Vildt! AGF-stadion bliver 250 mio. kroner dyrere

Efter måneders rygter og historier i medierne kommer det i dag frem, at AGF's nye stadion og det tilhørende projekt bliver 250 millioner kroner dyrere.



ÅRHUS (Tipsbladet): Dem, der har været involveret i byggeprojekter eller arbejder i byggebranchen, bliver nok ikke chokerede over, at det nye stadion i AGF og de tilhørende byggerier omkring den nye hjemmebane bliver dyrere.

Men det er alligevel noget af en ekstraregning, der her til eftermiddag landede i Århus midt under landsholdsudtagelsen og med mange danske medier dybt optaget af det amerikanske valg mellem Kamala Harris og Donald Trump.

Således står der i en pressemeddelelse udsendt af Kongelunden, at det nye projekt bliver 250 millioner kroner dyrere.

Beløbet er præcist på 248,6 millioner kroner, hvoraf 185 millioner kroner er direkte relateret til det nye stadion, mens 64 millioner kroner handler om andre dele af projektet.

Salling Fondene melder samtidig ud, at man sørger for at betale 40 af de 248,6 millioner kroner, der nu skal findes, mens resten af beløbet bliver klaret af Aarhus Kommune.

– På Aarhus’ vegne skal der lyde en kæmpestor tak til Salling Fondene for med det her ekstra bidrag endnu en gang generøst at støtte byens udvikling, og bringe vores nye stadion i mål. Jeg glæder mig utrolig meget til turen ned ad Stadion Allé, når byggeriet om et par år står færdigt, og vil undervejs sende varme tanker til Salling Fondene og Henrik Lind, som har gjort det hele muligt, lyder det i en udtalelse fra borgmester Jacob Bundsgaard.

Aarhus Stiftstidende fortalte i sidste uge, at Bundsgaard, der formelt har sidste arbejdsdag som borgmester i Århus i morgen efter sin overraskende melding om stoppet for et par uger siden, var i færd med at få ordnet ekstra finansiering af stadion som en af sine allersidste arbejdsopgaver.

Stadion bliver blandt andet dyrere, fordi byggematerialer og inflationen trækker prisen i den forkerte retning, ligesom det endelige design også trækker prisen i vejret.

Endelig er byggeriet blevet fem måneder projektet, da jordbunden omkring stadion i Marselisborgskovene har været endog særdeles våd efter det voldsomt regnfulde år, vi har haft i Danmark og ikke mindst Århus, hvor grundvandet ligesom mange andre steder i landet står usædvanlig højt.

AGF's nye stadion står altså efter planen klar til forårssæsonen i 2026/27-sæsonen, mens AGF efter nytår i år flytter på en midlertidig hjemmebane i Vejlby i den nordlige del af byen, der lige nu er ved at blive færdiggjort.






LIVE

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte? 

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

‘Sæt ham af!’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League? 

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby