Vlahovic-hammer var ikke nok for Juventus

AS Roma var længe bagud ude mod Juventus, men romerne fik udlignet i anden halvleg i pointdelingen i Torino.



Juventus blev for anden gang i træk holdt til et uafgjort resultat i den italienske Serie A.

Efter mandagens ørkenvandring af en nullert ude mod Sampdoria spillede Juventus 1-1 hjemme mod AS Roma lørdag aften.

Denne gang var spillet hos Juventus dog opløftende, mens Roma og træner José Mourinho nok vil være tilfredse med det ene point.

Angriberen Dusan Vlahovic bragte Juventus foran 1-0 efter blot to minutter på et frispark. Serberen hamrede på fremragende vis bolden i mål via overliggeren.

Juventus kontrollerede generelt kampen i første halvleg og kom frem til langt de fleste og største chancer.

Romerne fik dog lov til at have bolden, men var ikke for alvor farlige i de første 45 minutter.

Juventus-spilleren Manuel Locatelli bankede bolden i kassen midtvejs i første halvleg, men målet blev annulleret for en hånd på bolden i opspillet til målet.

Kantspilleren Juan Cuadrado fik også testet Roma-keeper Rui Patrício et par gange, men uden at der blev scoret yderligere.

Juventus dominerede også i begyndelsen af anden halvleg, men langsomt mistede hjemmeholdet initiativet.

Efter 67 minutter fik Roma-angriberen Tammy Abraham sin første chance, men englænderen manglede skarphed i situationen.

To minutter senere viste Abraham målnæsen, da han headede et saksespark fra Paulo Dybala i nettet til 1-1 fra tæt hold.

Dybala, der har en fortid i Juventus, spillede en anonym kamp med mange fejlafleveringer. Alligevel stod han for kampens detalje, der førte til en udligning og et point.

Roma var tilmed ved at snuppe alle tre point i slutfasen, hvor der var panik i forsvaret hos Juventus. Men det blev ved en pointdeling i Torino.

/ritzau/





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Bayern München lurer på choktransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

AGF kan ende med millionregning, men…

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

José Mourinho vil have dansk stjerne

Brøndby IF – FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Afsløring: De er færdige i Randers

Brighton – Manchester United

Harry Maguire i chok

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding