Vingaard: Dejligt at få det afklaret

Martin Vingaard glæder sig over, at FC København i dag har fået ny cheftræner, og han ser frem til samarbejdet med Roland Nilsson.



Roland Nilsson blev i dag præsenteret som ny cheftræner i FC København. Han kommer med et flot spiller-cv, der tæller flere store engelske adresser, han kommer med 116 svenske landskampe, og han kommer med et svensk mesterskab i bagagen.

FCK’s skadede fløjspiller Martin Vingaard indrømmer, at han ikke kender særlig meget til Roland Nilsson, men han glæder sig over, at spekulationerne nu kan stoppe.

– Det er altid rart at have tingene på plads og slippe for alle de spekulationer, som der har været de seneste uger. Det er helt nyt, og jeg kender ikke særlig meget til ham, men jeg er slet ikke i tvivl om, at CV og co. har fundet en træner, der kan videreføre Ståles og holdets arbejde de seneste sæsoner. De har gjort et grundigt stykke arbejde med at finde den rette profil, og de har ment, at det er Roland Nilsson, der passer bedst på den. Jeg ved, at han har præsteret i Malmö, men kender ham selvfølgelig ikke personligt, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Nilsson – det perfekte valg i FCK

Roland Nilssons kontrakt med Malmö FF udløber først til årsskiftet, og derfor er det fortsat usikkert, om Nilsson starter i FC København til sommer eller til vinter. Men mon ikke FCK vil gå rigtig langt for at have deres nye mand ved roret fra starten af sæsonen, hvor der skal bygges noget helt nyt op.

For ud over trænerduoen Ståle Solbakken og Bård Wiggen forsvinder også backerne Zdenek Pospech og Oscar Wendt, mens der ligeledes er spørgsmålstegn ved Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson, der har kontraktudløb inden “Rolle” kommer til klubben.

– Nu og her ved vi, at Pospech skal til Mainz, at vi skifter træner, og at Oscar stopper i klubben. Resten er stadig bare spekulationer. Det vil der altid være i vores branche, men vi må bare se, hvordan det ser ud, når vi starter til juni. Vi har jo allerede forstærket os i de to foregående vinduer, og Johnny Thomsen kommer til sommer. Og faktisk er jeg ret sikker på, at CV og resten af teamet omkring holdet nok skal sørge for, at vi har en god trup også i næste sæson, siger Vingaard.

Martin Vingaard blev opereret i knæet midt i marts. Han er ude de næste godt seks måneder og vil derfor ikke være til FC Københavns rådighed, når den nye sæson starter.

LÆS OGSÅ: Afklaret Vingaard ude på den anden side





Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

‘Schmedes er under pres’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder Mads Hermansen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Brøndbys offensive problemer fortsatte



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

– Det er lort!

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Brøndby IF – Sønderjyske

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Neestrup afslører reprimande

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Formand freder Jacob Neestrup

Han afløser Sune Smith lige nu

Sune Smith-Nielsen færdig

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen