Ni scoringer: Vejle vinder i kæmpe målfest

Dybt inde i overtiden scorede Vejle to gange og vandt 5-4 over Nykøbing FC efter en hæsblæsende kamp.



Vejle Boldklub så længe ud til at skulle tabe til bundproppen Nykøbing FC i landets næstbedste fodboldrække, men et vanvittigt comeback i overtiden betød, at topholdet lørdag snuppede en sejr på 5-4.

På udebane var Vejle ellers kommet bagud med 3-4 med 12 minutter igen. Men i overtiden scorede Mouhamadou Drammeh og Kristian Kirkegaard et mål hver, og så snuppede gæsterne alle tre point.

Dermed holder Vejle afstanden ned til Hvidovre IF på andenpladsen. Hvidovre slog tidligere lørdag FC Fredericia med 3-2 efter en sen scoring.

Der er fire point mellem Vejle på førstepladen og Hvidovre på andenpladsen.

Sejren til Hvidovre betød, at Vejle var under pres i udekampen mod Nykøbing, som ligger sidst i 1. division.

På papiret var det ikke nogen voldsom opgave, der ventede topholdet, men allerede efter syv minutter gik det den gale vej. Ahmed Hassan bragte Nykøbing i front.

Vejle kom dog planmæssigt tilbage i opgøret. Først udlignede Arbnor Mucolli, og efter 41 minutter bragte Oliver Nielsen østjyderne i front.

Nykøbing lykkedes med at udligne inden pausefløjt, men igen efter 57 minutter kom Vejle i front, da græske Dimitrios Emmanouilidis lynede.

Det slog dog ingenlunde Nykøbing ud. Luca Kjerrumgaard scorede sit andet mål i kampen til 3-3 efter 73 minutter, og fem minutter senere scorede Oliver Nielsen selvmål. Og så var Nykøbing i front.

Dermed lignede det en overraskende sejr til Nykøbing, men sådan gik det ikke.

To minutter inde i overtiden dukkede Mouhamadou Drammeh op i feltet og prikkede bolden i mål, og så blev der kastet med stolene i Nykøbing-lejren.

Afmagten nåede et nyt niveau, da Kristian Kirkegaard fem minutter inde i overtiden kom fri i venstre side af feltet, chippede bolden over målmanden og sørgede for sejr til Vejle.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay