Vildt: FC Midtjyllands store sommerindkøb kan være færdig i klubben

Det er slet ikke sikkert, at Dominick Drexler kommer i aktion for FC Midtjylland. Spilleren er pt. i Tyskland, og der er interesse fra tyske klubber.



FC Midtjylland har spillet en absolut hovedrolle i transfervinduet indtil videre, og intet tyder på, at ulvene giver den fra sig lige foreløbig.

De danske mestre betalte næsten 19 millioner kroner, da klubben tidligere i sommeren hentede den tyske offensivspiller Dominick Drexler, men der kan være dårligt nyt på vej til FCM-fans, der havde håbet på at se Drexler i aktion.

Dominick Drexler, der er det næstdyreste FC Midtjylland-indkøb nogensinde, er angiveligt i Tyskland pt, og det er slet ikke sikkert, at han vender tilbage til Danmark og får trukket FCM-trøjen over hovedet, erfarer tipsbladet.dk fra flere kilder.

FC Midtjylland hentede offensivspilleren i Holstein Kiel, hvor han spillede fantastisk og var en stor profil, der både scorede mål og lavede assists for et hold, der var tæt på at rykke op i Bundesligaen, men der er interesse for tyskeren, som også selv kan have fortrudt sit skifte til FC Midtjylland.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det Bundesliga-klubben Mainz 05, der lurer på Drexler. Klubben har budt én gang og ventes at byde igen, mens den 28-årige offensivspiller også tidligere har været et emne hos Bundesliga-nedrykkerne fra Hamburger SV.

Et problem for Dominick Drexler kan være, at FC Mditjylland har betalt mange millioner – 18,5 millioner kroner – og ønsker at tjene penge på et salg af offensivspilleren. Det forlyder, at FCM står fast på at fordoble købsprisen, hvis Drexler skal sælges, allerede nu. Om det lykkes at få mere end 30 millioner kroner for Dominick Drexler, bliver interessant at se. Spillet er i hvert fald i gang.

Dominick Drexler skrev under på en fireårig aftale med FC Midtjylland, men det ligner allerede nu et ulykkeligt ægteskab, hvor man hurtigt skal forsøge at finde en løsning.






Derfor kommer han IKKE til FC København




LIVE

TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Dansk profil overrasker: Han er så god

Storklub jagter to danskere

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte