1. divisions førerhold, Vejle, kunne tirsdag tage endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen, men traditionsklubben fra Nørreskoven løb på udebane mod HB Køge fra den tunge ende af rækken ind i et nederlag på 1-2.
Forfølgeren på andenpladsen, Viborg, var dog ikke i stand til at udnytte gaven. På udebane mod Næstved, der ligger næstsidst, måtte Viborg nøjes med 2-2.
Dermed har Vejle stadig komfortable syv point ned til Viborg i kampen om den enlige billet til Superligaen med fem spillerunder tilbage.
Allerede efter fem minutter bragte Ibrahim Laar Næstved foran på et hovedstød, og det var ligeledes ham, der headede 2-2-målet ind på det tilsvarende tidspunkt i anden halvleg.
I mellemtiden havde Tobias Bech og Mikkel Knudsen bragt Viborg på vinderkurs med mål efter henholdsvis et kvarter og 35 minutter. I kampens sidste del havde begge hold store chancer for at score sejrsmålet.
Tidligere tirsdag aften havde Vejle ført 1-0 i anden halvleg, men HB Køge vendte opgøret med to brillante mål, det sidste sat ind fra egen banehalvdel af den tidligere FC København-profil Martin Vingaard.
Vejle var mest på bolden i første halvleg, men der var ikke megen fantasi over det, topholdet foretog sig. HB Køge havde alt for nemt ved at afvise Vejles angreb.
Anden halvleg begyndte også sløvt, og derfor var det naturligt, at Vejle-træner Constantin Gâlcă efter en time sendte 1. divisions topscorer, Kjartan Finnbogason, på banen.
Han slog til fra første færd, da han på sin nærmest første boldberøring headede sit 17. sæsonmål i kassen til 1-0.
Så kendte modstandertræner Auri Skarbalius succesopskriften. En håndfuld minutter senere indskiftede han Nsungusi Efiong, og sidstnævnte kvitterede også ved at score øjeblikkeligt.
Efiong drejede rundt på en tallerken på kanten af feltet og sendte flot bolden ind i hjørnet til udligning.
Kort efter var Efiong også tæt på at score til 2-1, men hjemmeholdet kom i stedet foran i det 79. minut på et af sæsonens mest spektakulære mål.
Martin Vingaard havde spottet, at keeper Thomas Hagelskjær var langt ude af sit mål, og fra egen banehalvdel tog han chancen med venstrebenet, der ellers ikke er hans foretrukne, og scorede med et forrygende spark.
Det fik træner Skarbalius til at juble voldsomt. Siden kunne litaueren se sit hold køre sejren hjem og endda være tæt på at udbygge den.
Dermed fik Køge lidt luft til nedrykningsstregen med fem point ned til Hvidovre, der har spillet en kamp mindre.
I tirsdagens sidste kamp vandt Kolding hjemme med 2-1 over Skive.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
– Han vinder Ballon d’Or!
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Harry Maguire ryger i skammekrogen
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
