Vinicius har mistet spilleglæden efter racisme

På et følelsesladet pressemøde fortalte Vinicius Junior mandag om den racisme, han er blevet udsat for.



Real Madrid-spilleren Vinicius Junior har mistet en del af spilleglæden på baggrund af den racisme, som brasilianeren er blevet udsat for i Spanien.

Det fortalte han under et følelsesladet pressemøde mandag forud for Brasiliens testkamp mod netop Spanien tirsdag.

– Jeg vil bare spille fodbold, men det er svært at bevæge sig fremad … Jeg har mindre og mindre lyst til at spille, lød det.

Sidste sæson blev Vinicius Junior officielt udsat for ti separate racistiske hændelser i Spanien.

På pressemødet, hvor brasilianeren til tider brød ud i tårer, fortalte han, at han er frustreret over, at det tilsyneladende ikke bliver straffet.

Han afviste dog, at han på den baggrund har overvejet at forlade Spanien.

– Jeg har aldrig tænkt på at forlade Spanien, fordi hvis jeg gør det, så vinder racisterne, lød det.

– Jeg vil blive, så racisterne fortsat er tvunget til at se på mig. Jeg er en frygtløs spiller, som spiller for Real Madrid. Vi vinder en masse trofæer, og det er der mange, der ikke synes om.

I maj sidste år blev Real Madrids udebanekamp i La Liga mod Valencia sat på pause i ti minutter, efter at en række tilskuere havde opført sig racistisk mod Vinicius Junior.

Vinicius Junior fik efter hændelsen opbakning fra flere parter både i og uden for fodboldverdenen, men han blev efterfølgende udsat for en række lignende hændelser.

– Det bliver mere og mere trist. Selv efter alt, jeg er blevet udsat for, så bliver det værre, sagde han mandag.

– Det er frustrerende, at ingen bliver straffet. Jeg tror ikke, at de her mennesker kommer til at ændre deres tankegang, hvis de bliver straffet, men de kommer til at holde tilbage med, hvad de siger på steder, hvor der er kamera på.

Uanset hvad vil Vinicius Junior fortsætte med at bekæmpe racisme.

– Jeg vil blive ved med at kæmpe, men det er svært. Det er lige meget, om jeg vinder eller taber kampene, for jeg er allerede en vinder for at være her, lød det.

/ritzau/Reuters





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Brøndby-flop: De henter Carl Björk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se de danske hold i Europa

På blokken til stort landstrænerjob

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Viborg FF – OB

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland

Spår FCK-fiasko

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Sønderjyske – FC Midtjylland

I dag er det sidste chance for FC København

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris