Roland Nilsson blev i dag præsenteret som ny cheftræner i FC København. Han kommer med et flot spiller-cv, der tæller flere store engelske adresser, han kommer med 116 svenske landskampe, og han kommer med et svensk mesterskab i bagagen.
FCK’s skadede fløjspiller Martin Vingaard indrømmer, at han ikke kender særlig meget til Roland Nilsson, men han glæder sig over, at spekulationerne nu kan stoppe.
– Det er altid rart at have tingene på plads og slippe for alle de spekulationer, som der har været de seneste uger. Det er helt nyt, og jeg kender ikke særlig meget til ham, men jeg er slet ikke i tvivl om, at CV og co. har fundet en træner, der kan videreføre Ståles og holdets arbejde de seneste sæsoner. De har gjort et grundigt stykke arbejde med at finde den rette profil, og de har ment, at det er Roland Nilsson, der passer bedst på den. Jeg ved, at han har præsteret i Malmö, men kender ham selvfølgelig ikke personligt, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Nilsson – det perfekte valg i FCK
Roland Nilssons kontrakt med Malmö FF udløber først til årsskiftet, og derfor er det fortsat usikkert, om Nilsson starter i FC København til sommer eller til vinter. Men mon ikke FCK vil gå rigtig langt for at have deres nye mand ved roret fra starten af sæsonen, hvor der skal bygges noget helt nyt op.
For ud over trænerduoen Ståle Solbakken og Bård Wiggen forsvinder også backerne Zdenek Pospech og Oscar Wendt, mens der ligeledes er spørgsmålstegn ved Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson, der har kontraktudløb inden “Rolle” kommer til klubben.
– Nu og her ved vi, at Pospech skal til Mainz, at vi skifter træner, og at Oscar stopper i klubben. Resten er stadig bare spekulationer. Det vil der altid være i vores branche, men vi må bare se, hvordan det ser ud, når vi starter til juni. Vi har jo allerede forstærket os i de to foregående vinduer, og Johnny Thomsen kommer til sommer. Og faktisk er jeg ret sikker på, at CV og resten af teamet omkring holdet nok skal sørge for, at vi har en god trup også i næste sæson, siger Vingaard.
Martin Vingaard blev opereret i knæet midt i marts. Han er ude de næste godt seks måneder og vil derfor ikke være til FC Københavns rådighed, når den nye sæson starter.
LÆS OGSÅ: Afklaret Vingaard ude på den anden side

TransferLIVE: Vender retur til FC Nordsjælland

Brøndby IF – Silkeborg IF

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Sønderjyske – AGF

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Mister 150 mio: Selv i FCK gør det ondt!

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Vejle Boldklub – Randers FC

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Afsløring: U-landstræner afviser Viborg

Afsløring: Viborg køber landsholdsspilleren Junior

Liverpool henvender sig til Premier League-stjerne

Viborg FF – FC København

Forlanger mere af Kasper Dolberg

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Et kæmpe Superliga-scoop

Han bliver det store gennembrud i FC Midtjylland!

Jacob Neestrup deler godt nyt

Ingen hvid røg: Viborg deler nyt om trænerposten

Har han overhovedet en rolle at spille i Brøndby?

Dialog – Brøndby interesseret

Afsløring: Brøndby forhandler med FC Köln

Fredericia bliver Superligaens store overraskelse

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

Afviser kæmpe bud på Luis Diaz

Afsløring: Lille og PSV jagter Abdul Daramy

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Roony Bardghji præsenteret i FC Barcelona

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

AGF henter dansk kantspiller

Afsløring: Lyngby henter landsholdsspiller

‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Rekordkøb vild med ‘skør’ Bo Henriksen

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Surt show, Brøndby – aftale underskrevet

‘Jeg skal ikke være hellig’

Tidligere Man Utd-spiller sagsøger klubben

Ingen i karantæne i Superliga-runden

Morten Hjulmand topper listen i kæmpe klub

Han er ny cheftræner for Cristiano Ronaldo og co.

Daniel Wass bærer anførerbindet i Brøndby, men…

Afslører danskers rekordtransfer

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Afsløring: FC Nordsjælland henter Jakob Busk

Det kan være en genialitet

Rumænere indkasserer mål i Andorra

Afviser store millionbud på dansk bomber

Tidligere FCK-spiller skifter til Serie B

Silkeborg-profil har flere tilbud