‘AC’ reagerer på Danmarks VM-exit

Landsholdet havde håbet på en gentagelse af magisk EM, men VM i Qatar endte som en stor skuffelse.



I sommeren 2021 sørgede fodboldlandsholdet for en stor folkefest i Danmark. På vej ud af coronanedlukningernes skygge samlede nationen sig om landsholdet efter Christian Eriksens hjertestop, men også på grund af godt spil og gode resultater, der bragte holdet hele vejen til EM-semifinalen.

Spol tiden halvandet år frem til et trist november-VM i Qatar. Her røg Danmark onsdag ud efter blot at have hentet et point i det indledende gruppespil.

Landsholdet havde håbet på at give de mange landsholdsfans i stuerne nye oplevelser og minder, men de kunne ikke levere en gentagelse af en magisk sommer. I stedet endte slutrunden i Qatar med at være Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

– Det er klart, at sådan en stor præstation og et stort resultat ved EM gav blod på tanden, og vi havde håbet og troet på, at vi kunne levere det samme her.

– Det tror jeg også, at mange andre havde troet på. Vi er utrolig skuffede over at ryge ud, siger angriberen Andreas Cornelius.

Det er svært at finde en årsag til, at Danmark præsterede ved EM for halvandet år siden, men ikke i Qatar, siger Simon Kjær og Andreas Christensen.

– Vi er ikke blevet dårligere fodboldspillere siden sidste slutrunde, men den her exit er hård at sluge, siger anfører Simon Kjær.

– Lige nu ved jeg ikke, hvorfor vi ramte den ved EM og ikke her ved VM. Det gør lidt ondt at tænke på, supplerer Andreas Christensen.

Ved EM sidste år foregik de tre gruppekampe i Parken, hvor Danmark fik stor støtte fra lægterne. Den opbakning er fortsat til både hjemme- og udekampe efter EM, men har ikke været til stede ved VM i Qatar.

Her har mellem 700-1000 danskere været på plads til hver Danmarks tre gruppekampe, og i mærkbart undertal har de danske fans haft svært ved at præge lydbilledet.

Kulissen i Qatar er dog ikke en forklaring på, at det danske hold i perioder har virket uinspireret og energiforladt, slår Jesper Lindstrøm fast.

– Til EM var det nok sjovere at spille på hjemmebane i Parken, men som fodboldspillere har vi spillet mange kampe med og uden fans, så vi burde kunne ignorere, at der ikke var lige så mange fans som til EM, siger Jesper Lindstrøm, der ikke selv var med til EM sidste år.

– Jeg ved ikke, hvordan følelserne var til EM, men det var nok sjovere dengang end nu, konstaterer han efter Danmarks VM-exit.

Landstræner Kasper Hjulmand og DBU's fodbolddirektør Peter Møller evaluerer VM på et pressemøde torsdag formiddag i Qatar.

/ritzau/





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Overraskende melding om Oliver Christensen

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Optakt: USA – Paraguay

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Qatar – Schweiz

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Stolt over dansk transfer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller