Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

I Serie 1-klubben Værløse Boldklub håber man på at lande et stort scoop i form af tidligere Superliga-stjerne.



Det er ikke hver dag, at en spiller med 79 kampe i Superligaen og et dansk mesterskab samt ophold hos klubber som Club Brugge, Malmö FF og AIK dukker op til træning i serieklubber. Men det var lige præcis, hvad der skete i Værløse Boldklub tirsdag aften.

Her deltog den tidligere FC Nordsjælland-stjerne Enoch Kofi Adu nemlig i træningen. 

Den 35-årige ghaneser har netop forladt sin finske klub Ekenäs IF og står uden klub, og derfor lokkede Martin Beck, cheftræner for Værløse Boldklubs førstehold, den tidligere stjerne til træning med Serie 1-holdet. 

– Han var med til træning i tirsdags, og det var en kæmpe oplevelse – også for spillerne. At spille med en med så flot et CV, var en mega fed oplevelse, fortæller Martin Beck til Tipsbladet og tilføjer: 

– Det er en så fed historie. Jeg har selv været ansat i 17 år i FC Nordsjælland, og dengang de blev mestre, var Adu en af mine favoritspillere. I min optik er han og Stanislav Lobotka (der i dag spiller i Napoli, red.) nogle af de bedste midtbanespillere, der har været i Superligaen. Jeg er vild med Adu, hans tilgang til fodbold og hans tekniske kunnen på en fodboldbane. 

Kontakten mellem Værløse Boldklubs cheftræner og Enoch Kofi Adu er imidlertid ikke opstået pludseligt. Som nævnt kender Martin Beck og ghaneseren hinanden fra Farum-dagene, men i sommer blev kontakten genoptaget. 

– Vi havde fornøjelsen lige inden sommerferien at møde FC Nordsjællands mesterhold fra 2012 i en jubilæumskamp, fordi Værløse havde 75 års jubilæum. Det var en af de fedeste oplevelser i min fodboldkarriere, siger Martin Beck og fortæller: 

– Adu havde ikke givet tilsagn om at komme. Man kunne ikke få fat i ham. Så da vi står nede i spillergangen, og jeg står og snakker med Flemming Pedersen, og så ringer telefonen. Det var Adu, der stod i lufthavnen og ville spørge, “hvordan kommer jeg til Værløse?” 

– Så måtte Værløse betale en hyrevogn fra lufthavnen til Værløse, og FC Nordsjælland skyndte sig at trykke en trøje med Adu bagpå, og så kom han og var med i kampen. Han var måske Nordsjællands bedste. Ej, han var den bedste – uden at generere de andre – men han var også i kampform i modsætning til de andre. 

– Efter kampen var jeg rundt og snakke med alle spillerne, især Adu, og der roste jeg ham til skyerne. Siden har vi holdt kontakten ved lige. 

Enoch Kofi Adu tackler Isco, mens han er i aktion for Malmö. Foto: Alamy

Læs også: Enoch Kofi Adu afviste det danske landshold: ‘Jeg fortryder det’

Prøver at komme i kontakt med FC Nordsjælland

Træningen var en mildest talt en kæmpe succes. Ifølge Martin Beck ramte Enoch Kofi Adu plet med godt 99 procent af sine afleveringer og løftede træningsniveauet i sådan en grad, at cheftræneren gik “mega glad” hjem.

Nu drømmer man om at tilknytte Enoch Kofi Adu mere permanent. 

– Lige nu arbejder vi rigtig meget på at finde nogle løsninger. Planen ville være, at han skulle være spillende assistent, men vi har ikke råd til at hyre ham alene, siger Martin Beck og tilføjer: 

– Så historien lige nu er, at jeg forsøger at komme i kontakt med FC Nordsjælland. Hvis de kan bruge ham, og vi kan finde en lejlighed i området – jeg har selv lige snakket med en, der har nogle lejligheder – vil Adu rent faktisk gerne flytte fra Malmö til Farum og starte i Værløse. Min drøm er, at Nordsjælland måske kan bruge ham lidt som Michael Essien som et bindeled til unge spiller, fordi han har så meget knowhow, som de kan bruge. 

– Men der er ikke noget under opsejling. Gid det var så vel, at vi havde en aftale

Indtil videre har Martin Beck ikke været i dialog med FC Nordsjælland om Enoch Kofi Adu, og det er selvsagt heller ikke sikkert, at Superliga-klubben vil være med på idéen. Derudover har ghaneseren også et andet tilbud på et lidt højere niveau. 

– Han har også fået et tilbud fra en klub i Serie C i Italien om at komme ned og spille tre måneder. Fodboldverdenen ved, at han er stoppet i Finland, og de vil gerne have hans kompetencer. Jeg er en lille smule presset, kan jeg godt afsløre, lyder det fra Værløse-træneren. 

Enoch Kofi Adu, 35 år, kom til FC Nordsjælland i 2010 fra OGC Nice. Han skiftede i foråret 2013 til Club Brugge. Halvandet år senere afviste han et comeback til dansk fodbold, selvom FC København og FC Nordsjælland ville have ham, og i stedet skiftede han til Malmö FF. 





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Video: Her kommer AGF bagud

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Chido Obi var ustyrlig

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

FCK-bænken var rasende!

Viborg FF – Brøndby IF



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

OB – FC Midtjylland

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Salah strålede for Liverpool

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Sønderjyske – Silkeborg IF

Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

For første gang siden 1999!

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten