Ni scoringer: Vejle vinder i kæmpe målfest

Dybt inde i overtiden scorede Vejle to gange og vandt 5-4 over Nykøbing FC efter en hæsblæsende kamp.



Vejle Boldklub så længe ud til at skulle tabe til bundproppen Nykøbing FC i landets næstbedste fodboldrække, men et vanvittigt comeback i overtiden betød, at topholdet lørdag snuppede en sejr på 5-4.

På udebane var Vejle ellers kommet bagud med 3-4 med 12 minutter igen. Men i overtiden scorede Mouhamadou Drammeh og Kristian Kirkegaard et mål hver, og så snuppede gæsterne alle tre point.

Dermed holder Vejle afstanden ned til Hvidovre IF på andenpladsen. Hvidovre slog tidligere lørdag FC Fredericia med 3-2 efter en sen scoring.

Der er fire point mellem Vejle på førstepladen og Hvidovre på andenpladsen.

Sejren til Hvidovre betød, at Vejle var under pres i udekampen mod Nykøbing, som ligger sidst i 1. division.

På papiret var det ikke nogen voldsom opgave, der ventede topholdet, men allerede efter syv minutter gik det den gale vej. Ahmed Hassan bragte Nykøbing i front.

Vejle kom dog planmæssigt tilbage i opgøret. Først udlignede Arbnor Mucolli, og efter 41 minutter bragte Oliver Nielsen østjyderne i front.

Nykøbing lykkedes med at udligne inden pausefløjt, men igen efter 57 minutter kom Vejle i front, da græske Dimitrios Emmanouilidis lynede.

Det slog dog ingenlunde Nykøbing ud. Luca Kjerrumgaard scorede sit andet mål i kampen til 3-3 efter 73 minutter, og fem minutter senere scorede Oliver Nielsen selvmål. Og så var Nykøbing i front.

Dermed lignede det en overraskende sejr til Nykøbing, men sådan gik det ikke.

To minutter inde i overtiden dukkede Mouhamadou Drammeh op i feltet og prikkede bolden i mål, og så blev der kastet med stolene i Nykøbing-lejren.

Afmagten nåede et nyt niveau, da Kristian Kirkegaard fem minutter inde i overtiden kom fri i venstre side af feltet, chippede bolden over målmanden og sørgede for sejr til Vejle.

/ritzau/





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

‘Han ryger 100 procent!’

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Elfenbenskysten – Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår rekordtransfer i dette vindue

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kryptisk transfermelding

Superliga-klub tæt på FCK’er