Vingaard: Dejligt at få det afklaret

Martin Vingaard glæder sig over, at FC København i dag har fået ny cheftræner, og han ser frem til samarbejdet med Roland Nilsson.



Roland Nilsson blev i dag præsenteret som ny cheftræner i FC København. Han kommer med et flot spiller-cv, der tæller flere store engelske adresser, han kommer med 116 svenske landskampe, og han kommer med et svensk mesterskab i bagagen.

FCK’s skadede fløjspiller Martin Vingaard indrømmer, at han ikke kender særlig meget til Roland Nilsson, men han glæder sig over, at spekulationerne nu kan stoppe.

– Det er altid rart at have tingene på plads og slippe for alle de spekulationer, som der har været de seneste uger. Det er helt nyt, og jeg kender ikke særlig meget til ham, men jeg er slet ikke i tvivl om, at CV og co. har fundet en træner, der kan videreføre Ståles og holdets arbejde de seneste sæsoner. De har gjort et grundigt stykke arbejde med at finde den rette profil, og de har ment, at det er Roland Nilsson, der passer bedst på den. Jeg ved, at han har præsteret i Malmö, men kender ham selvfølgelig ikke personligt, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Nilsson – det perfekte valg i FCK

Roland Nilssons kontrakt med Malmö FF udløber først til årsskiftet, og derfor er det fortsat usikkert, om Nilsson starter i FC København til sommer eller til vinter. Men mon ikke FCK vil gå rigtig langt for at have deres nye mand ved roret fra starten af sæsonen, hvor der skal bygges noget helt nyt op.

For ud over trænerduoen Ståle Solbakken og Bård Wiggen forsvinder også backerne Zdenek Pospech og Oscar Wendt, mens der ligeledes er spørgsmålstegn ved Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson, der har kontraktudløb inden “Rolle” kommer til klubben.

– Nu og her ved vi, at Pospech skal til Mainz, at vi skifter træner, og at Oscar stopper i klubben. Resten er stadig bare spekulationer. Det vil der altid være i vores branche, men vi må bare se, hvordan det ser ud, når vi starter til juni. Vi har jo allerede forstærket os i de to foregående vinduer, og Johnny Thomsen kommer til sommer. Og faktisk er jeg ret sikker på, at CV og resten af teamet omkring holdet nok skal sørge for, at vi har en god trup også i næste sæson, siger Vingaard.

Martin Vingaard blev opereret i knæet midt i marts. Han er ude de næste godt seks måneder og vil derfor ikke være til FC Københavns rådighed, når den nye sæson starter.

LÆS OGSÅ: Afklaret Vingaard ude på den anden side





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Jeg tror de vinder Superligaen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Silkeborg IF – Viborg FF

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

AGF – OB

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Tottenham boykotter Viaplay

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

“De havde det bedste transfervindue”

Han er på vej væk fra AGF

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Brøndby afviser to danske klubber

Officielt: Karim Benzema skifter klub

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

Tæt på en falliterklæring, FCK

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Stjernetransfer på plads alligevel

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller