Vildt: FC Midtjyllands store sommerindkøb kan være færdig i klubben

Det er slet ikke sikkert, at Dominick Drexler kommer i aktion for FC Midtjylland. Spilleren er pt. i Tyskland, og der er interesse fra tyske klubber.



FC Midtjylland har spillet en absolut hovedrolle i transfervinduet indtil videre, og intet tyder på, at ulvene giver den fra sig lige foreløbig.

De danske mestre betalte næsten 19 millioner kroner, da klubben tidligere i sommeren hentede den tyske offensivspiller Dominick Drexler, men der kan være dårligt nyt på vej til FCM-fans, der havde håbet på at se Drexler i aktion.

Dominick Drexler, der er det næstdyreste FC Midtjylland-indkøb nogensinde, er angiveligt i Tyskland pt, og det er slet ikke sikkert, at han vender tilbage til Danmark og får trukket FCM-trøjen over hovedet, erfarer tipsbladet.dk fra flere kilder.

FC Midtjylland hentede offensivspilleren i Holstein Kiel, hvor han spillede fantastisk og var en stor profil, der både scorede mål og lavede assists for et hold, der var tæt på at rykke op i Bundesligaen, men der er interesse for tyskeren, som også selv kan have fortrudt sit skifte til FC Midtjylland.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det Bundesliga-klubben Mainz 05, der lurer på Drexler. Klubben har budt én gang og ventes at byde igen, mens den 28-årige offensivspiller også tidligere har været et emne hos Bundesliga-nedrykkerne fra Hamburger SV.

Et problem for Dominick Drexler kan være, at FC Mditjylland har betalt mange millioner – 18,5 millioner kroner – og ønsker at tjene penge på et salg af offensivspilleren. Det forlyder, at FCM står fast på at fordoble købsprisen, hvis Drexler skal sælges, allerede nu. Om det lykkes at få mere end 30 millioner kroner for Dominick Drexler, bliver interessant at se. Spillet er i hvert fald i gang.

Dominick Drexler skrev under på en fireårig aftale med FC Midtjylland, men det ligner allerede nu et ulykkeligt ægteskab, hvor man hurtigt skal forsøge at finde en løsning.





Storklub vil have Filip Jörgensen

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Roony Bardghji med drømmekamp

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Dansker med kongemål mod Napoli

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Har talt med Ferguson om United-job

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Rygter om AC Horsens-legende

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde