Roland Nilsson blev i dag præsenteret som ny cheftræner i FC København. Han kommer med et flot spiller-cv, der tæller flere store engelske adresser, han kommer med 116 svenske landskampe, og han kommer med et svensk mesterskab i bagagen.
FCK’s skadede fløjspiller Martin Vingaard indrømmer, at han ikke kender særlig meget til Roland Nilsson, men han glæder sig over, at spekulationerne nu kan stoppe.
– Det er altid rart at have tingene på plads og slippe for alle de spekulationer, som der har været de seneste uger. Det er helt nyt, og jeg kender ikke særlig meget til ham, men jeg er slet ikke i tvivl om, at CV og co. har fundet en træner, der kan videreføre Ståles og holdets arbejde de seneste sæsoner. De har gjort et grundigt stykke arbejde med at finde den rette profil, og de har ment, at det er Roland Nilsson, der passer bedst på den. Jeg ved, at han har præsteret i Malmö, men kender ham selvfølgelig ikke personligt, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Nilsson – det perfekte valg i FCK
Roland Nilssons kontrakt med Malmö FF udløber først til årsskiftet, og derfor er det fortsat usikkert, om Nilsson starter i FC København til sommer eller til vinter. Men mon ikke FCK vil gå rigtig langt for at have deres nye mand ved roret fra starten af sæsonen, hvor der skal bygges noget helt nyt op.
For ud over trænerduoen Ståle Solbakken og Bård Wiggen forsvinder også backerne Zdenek Pospech og Oscar Wendt, mens der ligeledes er spørgsmålstegn ved Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson, der har kontraktudløb inden “Rolle” kommer til klubben.
– Nu og her ved vi, at Pospech skal til Mainz, at vi skifter træner, og at Oscar stopper i klubben. Resten er stadig bare spekulationer. Det vil der altid være i vores branche, men vi må bare se, hvordan det ser ud, når vi starter til juni. Vi har jo allerede forstærket os i de to foregående vinduer, og Johnny Thomsen kommer til sommer. Og faktisk er jeg ret sikker på, at CV og resten af teamet omkring holdet nok skal sørge for, at vi har en god trup også i næste sæson, siger Vingaard.
Martin Vingaard blev opereret i knæet midt i marts. Han er ude de næste godt seks måneder og vil derfor ikke være til FC Københavns rådighed, når den nye sæson starter.
LÆS OGSÅ: Afklaret Vingaard ude på den anden side
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
NYHEDER
– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
TRANSFER