Afviste det danske landshold: Jeg fortryder det

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller Enoch Kofi Adu undersøgte aldrig muligheden om at spille for Danmark til bunds, og det er ærger han sig over den dag i dag. Tipsbladet har talt med den tidligere Superliga-profil.



Er du først begyndt at følge med i fodbold for nylig, så kender du næppe ghanesiske Enoch Kofi Adu.

Han spiller til dagligt i finske Ekenäs IF, men for ti år siden var han et hotshot i Superligaen. Her spillede han i FC Nordsjælland, som han vandt det danske mesterskab med i 2012 og kvalificerede til Champions League-gruppespillet sæsonen efter.

Fra 2010 til januar 2013 lå han i maskinrummet og dominerede på FC Nordsjællands midtbane. Han var ung, målrettet og havde store drømme på vegne af sin egen fodboldkarriere. Èn af de drømme var at blive landsholdsspiller.

Han er født i Ghana, men dengang Morten Olsen var træner for Danmark, blev Enoch Kofi Adu faktisk ad flere omgang spurgt, om ikke han havde lyst til at undersøge muligheden for at repræsentere det danske landshold.

Det fortæller midtbanekrigeren til Tipsbladet.

– Da jeg var i Nordsjælland, var Morten Wieghorst træner, og jeg spillede alle kampe. Vi spillede Europa League og Champions League, så jeg blev spurgt, om jeg kunne spille for Danmark. Jeg var bare et barn, så jeg vidste ikke meget om muligheden, siger Enoch Kofi Adu.

Enoch Kofi Adu fortæller, at afdøde Tommy Møller Nielsen ofte spurgte ham, om ikke Danmark kunne være en spændende mulighed. Selv troede arbejdshesten, at der var større chancer for at spille for Ghana, og derfor gled den danske løsning ud i sandet.

– Jeg fortryder, at jeg ikke kom til at spille for Danmark. Jeg føler mig på nogen måder dansk, men nu er jeg også svensk statsborger, men jeg føler mig også lidt dansk. Jeg spillede i Danmark og havde en rigtig god tid der, hvilket var meget positivt for mig, siger midtbanemanden, der har en enkelt ghanesisk landskamp på cv'et.

GettyImages-503971391Enoch Kofi Adu spillede 79 Superliga-kampe i løbet af sin tid i FC Nordsjælland, hvor han vandt et dansk mesterskab og en pokaltitel (Foto: Jan Christensen).

Knap tre år tilbragte Enoch Kofi Adu i FC Nordsjælland, inden han i 2013 skiftede til Club Brugge for omkring 15 millioner kroner. Det var et stort salg dengang, men lykken braste i Belgien, hvor ghaneseren ikke fandt melodien.

Derfor var en retur til Danmark pludselig en mulighed et år senere, da FC Nordsjælland og FC København angiveligt var interesserede. Den 33-årige midtbaneslider valgte i stedet at prøve kræfter med svensk fodbold og Malmö FF.

– FC København var en af topklubberne, som også spillede i Champions League, så de var interesserede. Men det lykkedes ikke, og så skiftede jeg til Malmö FF, siger Enoch Kofi Adu, der er på ferie i hjemlandet, da den finske sæson er gået på vinterpause, og tilføjer.

– Årsagen til, at jeg valgte Malmö, var fordi, at de rigtig gerne ville spille Champions League. Det gjorde jeg også i FC Nordsjælland, og Malmö havde de samme ambitioner, så jeg besluttede, at jeg bedst kunne hjælpe dem med min erfaring. Det gik rigtig godt, hvor vi to gange spillede Champions League og vandt trofæer.

Siden skiftet til Malmö FF i 2014 har Enoch Kofi Adu med undtagelse af en enkelt afstikker til tyrkisk fodbold spillet i Allsvenskan. Denne sommer tog han dog et skridt ned med skiftet til Ekenås IF, som han har hjulpet til oprykning til den bedste finske række i denne sæson.

Et gensyn med dansk fodbold bliver det formentlig ikke til igen, og af den grund må Enoch Kofi Adu nøjes med at holde sig opdateret på afstand.

– Jeg følger stadig dansk fodbold, ser kampene og tjekker resultaterne. Nordsjælland gør det godt. De har et godt hold og er meget talentfulde. De er dygtige, men de fortjener flere sejre, så de kan komme højere op i tabellen, afslutter Enoch Kofi Adu.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Kontant transfermelding fra FCK

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

Ingen kontakt med AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

LIVE: FCK taber i Barcelona

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Et kanon sted for ham

Han var HELT væk – men så stak det af!

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Nørgaard kommenterer exitrygte

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

FCK færdige i Champions League

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

– Det er ikke rigtig min beslutning