Italiensk vikar har mistet overblikket: Har ikke styr på, hvor mange der er ude

Italiens træner har mistet overblikket over, hvem han har til rådighed før topbrag mod Polen i Nations League.



Den ene spiller efter den anden på det italienske landshold har meldt forfald op til søndagens topopgør mod Polen i Nations League.

Den vikarierende landstræner, Alberico Evani, havde lørdag aften mistet overblikket over, hvem han stille med.

– For at være ærlig, så har jeg ikke længere tal på, hvor mange spillere der må sidde ude, men dette hold bliver kun stærkere i modgang, lyder det fra Alberico Evani.

Det er coronavirus, træthed og skader, der plager den italienske trup frem mod hjemmekampen mod Polen.

Den normale assistent vikarierer selv for landstræner Roberto Mancini, der er i isolation efter en positiv coronatest i sidste uge.

Angriberen Ciro Immobile kan heller ikke deltage i kampen mod Polen, da en coronatest ikke har givet noget klart svar.

Forsvarsspilleren Leonardo Bonucci har udelukket sin egen deltagelse i kampen på grund et problem med låret, mens midtbanespilleren Roberto Gagliardini og angriberen Andrea Belotti også er slidte.

– Vi må finde ud af, hvem der er i stand til at spille, uden at det indebærer en risiko. De 11 spillere, der er i den bedste tilstand, vil spille. Vi kan ikke risikere en udskiftning efter få minutter, siger Alberico Evani.

Med to spillerunder tilbage i gruppe 1 i Nations Leagues øverste lag er italienerne tvunget til at få et resultat mod Polen, hvis holdet skal nå frem til turneringens finalestævne.

Polen topper gruppen med syv point foran Italien med seks point. Holland er også i spil til førstepladsen med fem point. Bosnien har to point på gruppens sidsteplads.

Kampen mellem Italien og Polen spilles søndag klokken 20.45. På samme tidspunkt tager Holland imod Bosnien.

/ritzau/Reuters





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Hjørnefattigt i Philly

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansker skifter til tysk traditionsklub

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FC København jagter Romane Amane

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Egypten – Iran

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Neestrup og co. henter stjerne

Jordan – Argentina

Panama – England

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Algeriet – Østrig