Roland Nilsson blev i dag præsenteret som ny cheftræner i FC København. Han kommer med et flot spiller-cv, der tæller flere store engelske adresser, han kommer med 116 svenske landskampe, og han kommer med et svensk mesterskab i bagagen.
FCK’s skadede fløjspiller Martin Vingaard indrømmer, at han ikke kender særlig meget til Roland Nilsson, men han glæder sig over, at spekulationerne nu kan stoppe.
– Det er altid rart at have tingene på plads og slippe for alle de spekulationer, som der har været de seneste uger. Det er helt nyt, og jeg kender ikke særlig meget til ham, men jeg er slet ikke i tvivl om, at CV og co. har fundet en træner, der kan videreføre Ståles og holdets arbejde de seneste sæsoner. De har gjort et grundigt stykke arbejde med at finde den rette profil, og de har ment, at det er Roland Nilsson, der passer bedst på den. Jeg ved, at han har præsteret i Malmö, men kender ham selvfølgelig ikke personligt, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Nilsson – det perfekte valg i FCK
Roland Nilssons kontrakt med Malmö FF udløber først til årsskiftet, og derfor er det fortsat usikkert, om Nilsson starter i FC København til sommer eller til vinter. Men mon ikke FCK vil gå rigtig langt for at have deres nye mand ved roret fra starten af sæsonen, hvor der skal bygges noget helt nyt op.
For ud over trænerduoen Ståle Solbakken og Bård Wiggen forsvinder også backerne Zdenek Pospech og Oscar Wendt, mens der ligeledes er spørgsmålstegn ved Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson, der har kontraktudløb inden “Rolle” kommer til klubben.
– Nu og her ved vi, at Pospech skal til Mainz, at vi skifter træner, og at Oscar stopper i klubben. Resten er stadig bare spekulationer. Det vil der altid være i vores branche, men vi må bare se, hvordan det ser ud, når vi starter til juni. Vi har jo allerede forstærket os i de to foregående vinduer, og Johnny Thomsen kommer til sommer. Og faktisk er jeg ret sikker på, at CV og resten af teamet omkring holdet nok skal sørge for, at vi har en god trup også i næste sæson, siger Vingaard.
Martin Vingaard blev opereret i knæet midt i marts. Han er ude de næste godt seks måneder og vil derfor ikke være til FC Københavns rådighed, når den nye sæson starter.
LÆS OGSÅ: Afklaret Vingaard ude på den anden side
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Her kan man se La Liga fremover
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
MEDIE