Martin Vingaard var en af arkitekterne bag FC Københavns overbevisende sejr i Prag onsdag aften, da fynboen lagde op til Dame N’Doyes to kasser i den tjekkiske dybfryser. I dag blev FC København så parret med Marseille, og selvom der er respekt for det franske storhold, ser Vingaard også muligheder i opgørene.
– Det er selvfølgelig en svær modstander fra en stærk liga, men jeg synes, der er flere positive ting. I forhold til tidspunktet var det godt at trække et hold fra Sydeuropa frem for at skulle til Østeuropa. Franske hold vil gerne frem og spille fodbold, og det kan vi måske straffe, siger Martin Vingaard til tipsbladet.dk, og fortsætter:
– Det kunne være værre. Marseille er favorit, men med vores nuværende niveau, og den styrke vi har vist internationalt, er vi slet ikke uden chance, siger Vingaard.
Han fremhæver blandt andet franskmændenes tempo og teknik, som nogle af de ting FC København skal være opmærksomme på, og kampene vil uden tvivl styrke holdet.
– Det er vigtigt for både klubben og holdet, at vi får disse kampe. Det gør os stærkere og kan også give en fordel i forhold til den hjemlige liga, slutter Martin Vingaard.
Kampene spilles 18. og 25. februar med FC København som værter i første opgør. Skulle Vingaard og holdkammeraterne spille sig videre i Europa League, venter flere stærke udfordringer. FCK skal i næste runde møde enten Hertha Berlin eller Benfica.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
OPTAKT
PSG – Bayern München
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
Smider Salah-bombe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
TOPNYHED