Real Madrid-spilleren Vinicius Junior har mistet en del af spilleglæden på baggrund af den racisme, som brasilianeren er blevet udsat for i Spanien.
Det fortalte han under et følelsesladet pressemøde mandag forud for Brasiliens testkamp mod netop Spanien tirsdag.
– Jeg vil bare spille fodbold, men det er svært at bevæge sig fremad … Jeg har mindre og mindre lyst til at spille, lød det.
Sidste sæson blev Vinicius Junior officielt udsat for ti separate racistiske hændelser i Spanien.
På pressemødet, hvor brasilianeren til tider brød ud i tårer, fortalte han, at han er frustreret over, at det tilsyneladende ikke bliver straffet.
Han afviste dog, at han på den baggrund har overvejet at forlade Spanien.
– Jeg har aldrig tænkt på at forlade Spanien, fordi hvis jeg gør det, så vinder racisterne, lød det.
– Jeg vil blive, så racisterne fortsat er tvunget til at se på mig. Jeg er en frygtløs spiller, som spiller for Real Madrid. Vi vinder en masse trofæer, og det er der mange, der ikke synes om.
I maj sidste år blev Real Madrids udebanekamp i La Liga mod Valencia sat på pause i ti minutter, efter at en række tilskuere havde opført sig racistisk mod Vinicius Junior.
Vinicius Junior fik efter hændelsen opbakning fra flere parter både i og uden for fodboldverdenen, men han blev efterfølgende udsat for en række lignende hændelser.
– Det bliver mere og mere trist. Selv efter alt, jeg er blevet udsat for, så bliver det værre, sagde han mandag.
– Det er frustrerende, at ingen bliver straffet. Jeg tror ikke, at de her mennesker kommer til at ændre deres tankegang, hvis de bliver straffet, men de kommer til at holde tilbage med, hvad de siger på steder, hvor der er kamera på.
Uanset hvad vil Vinicius Junior fortsætte med at bekæmpe racisme.
– Jeg vil blive ved med at kæmpe, men det er svært. Det er lige meget, om jeg vinder eller taber kampene, for jeg er allerede en vinder for at være her, lød det.
/ritzau/Reuters
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Afslører: FCK ringede aldrig
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER