Jubler over finale: Brød engelsk drømmescenarie

Spanske Villarreal er klar til sin første Europa League-finale efter samlet sejr over Arsenal i semifinalen.



Manchester City mod Chelsea i Champions League-finalen og Manchester City mod Arsenal i Europa League-finalen.

Sådan havde situationen været, hvis Villarreal ikke havde formået at sende Arsenal ud af Europa League torsdag aften.

Men fodboldklubben fra den lille spanske by af samme navn ville forhindre det engelske drømmescenarie, forklarer klubpræsident Fernando Roig ifølge uefa.com efter nulløsningen, der sendte Villarreal i finalen.

– Vi har forsøgt så mange gange, at en semifinalesejr måtte komme. At et spansk hold er i finalen, er fantastisk. Vi ville ikke have, at begge UEFA-finaler udelukkende skulle bestå af engelske hold. Så det bliver tre Premier League-hold og et lille hold fra Spanien kaldet Villarreal, siger han.

Med 0-0 i England gik Villarreal videre med samlet 2-1 efter sejr i sidste uge på hjemmebane. Det er første gang, at Villarreal når turneringens finale.

– Det er vigtigt at komme i en europæisk finale. Endelig er det lykkedes at kvalificere os, og vi vil nyde præstationen. Dernæst vil vi forberede os til finalen i Gdansk med stolthed, siger han.

Med avancementet fik Villarreal-træner Unai Emery skovlen under sin tidligere arbejdsgiver.

– Vi arbejdede virkelig hårdt, forsvarede godt, kontrollerede i momenter med vores afleveringer og havde nogle muligheder for at score. Men de havde de bedste chancer, erkender Emery over for britiske BT Sport.

26. maj venter finalen i polske Gdansk mod Manchester United.

– Nu fokuserer vi på øjeblikket her, og så forbereder vi os til Manchester United. Vi fortjener at spille i finalen, og vil yde vores bedste. Vi vil vise, at vi er klar til at kæmpe med Manchester om titlen, siger Emery.

Unai Emery vandt Europa League tre gange som træner for Sevilla. Spanieren var træner for Arsenal i knap 17 måneder.

/ritzau/





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Han er den nye Superliga-juvel!

Speakman om transfer: En unik situation



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

OB – Sønderjyske

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte