Italiensk vikar har mistet overblikket: Har ikke styr på, hvor mange der er ude

Italiens træner har mistet overblikket over, hvem han har til rådighed før topbrag mod Polen i Nations League.



Den ene spiller efter den anden på det italienske landshold har meldt forfald op til søndagens topopgør mod Polen i Nations League.

Den vikarierende landstræner, Alberico Evani, havde lørdag aften mistet overblikket over, hvem han stille med.

– For at være ærlig, så har jeg ikke længere tal på, hvor mange spillere der må sidde ude, men dette hold bliver kun stærkere i modgang, lyder det fra Alberico Evani.

Det er coronavirus, træthed og skader, der plager den italienske trup frem mod hjemmekampen mod Polen.

Den normale assistent vikarierer selv for landstræner Roberto Mancini, der er i isolation efter en positiv coronatest i sidste uge.

Angriberen Ciro Immobile kan heller ikke deltage i kampen mod Polen, da en coronatest ikke har givet noget klart svar.

Forsvarsspilleren Leonardo Bonucci har udelukket sin egen deltagelse i kampen på grund et problem med låret, mens midtbanespilleren Roberto Gagliardini og angriberen Andrea Belotti også er slidte.

– Vi må finde ud af, hvem der er i stand til at spille, uden at det indebærer en risiko. De 11 spillere, der er i den bedste tilstand, vil spille. Vi kan ikke risikere en udskiftning efter få minutter, siger Alberico Evani.

Med to spillerunder tilbage i gruppe 1 i Nations Leagues øverste lag er italienerne tvunget til at få et resultat mod Polen, hvis holdet skal nå frem til turneringens finalestævne.

Polen topper gruppen med syv point foran Italien med seks point. Holland er også i spil til førstepladsen med fem point. Bosnien har to point på gruppens sidsteplads.

Kampen mellem Italien og Polen spilles søndag klokken 20.45. På samme tidspunkt tager Holland imod Bosnien.

/ritzau/Reuters





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe røgslør af Brøndby

FC København kan få Jens Stage-millioner

FCK-træner roser Felix Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

AGF kan ende med millionregning, men…

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Michael Carrick bliver i Manchester United



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Bayern München lurer på choktransfer

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Giver transferopdatering

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads