Manchester City mod Chelsea i Champions League-finalen og Manchester City mod Arsenal i Europa League-finalen.
Sådan havde situationen været, hvis Villarreal ikke havde formået at sende Arsenal ud af Europa League torsdag aften.
Men fodboldklubben fra den lille spanske by af samme navn ville forhindre det engelske drømmescenarie, forklarer klubpræsident Fernando Roig ifølge uefa.com efter nulløsningen, der sendte Villarreal i finalen.
– Vi har forsøgt så mange gange, at en semifinalesejr måtte komme. At et spansk hold er i finalen, er fantastisk. Vi ville ikke have, at begge UEFA-finaler udelukkende skulle bestå af engelske hold. Så det bliver tre Premier League-hold og et lille hold fra Spanien kaldet Villarreal, siger han.
Med 0-0 i England gik Villarreal videre med samlet 2-1 efter sejr i sidste uge på hjemmebane. Det er første gang, at Villarreal når turneringens finale.
– Det er vigtigt at komme i en europæisk finale. Endelig er det lykkedes at kvalificere os, og vi vil nyde præstationen. Dernæst vil vi forberede os til finalen i Gdansk med stolthed, siger han.
Med avancementet fik Villarreal-træner Unai Emery skovlen under sin tidligere arbejdsgiver.
– Vi arbejdede virkelig hårdt, forsvarede godt, kontrollerede i momenter med vores afleveringer og havde nogle muligheder for at score. Men de havde de bedste chancer, erkender Emery over for britiske BT Sport.
26. maj venter finalen i polske Gdansk mod Manchester United.
– Nu fokuserer vi på øjeblikket her, og så forbereder vi os til Manchester United. Vi fortjener at spille i finalen, og vil yde vores bedste. Vi vil vise, at vi er klar til at kæmpe med Manchester om titlen, siger Emery.
Unai Emery vandt Europa League tre gange som træner for Sevilla. Spanieren var træner for Arsenal i knap 17 måneder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TRANSFER
