Ni scoringer: Vejle vinder i kæmpe målfest

Dybt inde i overtiden scorede Vejle to gange og vandt 5-4 over Nykøbing FC efter en hæsblæsende kamp.



Vejle Boldklub så længe ud til at skulle tabe til bundproppen Nykøbing FC i landets næstbedste fodboldrække, men et vanvittigt comeback i overtiden betød, at topholdet lørdag snuppede en sejr på 5-4.

På udebane var Vejle ellers kommet bagud med 3-4 med 12 minutter igen. Men i overtiden scorede Mouhamadou Drammeh og Kristian Kirkegaard et mål hver, og så snuppede gæsterne alle tre point.

Dermed holder Vejle afstanden ned til Hvidovre IF på andenpladsen. Hvidovre slog tidligere lørdag FC Fredericia med 3-2 efter en sen scoring.

Der er fire point mellem Vejle på førstepladen og Hvidovre på andenpladsen.

Sejren til Hvidovre betød, at Vejle var under pres i udekampen mod Nykøbing, som ligger sidst i 1. division.

På papiret var det ikke nogen voldsom opgave, der ventede topholdet, men allerede efter syv minutter gik det den gale vej. Ahmed Hassan bragte Nykøbing i front.

Vejle kom dog planmæssigt tilbage i opgøret. Først udlignede Arbnor Mucolli, og efter 41 minutter bragte Oliver Nielsen østjyderne i front.

Nykøbing lykkedes med at udligne inden pausefløjt, men igen efter 57 minutter kom Vejle i front, da græske Dimitrios Emmanouilidis lynede.

Det slog dog ingenlunde Nykøbing ud. Luca Kjerrumgaard scorede sit andet mål i kampen til 3-3 efter 73 minutter, og fem minutter senere scorede Oliver Nielsen selvmål. Og så var Nykøbing i front.

Dermed lignede det en overraskende sejr til Nykøbing, men sådan gik det ikke.

To minutter inde i overtiden dukkede Mouhamadou Drammeh op i feltet og prikkede bolden i mål, og så blev der kastet med stolene i Nykøbing-lejren.

Afmagten nåede et nyt niveau, da Kristian Kirkegaard fem minutter inde i overtiden kom fri i venstre side af feltet, chippede bolden over målmanden og sørgede for sejr til Vejle.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Klar transfermelding

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Denne klub drømmer om Højbjerg

Portugal – DR Congo

Argentina – Algeriet

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Østrig – Jordan

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

– Jeg får så ondt i maven over det

England – Kroatien

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig