Vingaard: Dejligt at få det afklaret

Martin Vingaard glæder sig over, at FC København i dag har fået ny cheftræner, og han ser frem til samarbejdet med Roland Nilsson.



Roland Nilsson blev i dag præsenteret som ny cheftræner i FC København. Han kommer med et flot spiller-cv, der tæller flere store engelske adresser, han kommer med 116 svenske landskampe, og han kommer med et svensk mesterskab i bagagen.

FCK’s skadede fløjspiller Martin Vingaard indrømmer, at han ikke kender særlig meget til Roland Nilsson, men han glæder sig over, at spekulationerne nu kan stoppe.

– Det er altid rart at have tingene på plads og slippe for alle de spekulationer, som der har været de seneste uger. Det er helt nyt, og jeg kender ikke særlig meget til ham, men jeg er slet ikke i tvivl om, at CV og co. har fundet en træner, der kan videreføre Ståles og holdets arbejde de seneste sæsoner. De har gjort et grundigt stykke arbejde med at finde den rette profil, og de har ment, at det er Roland Nilsson, der passer bedst på den. Jeg ved, at han har præsteret i Malmö, men kender ham selvfølgelig ikke personligt, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Nilsson – det perfekte valg i FCK

Roland Nilssons kontrakt med Malmö FF udløber først til årsskiftet, og derfor er det fortsat usikkert, om Nilsson starter i FC København til sommer eller til vinter. Men mon ikke FCK vil gå rigtig langt for at have deres nye mand ved roret fra starten af sæsonen, hvor der skal bygges noget helt nyt op.

For ud over trænerduoen Ståle Solbakken og Bård Wiggen forsvinder også backerne Zdenek Pospech og Oscar Wendt, mens der ligeledes er spørgsmålstegn ved Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson, der har kontraktudløb inden “Rolle” kommer til klubben.

– Nu og her ved vi, at Pospech skal til Mainz, at vi skifter træner, og at Oscar stopper i klubben. Resten er stadig bare spekulationer. Det vil der altid være i vores branche, men vi må bare se, hvordan det ser ud, når vi starter til juni. Vi har jo allerede forstærket os i de to foregående vinduer, og Johnny Thomsen kommer til sommer. Og faktisk er jeg ret sikker på, at CV og resten af teamet omkring holdet nok skal sørge for, at vi har en god trup også i næste sæson, siger Vingaard.

Martin Vingaard blev opereret i knæet midt i marts. Han er ude de næste godt seks måneder og vil derfor ikke være til FC Københavns rådighed, når den nye sæson starter.

LÆS OGSÅ: Afklaret Vingaard ude på den anden side





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Nicolaisen scorede mod PSG

Det er han ekstremt god til



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

FCK bød på landsholdsmålmand

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Henter FC København-spiller

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Brøndby med opløftende nyt om profil

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper