‘AC’ reagerer på Danmarks VM-exit

Landsholdet havde håbet på en gentagelse af magisk EM, men VM i Qatar endte som en stor skuffelse.



I sommeren 2021 sørgede fodboldlandsholdet for en stor folkefest i Danmark. På vej ud af coronanedlukningernes skygge samlede nationen sig om landsholdet efter Christian Eriksens hjertestop, men også på grund af godt spil og gode resultater, der bragte holdet hele vejen til EM-semifinalen.

Spol tiden halvandet år frem til et trist november-VM i Qatar. Her røg Danmark onsdag ud efter blot at have hentet et point i det indledende gruppespil.

Landsholdet havde håbet på at give de mange landsholdsfans i stuerne nye oplevelser og minder, men de kunne ikke levere en gentagelse af en magisk sommer. I stedet endte slutrunden i Qatar med at være Danmarks dårligste VM-resultat nogensinde.

– Det er klart, at sådan en stor præstation og et stort resultat ved EM gav blod på tanden, og vi havde håbet og troet på, at vi kunne levere det samme her.

– Det tror jeg også, at mange andre havde troet på. Vi er utrolig skuffede over at ryge ud, siger angriberen Andreas Cornelius.

Det er svært at finde en årsag til, at Danmark præsterede ved EM for halvandet år siden, men ikke i Qatar, siger Simon Kjær og Andreas Christensen.

– Vi er ikke blevet dårligere fodboldspillere siden sidste slutrunde, men den her exit er hård at sluge, siger anfører Simon Kjær.

– Lige nu ved jeg ikke, hvorfor vi ramte den ved EM og ikke her ved VM. Det gør lidt ondt at tænke på, supplerer Andreas Christensen.

Ved EM sidste år foregik de tre gruppekampe i Parken, hvor Danmark fik stor støtte fra lægterne. Den opbakning er fortsat til både hjemme- og udekampe efter EM, men har ikke været til stede ved VM i Qatar.

Her har mellem 700-1000 danskere været på plads til hver Danmarks tre gruppekampe, og i mærkbart undertal har de danske fans haft svært ved at præge lydbilledet.

Kulissen i Qatar er dog ikke en forklaring på, at det danske hold i perioder har virket uinspireret og energiforladt, slår Jesper Lindstrøm fast.

– Til EM var det nok sjovere at spille på hjemmebane i Parken, men som fodboldspillere har vi spillet mange kampe med og uden fans, så vi burde kunne ignorere, at der ikke var lige så mange fans som til EM, siger Jesper Lindstrøm, der ikke selv var med til EM sidste år.

– Jeg ved ikke, hvordan følelserne var til EM, men det var nok sjovere dengang end nu, konstaterer han efter Danmarks VM-exit.

Landstræner Kasper Hjulmand og DBU's fodbolddirektør Peter Møller evaluerer VM på et pressemøde torsdag formiddag i Qatar.

/ritzau/





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afviser Anderlecht

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Thomas Tuchel laver ny aftale

Sean Dyche fyret

Mohamed Salah forhandler med ny klub



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Skader falder aldrig belejligt’

Hård dom over Franks fremtid

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Nægtet Brøndby-skifte

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

– Hold nu kæft med Arsenal!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Vild aften! Kun sket én gang før

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Zorniger i chok: Er det en joke?

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Liverpool tager smal sejr

Ekspert: Det mest positive for FCK

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’