Ville forære Morten Nordstrand til Brøndby

Velmenende investorer har gennem det seneste års tid stået på spring for at skænke Brøndby spillerprofiler, men klubben har takket nej.



2006 har ikke været Brøndbys år. Først Laudrup-sagaen, der faldt uheldigt ud for Brøndby. Siden en træner, der mest skaffede dårlige resultater, uro hos investorerne og en række tvivlsomme spillerindkøb.

Men det er ikke fordi Brøndby har været ladt alene om at ville rette op på problemerne. En række investorer har i følge BT været klar til at købe forskellige spillerprofiler til Brøndby, så klubben igen kan komme tættere på FC København og det danske mesterskab.

– Vi foreslog, at man købte Morten Nordstrand fra Lyngby som erstatning til angrebet, siger Media-Invests salgsdirektør Allan Kamper til avisen.

– Vi var villige til at forære ham til Brøndby og betale hans løn i to eller tre år frem, mod at vi fik et antal procenter i forbindelse med et videresalg, fortsætter Kamper.

Brøndby-direktør, Per Bjerregaard husker ikke, at Media-Invest er kommet med det konkrete tilbud men han erkender, at der har været flere investorer på banen med tilbud.

– Der har været flere investorer, som har kontaktet os med henblik på at investere i nye spillere. Blandt andet var der en investor, som ville hente Morten ”Duncan” Rasmussen til klubben sidste vinter, men vi var allerede godt i gang med at skrive kontrakt med ham, så det var ikke aktuelt, siger Per Bjerregaard.

Rent principielt er det ikke en form for aftale som Brøndby har lyst til at være med til.

– Det er kun klubber, som ingen penge har, der går med til sådan en aftale. Den vil give en masse problemer. Hvem ejer spilleren? Hvem bestemmer, hvornår han skal sælges? Og hvad hvis spilleren ikke slår til?, spørger Per Bjerregaard.





LIVE

LIVE: Fraværende inden FCK-brag

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Leverkusen – Bayern

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?