FC Midtjylland har spillet en absolut hovedrolle i transfervinduet indtil videre, og intet tyder på, at ulvene giver den fra sig lige foreløbig.
De danske mestre betalte næsten 19 millioner kroner, da klubben tidligere i sommeren hentede den tyske offensivspiller Dominick Drexler, men der kan være dårligt nyt på vej til FCM-fans, der havde håbet på at se Drexler i aktion.
Dominick Drexler, der er det næstdyreste FC Midtjylland-indkøb nogensinde, er angiveligt i Tyskland pt, og det er slet ikke sikkert, at han vender tilbage til Danmark og får trukket FCM-trøjen over hovedet, erfarer tipsbladet.dk fra flere kilder.
FC Midtjylland hentede offensivspilleren i Holstein Kiel, hvor han spillede fantastisk og var en stor profil, der både scorede mål og lavede assists for et hold, der var tæt på at rykke op i Bundesligaen, men der er interesse for tyskeren, som også selv kan have fortrudt sit skifte til FC Midtjylland.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det Bundesliga-klubben Mainz 05, der lurer på Drexler. Klubben har budt én gang og ventes at byde igen, mens den 28-årige offensivspiller også tidligere har været et emne hos Bundesliga-nedrykkerne fra Hamburger SV.
Et problem for Dominick Drexler kan være, at FC Mditjylland har betalt mange millioner – 18,5 millioner kroner – og ønsker at tjene penge på et salg af offensivspilleren. Det forlyder, at FCM står fast på at fordoble købsprisen, hvis Drexler skal sælges, allerede nu. Om det lykkes at få mere end 30 millioner kroner for Dominick Drexler, bliver interessant at se. Spillet er i hvert fald i gang.
Dominick Drexler skrev under på en fireårig aftale med FC Midtjylland, men det ligner allerede nu et ulykkeligt ægteskab, hvor man hurtigt skal forsøge at finde en løsning.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
MEDIE
Jess Thorup fyret
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
