver.
Stadion bliver blandt andet dyrere, fordi byggematerialer og inflationen trækker prisen i den forkerte retning, ligesom det endelige design også trækker prisen i vejret.
Endelig er byggeriet blevet fem måneder projektet, da jordbunden omkring stadion i Marselisborgskovene har været endog særdeles våd efter det voldsomt regnfulde år, vi har haft i Danmark og ikke mindst Århus, hvor grundvandet ligesom mange andre steder i landet står usædvanlig højt.
AGF's nye stadion står altså efter planen klar til forårssæsonen i 2026/27-sæsonen, mens AGF efter nytår i år flytter på en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen, der lige nu er ved at blive færdiggjort.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold
OPTAKT
Canada – Marokko
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
OPTAKT
Paraguay – Frankrig
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER