Ville forære Morten Nordstrand til Brøndby

Velmenende investorer har gennem det seneste års tid stået på spring for at skænke Brøndby spillerprofiler, men klubben har takket nej.



2006 har ikke været Brøndbys år. Først Laudrup-sagaen, der faldt uheldigt ud for Brøndby. Siden en træner, der mest skaffede dårlige resultater, uro hos investorerne og en række tvivlsomme spillerindkøb.

Men det er ikke fordi Brøndby har været ladt alene om at ville rette op på problemerne. En række investorer har i følge BT været klar til at købe forskellige spillerprofiler til Brøndby, så klubben igen kan komme tættere på FC København og det danske mesterskab.

– Vi foreslog, at man købte Morten Nordstrand fra Lyngby som erstatning til angrebet, siger Media-Invests salgsdirektør Allan Kamper til avisen.

– Vi var villige til at forære ham til Brøndby og betale hans løn i to eller tre år frem, mod at vi fik et antal procenter i forbindelse med et videresalg, fortsætter Kamper.

Brøndby-direktør, Per Bjerregaard husker ikke, at Media-Invest er kommet med det konkrete tilbud men han erkender, at der har været flere investorer på banen med tilbud.

– Der har været flere investorer, som har kontaktet os med henblik på at investere i nye spillere. Blandt andet var der en investor, som ville hente Morten ”Duncan” Rasmussen til klubben sidste vinter, men vi var allerede godt i gang med at skrive kontrakt med ham, så det var ikke aktuelt, siger Per Bjerregaard.

Rent principielt er det ikke en form for aftale som Brøndby har lyst til at være med til.

– Det er kun klubber, som ingen penge har, der går med til sådan en aftale. Den vil give en masse problemer. Hvem ejer spilleren? Hvem bestemmer, hvornår han skal sælges? Og hvad hvis spilleren ikke slår til?, spørger Per Bjerregaard.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional