Jubler over finale: Brød engelsk drømmescenarie

Spanske Villarreal er klar til sin første Europa League-finale efter samlet sejr over Arsenal i semifinalen.



Manchester City mod Chelsea i Champions League-finalen og Manchester City mod Arsenal i Europa League-finalen.

Sådan havde situationen været, hvis Villarreal ikke havde formået at sende Arsenal ud af Europa League torsdag aften.

Men fodboldklubben fra den lille spanske by af samme navn ville forhindre det engelske drømmescenarie, forklarer klubpræsident Fernando Roig ifølge uefa.com efter nulløsningen, der sendte Villarreal i finalen.

– Vi har forsøgt så mange gange, at en semifinalesejr måtte komme. At et spansk hold er i finalen, er fantastisk. Vi ville ikke have, at begge UEFA-finaler udelukkende skulle bestå af engelske hold. Så det bliver tre Premier League-hold og et lille hold fra Spanien kaldet Villarreal, siger han.

Med 0-0 i England gik Villarreal videre med samlet 2-1 efter sejr i sidste uge på hjemmebane. Det er første gang, at Villarreal når turneringens finale.

– Det er vigtigt at komme i en europæisk finale. Endelig er det lykkedes at kvalificere os, og vi vil nyde præstationen. Dernæst vil vi forberede os til finalen i Gdansk med stolthed, siger han.

Med avancementet fik Villarreal-træner Unai Emery skovlen under sin tidligere arbejdsgiver.

– Vi arbejdede virkelig hårdt, forsvarede godt, kontrollerede i momenter med vores afleveringer og havde nogle muligheder for at score. Men de havde de bedste chancer, erkender Emery over for britiske BT Sport.

26. maj venter finalen i polske Gdansk mod Manchester United.

– Nu fokuserer vi på øjeblikket her, og så forbereder vi os til Manchester United. Vi fortjener at spille i finalen, og vil yde vores bedste. Vi vil vise, at vi er klar til at kæmpe med Manchester om titlen, siger Emery.

Unai Emery vandt Europa League tre gange som træner for Sevilla. Spanieren var træner for Arsenal i knap 17 måneder.

/ritzau/





Han er en Superliga-stjerne in spe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-salgsemner ude af truppen

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-spiller vraget igen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansker scorer mod Barcelona

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Eriksen spottet – nu er der nyt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

FC Midtjylland – AC Horsens

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Ingen klausul i FC København-aftale

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater