Vildt: FC Midtjyllands store sommerindkøb kan være færdig i klubben

Det er slet ikke sikkert, at Dominick Drexler kommer i aktion for FC Midtjylland. Spilleren er pt. i Tyskland, og der er interesse fra tyske klubber.



FC Midtjylland har spillet en absolut hovedrolle i transfervinduet indtil videre, og intet tyder på, at ulvene giver den fra sig lige foreløbig.

De danske mestre betalte næsten 19 millioner kroner, da klubben tidligere i sommeren hentede den tyske offensivspiller Dominick Drexler, men der kan være dårligt nyt på vej til FCM-fans, der havde håbet på at se Drexler i aktion.

Dominick Drexler, der er det næstdyreste FC Midtjylland-indkøb nogensinde, er angiveligt i Tyskland pt, og det er slet ikke sikkert, at han vender tilbage til Danmark og får trukket FCM-trøjen over hovedet, erfarer tipsbladet.dk fra flere kilder.

FC Midtjylland hentede offensivspilleren i Holstein Kiel, hvor han spillede fantastisk og var en stor profil, der både scorede mål og lavede assists for et hold, der var tæt på at rykke op i Bundesligaen, men der er interesse for tyskeren, som også selv kan have fortrudt sit skifte til FC Midtjylland.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det Bundesliga-klubben Mainz 05, der lurer på Drexler. Klubben har budt én gang og ventes at byde igen, mens den 28-årige offensivspiller også tidligere har været et emne hos Bundesliga-nedrykkerne fra Hamburger SV.

Et problem for Dominick Drexler kan være, at FC Mditjylland har betalt mange millioner – 18,5 millioner kroner – og ønsker at tjene penge på et salg af offensivspilleren. Det forlyder, at FCM står fast på at fordoble købsprisen, hvis Drexler skal sælges, allerede nu. Om det lykkes at få mere end 30 millioner kroner for Dominick Drexler, bliver interessant at se. Spillet er i hvert fald i gang.

Dominick Drexler skrev under på en fireårig aftale med FC Midtjylland, men det ligner allerede nu et ulykkeligt ægteskab, hvor man hurtigt skal forsøge at finde en løsning.



Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Lukas Lerager er færdig i FC København

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Riemer svarer på Tøftings kritik

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Millionregn over Ståle Solbakken

Alle storroser Dario Osorio

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Steve Coopers højre hånd afviser

Her trækkes der lod til VM

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

– Det er så ringe, begge dele!

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen