Vlahovic-hammer var ikke nok for Juventus

AS Roma var længe bagud ude mod Juventus, men romerne fik udlignet i anden halvleg i pointdelingen i Torino.



Juventus blev for anden gang i træk holdt til et uafgjort resultat i den italienske Serie A.

Efter mandagens ørkenvandring af en nullert ude mod Sampdoria spillede Juventus 1-1 hjemme mod AS Roma lørdag aften.

Denne gang var spillet hos Juventus dog opløftende, mens Roma og træner José Mourinho nok vil være tilfredse med det ene point.

Angriberen Dusan Vlahovic bragte Juventus foran 1-0 efter blot to minutter på et frispark. Serberen hamrede på fremragende vis bolden i mål via overliggeren.

Juventus kontrollerede generelt kampen i første halvleg og kom frem til langt de fleste og største chancer.

Romerne fik dog lov til at have bolden, men var ikke for alvor farlige i de første 45 minutter.

Juventus-spilleren Manuel Locatelli bankede bolden i kassen midtvejs i første halvleg, men målet blev annulleret for en hånd på bolden i opspillet til målet.

Kantspilleren Juan Cuadrado fik også testet Roma-keeper Rui Patrício et par gange, men uden at der blev scoret yderligere.

Juventus dominerede også i begyndelsen af anden halvleg, men langsomt mistede hjemmeholdet initiativet.

Efter 67 minutter fik Roma-angriberen Tammy Abraham sin første chance, men englænderen manglede skarphed i situationen.

To minutter senere viste Abraham målnæsen, da han headede et saksespark fra Paulo Dybala i nettet til 1-1 fra tæt hold.

Dybala, der har en fortid i Juventus, spillede en anonym kamp med mange fejlafleveringer. Alligevel stod han for kampens detalje, der førte til en udligning og et point.

Roma var tilmed ved at snuppe alle tre point i slutfasen, hvor der var panik i forsvaret hos Juventus. Men det blev ved en pointdeling i Torino.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?

Sådan kommer Danmark til VM

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Kæmper om det samme trænerjob

Medier sender ham hjem til AGF

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører dansk toptræners millionløn

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Han var i spil som Brøndby-træner

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen