Martin Vingaard var en af arkitekterne bag FC Københavns overbevisende sejr i Prag onsdag aften, da fynboen lagde op til Dame N’Doyes to kasser i den tjekkiske dybfryser. I dag blev FC København så parret med Marseille, og selvom der er respekt for det franske storhold, ser Vingaard også muligheder i opgørene.
– Det er selvfølgelig en svær modstander fra en stærk liga, men jeg synes, der er flere positive ting. I forhold til tidspunktet var det godt at trække et hold fra Sydeuropa frem for at skulle til Østeuropa. Franske hold vil gerne frem og spille fodbold, og det kan vi måske straffe, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk, og fortsætter:
– Det kunne være værre. Marseille er favorit, men med vores nuværende niveau, og den styrke vi har vist internationalt, er vi slet ikke uden chance, siger Vingaard.
Han fremhæver blandt andet franskmændenes tempo og teknik, som nogle af de ting FC København skal være opmærksomme på, og kampene vil uden tvivl styrke holdet.
– Det er vigtigt for både klubben og holdet, at vi får disse kampe. Det gør os stærkere og kan også give en fordel i forhold til den hjemlige liga, slutter Martin Vingaard.
Kampene spilles 18. og 25. februar med FC København som værter i første opgør. Skulle Vingaard og holdkammeraterne spille sig videre i Europa League, venter flere stærke udfordringer. FCK skal i næste runde møde enten Hertha Berlin eller Benfica.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
AVIS