Martin Vingaard var en af arkitekterne bag FC Københavns overbevisende sejr i Prag onsdag aften, da fynboen lagde op til Dame N’Doyes to kasser i den tjekkiske dybfryser. I dag blev FC København så parret med Marseille, og selvom der er respekt for det franske storhold, ser Vingaard også muligheder i opgørene.
– Det er selvfølgelig en svær modstander fra en stærk liga, men jeg synes, der er flere positive ting. I forhold til tidspunktet var det godt at trække et hold fra Sydeuropa frem for at skulle til Østeuropa. Franske hold vil gerne frem og spille fodbold, og det kan vi måske straffe, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk, og fortsætter:
– Det kunne være værre. Marseille er favorit, men med vores nuværende niveau, og den styrke vi har vist internationalt, er vi slet ikke uden chance, siger Vingaard.
Han fremhæver blandt andet franskmændenes tempo og teknik, som nogle af de ting FC København skal være opmærksomme på, og kampene vil uden tvivl styrke holdet.
– Det er vigtigt for både klubben og holdet, at vi får disse kampe. Det gør os stærkere og kan også give en fordel i forhold til den hjemlige liga, slutter Martin Vingaard.
Kampene spilles 18. og 25. februar med FC København som værter i første opgør. Skulle Vingaard og holdkammeraterne spille sig videre i Europa League, venter flere stærke udfordringer. FCK skal i næste runde møde enten Hertha Berlin eller Benfica.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT