Vingaard-brag fra egen halvdel sænker topholdet Vejle

Vejle mistede lille skridt i jagt på oprykning til Superligaen, da HB Køge med to supermål nedlagde topholdet.



1. divisions førerhold, Vejle, kunne tirsdag tage endnu et stort skridt mod oprykning til Superligaen, men traditionsklubben fra Nørreskoven løb på udebane mod HB Køge fra den tunge ende af rækken ind i et nederlag på 1-2.

Forfølgeren på andenpladsen, Viborg, var dog ikke i stand til at udnytte gaven. På udebane mod Næstved, der ligger næstsidst, måtte Viborg nøjes med 2-2.

Dermed har Vejle stadig komfortable syv point ned til Viborg i kampen om den enlige billet til Superligaen med fem spillerunder tilbage.

Allerede efter fem minutter bragte Ibrahim Laar Næstved foran på et hovedstød, og det var ligeledes ham, der headede 2-2-målet ind på det tilsvarende tidspunkt i anden halvleg.

I mellemtiden havde Tobias Bech og Mikkel Knudsen bragt Viborg på vinderkurs med mål efter henholdsvis et kvarter og 35 minutter. I kampens sidste del havde begge hold store chancer for at score sejrsmålet.

Tidligere tirsdag aften havde Vejle ført 1-0 i anden halvleg, men HB Køge vendte opgøret med to brillante mål, det sidste sat ind fra egen banehalvdel af den tidligere FC København-profil Martin Vingaard.

Vejle var mest på bolden i første halvleg, men der var ikke megen fantasi over det, topholdet foretog sig. HB Køge havde alt for nemt ved at afvise Vejles angreb.

Anden halvleg begyndte også sløvt, og derfor var det naturligt, at Vejle-træner Constantin Gâlcă efter en time sendte 1. divisions topscorer, Kjartan Finnbogason, på banen.

Han slog til fra første færd, da han på sin nærmest første boldberøring headede sit 17. sæsonmål i kassen til 1-0.

Så kendte modstandertræner Auri Skarbalius succesopskriften. En håndfuld minutter senere indskiftede han Nsungusi Efiong, og sidstnævnte kvitterede også ved at score øjeblikkeligt.

Efiong drejede rundt på en tallerken på kanten af feltet og sendte flot bolden ind i hjørnet til udligning.

Kort efter var Efiong også tæt på at score til 2-1, men hjemmeholdet kom i stedet foran i det 79. minut på et af sæsonens mest spektakulære mål.

Martin Vingaard havde spottet, at keeper Thomas Hagelskjær var langt ude af sit mål, og fra egen banehalvdel tog han chancen med venstrebenet, der ellers ikke er hans foretrukne, og scorede med et forrygende spark.

Det fik træner Skarbalius til at juble voldsomt. Siden kunne litaueren se sit hold køre sejren hjem og endda være tæt på at udbygge den.

Dermed fik Køge lidt luft til nedrykningsstregen med fem point ned til Hvidovre, der har spillet en kamp mindre.

I tirsdagens sidste kamp vandt Kolding hjemme med 2-1 over Skive.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

“Ingen er uerstattelige”

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

FCK-stjerne roses i hjemlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Benhård Brian Riemer-melding

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Det kommer formentlig til at ske

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Så blev det officielt

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Brighton – Liverpool

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’