‘AC’ reagerer på Danmarks VM-exit

Landsholdet havde håbet på en gentagelse af magisk EM, men VM i Qatar endte som en stor skuffelse.



I sommeren 2021 sørgede fodboldlandsholdet for en stor folkefest i Danmark. På vej ud af coronanedlukningernes skygge samlede nationen sig om landsholdet efter Christian Eriksens hjertestop, men også på grund af godt spil og gode resultater, der bragte holdet hele vejen til EM-semifinalen.

Spol tiden halvandet år frem til et trist november-VM i Qatar. Her røg Danmark onsdag ud efter blot at have hentet et point i det indledende gruppespil.

Landsholdet havde håbet på at give de mange landsholdsfans i stuerne nye oplevelser og minder, men de kunne ikke levere en gentagelse af en magisk sommer. I stedet endte slutrunden i Qatar med at være Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

– Det er klart, at sådan en stor præstation og et stort resultat ved EM gav blod på tanden, og vi havde håbet og troet på, at vi kunne levere det samme her.

– Det tror jeg også, at mange andre havde troet på. Vi er utrolig skuffede over at ryge ud, siger angriberen Andreas Cornelius.

Det er svært at finde en årsag til, at Danmark præsterede ved EM for halvandet år siden, men ikke i Qatar, siger Simon Kjær og Andreas Christensen.

– Vi er ikke blevet dårligere fodboldspillere siden sidste slutrunde, men den her exit er hård at sluge, siger anfører Simon Kjær.

– Lige nu ved jeg ikke, hvorfor vi ramte den ved EM og ikke her ved VM. Det gør lidt ondt at tænke på, supplerer Andreas Christensen.

Ved EM sidste år foregik de tre gruppekampe i Parken, hvor Danmark fik stor støtte fra lægterne. Den opbakning er fortsat til både hjemme- og udekampe efter EM, men har ikke været til stede ved VM i Qatar.

Her har mellem 700-1000 danskere været på plads til hver Danmarks tre gruppekampe, og i mærkbart undertal har de danske fans haft svært ved at præge lydbilledet.

Kulissen i Qatar er dog ikke en forklaring på, at det danske hold i perioder har virket uinspireret og energiforladt, slår Jesper Lindstrøm fast.

– Til EM var det nok sjovere at spille på hjemmebane i Parken, men som fodboldspillere har vi spillet mange kampe med og uden fans, så vi burde kunne ignorere, at der ikke var lige så mange fans som til EM, siger Jesper Lindstrøm, der ikke selv var med til EM sidste år.

– Jeg ved ikke, hvordan følelserne var til EM, men det var nok sjovere dengang end nu, konstaterer han efter Danmarks VM-exit.

Landstræner Kasper Hjulmand og DBU's fodbolddirektør Peter Møller evaluerer VM på et pressemøde torsdag formiddag i Qatar.

/ritzau/







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Her kan du se FC København mod Viborg FF



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Nægtet Brøndby-skifte

Mohamed Salah forhandler med ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Thomas Frank fyret

Dansk målsluger skifter til topklub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Forventer kæmpe jobtilbud

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Ronaldo vinder kampen’

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

På vild liste med Lionel Messi

Katastrofe for Jack Grealish

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Como kan vinde i Napoli