Er du først begyndt at følge med i fodbold for nylig, så kender du næppe ghanesiske Enoch Kofi Adu.
Han spiller til dagligt i finske Ekenäs IF, men for ti år siden var han et hotshot i Superligaen. Her spillede han i FC Nordsjælland, som han vandt det danske mesterskab med i 2012 og kvalificerede til Champions League-gruppespillet sæsonen efter.
Fra 2010 til januar 2013 lå han i maskinrummet og dominerede på FC Nordsjællands midtbane. Han var ung, målrettet og havde store drømme på vegne af sin egen fodboldkarriere. Èn af de drømme var at blive landsholdsspiller.
Han er født i Ghana, men dengang Morten Olsen var træner for Danmark, blev Enoch Kofi Adu faktisk ad flere omgang spurgt, om ikke han havde lyst til at undersøge muligheden for at repræsentere det danske landshold.
Det fortæller midtbanekrigeren til Tipsbladet.
– Da jeg var i Nordsjælland, var Morten Wieghorst træner, og jeg spillede alle kampe. Vi spillede Europa League og Champions League, så jeg blev spurgt, om jeg kunne spille for Danmark. Jeg var bare et barn, så jeg vidste ikke meget om muligheden, siger Enoch Kofi Adu.
Enoch Kofi Adu fortæller, at afdøde Tommy Møller Nielsen ofte spurgte ham, om ikke Danmark kunne være en spændende mulighed. Selv troede arbejdshesten, at der var større chancer for at spille for Ghana, og derfor gled den danske løsning ud i sandet.
– Jeg fortryder, at jeg ikke kom til at spille for Danmark. Jeg føler mig på nogen måder dansk, men nu er jeg også svensk statsborger, men jeg føler mig også lidt dansk. Jeg spillede i Danmark og havde en rigtig god tid der, hvilket var meget positivt for mig, siger midtbanemanden, der har en enkelt ghanesisk landskamp på cv'et.
Enoch Kofi Adu spillede 79 Superliga-kampe i løbet af sin tid i FC Nordsjælland, hvor han vandt et dansk mesterskab og en pokaltitel (Foto: Jan Christensen).
Knap tre år tilbragte Enoch Kofi Adu i FC Nordsjælland, inden han i 2013 skiftede til Club Brugge for omkring 15 millioner kroner. Det var et stort salg dengang, men lykken braste i Belgien, hvor ghaneseren ikke fandt melodien.
Derfor var en retur til Danmark pludselig en mulighed et år senere, da FC Nordsjælland og FC København angiveligt var interesserede. Den 33-årige midtbaneslider valgte i stedet at prøve kræfter med svensk fodbold og Malmö FF.
– FC København var en af topklubberne, som også spillede i Champions League, så de var interesserede. Men det lykkedes ikke, og så skiftede jeg til Malmö FF, siger Enoch Kofi Adu, der er på ferie i hjemlandet, da den finske sæson er gået på vinterpause, og tilføjer.
– Årsagen til, at jeg valgte Malmö, var fordi, at de rigtig gerne ville spille Champions League. Det gjorde jeg også i FC Nordsjælland, og Malmö havde de samme ambitioner, så jeg besluttede, at jeg bedst kunne hjælpe dem med min erfaring. Det gik rigtig godt, hvor vi to gange spillede Champions League og vandt trofæer.
Siden skiftet til Malmö FF i 2014 har Enoch Kofi Adu med undtagelse af en enkelt afstikker til tyrkisk fodbold spillet i Allsvenskan. Denne sommer tog han dog et skridt ned med skiftet til Ekenås IF, som han har hjulpet til oprykning til den bedste finske række i denne sæson.
Et gensyn med dansk fodbold bliver det formentlig ikke til igen, og af den grund må Enoch Kofi Adu nøjes med at holde sig opdateret på afstand.
– Jeg følger stadig dansk fodbold, ser kampene og tjekker resultaterne. Nordsjælland gør det godt. De har et godt hold og er meget talentfulde. De er dygtige, men de fortjener flere sejre, så de kan komme højere op i tabellen, afslutter Enoch Kofi Adu.
LIVE
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Danske stjerner kan være fortid
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF