Danmark har guldambitioner i Qatar

Landsholdsspillerne, Kasper Hjulmand og Peter Møller drømmer om dansk VM-guld i Qatar.



Det danske fodboldlandshold er rejst til Qatar med en ambition, der for en håndfuld år siden formentlig ville have fremtvunget lidt hovedrysten og et overbærende smil. Holdet vil vinde VM, og spillerne har en tyrkertro på, at de kan gøre det.

Optimismen finder de i mere end to års progressivt arbejde under Kasper Hjulmand. Holdet kan kontrollere de fleste kampe, skabe chancer mod de bedste modstandere, og holdet går oftest fra banen uden nederlag.

Sådan lyder det før Danmarks VM-premiere tirsdag klokken 14 mod Tunesien.

– Vi skal drømme stort, vi skal drømme om at vinde noget med det her landshold. Det er rigtig svært at vinde VM, men vi så ved EM-slutrunden, at vi var meget tæt på. Tingene skal gå vores vej i de afgørende situationer, så har vi en mulighed, siger Simon Kjær før sin femte slutrunde.

– Det er det landshold, jeg har spillet på, med mest kvalitet og det stærkeste sammenhold. 100 procent. Jeg føler, at vi har så meget kvalitet og er tæt på et komplet hold på næsten alle parametre, tilføjer anføreren.

Pierre-Emile Højbjerg deler sin anførers forventninger og iagttagelser.

– Jeg vil sige, at vi har en chance for at blive verdensmestre. Vi er velforberedte, og vi er spillet godt sammen, siger Højbjerg.

Landstræner Kasper Hjulmand og DBU-fodbolddirektør Peter Møller har også en udtalt drøm om at stå med pokalen 18. december.

– Vores drøm er at vinde noget. Vi går ind til turneringen med en gruppe spillere, der har kvaliteten til at vinde. Er vi favoritter? Nej. Vi har stadig noget at forbedre i vores trup og i vores spil, men vi kan slå alle på dagen.

– Vi har en stor selvtillid på holdet, og spillerne arbejder godt sammen. Den bedste måde at få succes på er ved at drømme stort, siger Kasper Hjulmand.

Han suppleres af Peter Møller, der selv var med i truppen, da Danmark i 1998 nåede VM-kvartfinalen.

– Jeg håber, at vores rekord fra dengang bliver slået. Vi drømmer om at stå med pokalen som i 1992. Vi skal række ud efter noget, og jeg synes, at holdet har forberedt sig fantastisk

– Vi skal række ud efter et trofæ. Når vi drømmer om noget, er det kun med til at gøre os mere arbejdsomme. Vi kan skabe noget stort, og vi må ikke bare lade os nøje, siger Peter Møller.

De danske fodboldfans har også høje forventninger til Danmarks VM-hold. Det viser en undersøgelse, Voxmeter har lavet for Ritzau blandt 1003 repræsentativt udvalgte respondenter.

92,7 procent af de respondenter, der har en forventning til Danmarks sportslige udbytte ved VM, regner med, at Danmark går videre fra det indledende gruppespil. Kun cirka en tredjedel af dem tror dog, at det bliver som gruppevinder.

17,6 procent vil først kalde VM en sportslig succes, hvis Danmark bliver verdensmester.

Før slutrundens første kamp var Danmark bookmakernes tiendestørste favorit til VM-guldet.

/ritzau/





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

I chok over Manchester United

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu er Dreyer historisk

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Skræmmende Chido Obi-scener

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Køber engelsk klub



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bo Henriksen lander TV-job

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

– Burde have lukket langt tidligere!

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

– Det vil jeg aldrig gøre!

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

631 millioner kroner

Fuld opbakning til Jacob Neestrup

Danmark åbner VM-jagt med sejr

‘Det er tæt på uforklarligt’

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko 

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Medier revser Real Madrid-træner

Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner

‘Han tisser isterninger’

Whites afliver Black Cats i Leeds

Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp

Dansk drømmehug i Serie A

Tottenham straffes for nazihilsner

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

VM-billetter på vild himmelflugt

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

FC Midtjylland med politianmeldelse

‘Vi kiggede os selv i spejlet’