1. divisions førerhold, Vejle, kunne tirsdag tage endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen, men traditionsklubben fra Nørreskoven løb på udebane mod HB Køge fra den tunge ende af rækken ind i et nederlag på 1-2.
Forfølgeren på andenpladsen, Viborg, var dog ikke i stand til at udnytte gaven. På udebane mod Næstved, der ligger næstsidst, måtte Viborg nøjes med 2-2.
Dermed har Vejle stadig komfortable syv point ned til Viborg i kampen om den enlige billet til Superligaen med fem spillerunder tilbage.
Allerede efter fem minutter bragte Ibrahim Laar Næstved foran på et hovedstød, og det var ligeledes ham, der headede 2-2-målet ind på det tilsvarende tidspunkt i anden halvleg.
I mellemtiden havde Tobias Bech og Mikkel Knudsen bragt Viborg på vinderkurs med mål efter henholdsvis et kvarter og 35 minutter. I kampens sidste del havde begge hold store chancer for at score sejrsmålet.
Tidligere tirsdag aften havde Vejle ført 1-0 i anden halvleg, men HB Køge vendte opgøret med to brillante mål, det sidste sat ind fra egen banehalvdel af den tidligere FC København-profil Martin Vingaard.
Vejle var mest på bolden i første halvleg, men der var ikke megen fantasi over det, topholdet foretog sig. HB Køge havde alt for nemt ved at afvise Vejles angreb.
Anden halvleg begyndte også sløvt, og derfor var det naturligt, at Vejle-træner Constantin Gâlcă efter en time sendte 1. divisions topscorer, Kjartan Finnbogason, på banen.
Han slog til fra første færd, da han på sin nærmest første boldberøring headede sit 17. sæsonmål i kassen til 1-0.
Så kendte modstandertræner Auri Skarbalius succesopskriften. En håndfuld minutter senere indskiftede han Nsungusi Efiong, og sidstnævnte kvitterede også ved at score øjeblikkeligt.
Efiong drejede rundt på en tallerken på kanten af feltet og sendte flot bolden ind i hjørnet til udligning.
Kort efter var Efiong også tæt på at score til 2-1, men hjemmeholdet kom i stedet foran i det 79. minut på et af sæsonens mest spektakulære mål.
Martin Vingaard havde spottet, at keeper Thomas Hagelskjær var langt ude af sit mål, og fra egen banehalvdel tog han chancen med venstrebenet, der ellers ikke er hans foretrukne, og scorede med et forrygende spark.
Det fik træner Skarbalius til at juble voldsomt. Siden kunne litaueren se sit hold køre sejren hjem og endda være tæt på at udbygge den.
Dermed fik Køge lidt luft til nedrykningsstregen med fem point ned til Hvidovre, der har spillet en kamp mindre.
I tirsdagens sidste kamp vandt Kolding hjemme med 2-1 over Skive.
/ritzau/
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Medie peger på FC København
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
Sepp Piontek er død
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
UEFA med ny stor FC København-straf
STORT INTERVIEW
