I sommeren 2021 sørgede fodboldlandsholdet for en stor folkefest i Danmark. På vej ud af coronanedlukningernes skygge samlede nationen sig om landsholdet efter Christian Eriksens hjertestop, men også på grund af godt spil og gode resultater, der bragte holdet hele vejen til EM-semifinalen.
Spol tiden halvandet år frem til et trist november-VM i Qatar. Her røg Danmark onsdag ud efter blot at have hentet et point i det indledende gruppespil.
Landsholdet havde håbet på at give de mange landsholdsfans i stuerne nye oplevelser og minder, men de kunne ikke levere en gentagelse af en magisk sommer. I stedet endte slutrunden i Qatar med at være Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.
– Det er klart, at sådan en stor præstation og et stort resultat ved EM gav blod på tanden, og vi havde håbet og troet på, at vi kunne levere det samme her.
– Det tror jeg også, at mange andre havde troet på. Vi er utrolig skuffede over at ryge ud, siger angriberen Andreas Cornelius.
Det er svært at finde en årsag til, at Danmark præsterede ved EM for halvandet år siden, men ikke i Qatar, siger Simon Kjær og Andreas Christensen.
– Vi er ikke blevet dårligere fodboldspillere siden sidste slutrunde, men den her exit er hård at sluge, siger anfører Simon Kjær.
– Lige nu ved jeg ikke, hvorfor vi ramte den ved EM og ikke her ved VM. Det gør lidt ondt at tænke på, supplerer Andreas Christensen.
Ved EM sidste år foregik de tre gruppekampe i Parken, hvor Danmark fik stor støtte fra lægterne. Den opbakning er fortsat til både hjemme- og udekampe efter EM, men har ikke været til stede ved VM i Qatar.
Her har mellem 700-1000 danskere været på plads til hver Danmarks tre gruppekampe, og i mærkbart undertal har de danske fans haft svært ved at præge lydbilledet.
Kulissen i Qatar er dog ikke en forklaring på, at det danske hold i perioder har virket uinspireret og energiforladt, slår Jesper Lindstrøm fast.
– Til EM var det nok sjovere at spille på hjemmebane i Parken, men som fodboldspillere har vi spillet mange kampe med og uden fans, så vi burde kunne ignorere, at der ikke var lige så mange fans som til EM, siger Jesper Lindstrøm, der ikke selv var med til EM sidste år.
– Jeg ved ikke, hvordan følelserne var til EM, men det var nok sjovere dengang end nu, konstaterer han efter Danmarks VM-exit.
Landstræner Kasper Hjulmand og DBU's fodbolddirektør Peter Møller evaluerer VM på et pressemøde torsdag formiddag i Qatar.
/ritzau/
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
NYHEDER
Benhård transfermelding
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
Supercomputer: Værste nogensinde!
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Klart ønske fra Ruben Amorim
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand