FC Nordsjælland-chef Jan Laursen har taget bladet fra munden i det store agent-drama om Ibrahim Osman.
Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at sagen er blevet sendt til DBU’s Disciplinærinstans, og det altså kan få konsekvenser for Osman og Mitch Bakkovens.
Over for Viaplay fortæller Jan Laursen sin udlægning af sagen:
Hvad er din version af, hvad der er sket i sagen?
– Det kommer an på, hvad du mener præcist, for jeg sidder som klubrepræsentant, og skal tage mig af den del, og der forholder vi os professionelt til den del der.
– Vi har også det vigtige holdepunkt, at der er klubber på øverste hylde, der prøver at præge, hvilke agenter der skal være på spillerne.
– Her er det meget vigtigt, at spillerne har deres frie valg, og så har vi rigeligt at se til på klubsiden, og derfor er vi 100 procent professionelle, når vi går ind i sådan et forløb og forhandlinger på den hylde, fortæller Jan Laursen til Viaplay.
FCN-bossen fortæller også, at klubben har sit på det rene, og at der er flere sider af sagen:
– Vi kigger selvfølgelig på, at vores del er i orden osv., men vi kan ikke kontrollere alt, så længe de forskellige instanser også accepterer det.
– Så kan der være nogle ting, der bliver kigget efter, der skal gøres noget ved, men vores del er, som den skal være, og så håber vi, at vores spiller og dem omkring tager så gode beslutninger som overhovedet muligt.
– Så er der jo altid flere sider af enhver sag, og så kan det være, at den første version ikke er den fulde del, men jeg kender til vores side, og der er ikke andet at sige, end at vi er enormt stolte over det her, fortæller Jan Laursen.
Agent Darryl Powell har selv fortalt, at hans jurister er på sagen, så meget tyder på, at der er et civilt søgsmål i gang, som altså intet har med DBU at gøre.
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Bo Svensson skriver Superliga-historie
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER