Italiensk vikar har mistet overblikket: Har ikke styr på, hvor mange der er ude

Italiens træner har mistet overblikket over, hvem han har til rådighed før topbrag mod Polen i Nations League.



Den ene spiller efter den anden på det italienske landshold har meldt forfald op til søndagens topopgør mod Polen i Nations League.

Den vikarierende landstræner, Alberico Evani, havde lørdag aften mistet overblikket over, hvem han stille med.

– For at være ærlig, så har jeg ikke længere tal på, hvor mange spillere der må sidde ude, men dette hold bliver kun stærkere i modgang, lyder det fra Alberico Evani.

Det er coronavirus, træthed og skader, der plager den italienske trup frem mod hjemmekampen mod Polen.

Den normale assistent vikarierer selv for landstræner Roberto Mancini, der er i isolation efter en positiv coronatest i sidste uge.

Angriberen Ciro Immobile kan heller ikke deltage i kampen mod Polen, da en coronatest ikke har givet noget klart svar.

Forsvarsspilleren Leonardo Bonucci har udelukket sin egen deltagelse i kampen på grund et problem med låret, mens midtbanespilleren Roberto Gagliardini og angriberen Andrea Belotti også er slidte.

– Vi må finde ud af, hvem der er i stand til at spille, uden at det indebærer en risiko. De 11 spillere, der er i den bedste tilstand, vil spille. Vi kan ikke risikere en udskiftning efter få minutter, siger Alberico Evani.

Med to spillerunder tilbage i gruppe 1 i Nations Leagues øverste lag er italienerne tvunget til at få et resultat mod Polen, hvis holdet skal nå frem til turneringens finalestævne.

Polen topper gruppen med syv point foran Italien med seks point. Holland er også i spil til førstepladsen med fem point. Bosnien har to point på gruppens sidsteplads.

Kampen mellem Italien og Polen spilles søndag klokken 20.45. På samme tidspunkt tager Holland imod Bosnien.

/ritzau/Reuters





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Bombe på vej i Real Madrid?

Så du det? Wass i helt vild aktion

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bayern München er i pokalfinalen

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afslører samtale med Roony Bardghji