Danmark har guldambitioner i Qatar

Landsholdsspillerne, Kasper Hjulmand og Peter Møller drømmer om dansk VM-guld i Qatar.



Det danske fodboldlandshold er rejst til Qatar med en ambition, der for en håndfuld år siden formentlig ville have fremtvunget lidt hovedrysten og et overbærende smil. Holdet vil vinde VM, og spillerne har en tyrkertro på, at de kan gøre det.

Optimismen finder de i mere end to års progressivt arbejde under Kasper Hjulmand. Holdet kan kontrollere de fleste kampe, skabe chancer mod de bedste modstandere, og holdet går oftest fra banen uden nederlag.

Sådan lyder det før Danmarks VM-premiere tirsdag klokken 14 mod Tunesien.

– Vi skal drømme stort, vi skal drømme om at vinde noget med det her landshold. Det er rigtig svært at vinde VM, men vi så ved EM-slutrunden, at vi var meget tæt på. Tingene skal gå vores vej i de afgørende situationer, så har vi en mulighed, siger Simon Kjær før sin femte slutrunde.

– Det er det landshold, jeg har spillet på, med mest kvalitet og det stærkeste sammenhold. 100 procent. Jeg føler, at vi har så meget kvalitet og er tæt på et komplet hold på næsten alle parametre, tilføjer anføreren.

Pierre-Emile Højbjerg deler sin anførers forventninger og iagttagelser.

– Jeg vil sige, at vi har en chance for at blive verdensmestre. Vi er velforberedte, og vi er spillet godt sammen, siger Højbjerg.

Landstræner Kasper Hjulmand og DBU-fodbolddirektør Peter Møller har også en udtalt drøm om at stå med pokalen 18. december.

– Vores drøm er at vinde noget. Vi går ind til turneringen med en gruppe spillere, der har kvaliteten til at vinde. Er vi favoritter? Nej. Vi har stadig noget at forbedre i vores trup og i vores spil, men vi kan slå alle på dagen.

– Vi har en stor selvtillid på holdet, og spillerne arbejder godt sammen. Den bedste måde at få succes på er ved at drømme stort, siger Kasper Hjulmand.

Han suppleres af Peter Møller, der selv var med i truppen, da Danmark i 1998 nåede VM-kvartfinalen.

– Jeg håber, at vores rekord fra dengang bliver slået. Vi drømmer om at stå med pokalen som i 1992. Vi skal række ud efter noget, og jeg synes, at holdet har forberedt sig fantastisk

– Vi skal række ud efter et trofæ. Når vi drømmer om noget, er det kun med til at gøre os mere arbejdsomme. Vi kan skabe noget stort, og vi må ikke bare lade os nøje, siger Peter Møller.

De danske fodboldfans har også høje forventninger til Danmarks VM-hold. Det viser en undersøgelse, Voxmeter har lavet for Ritzau blandt 1003 repræsentativt udvalgte respondenter.

92,7 procent af de respondenter, der har en forventning til Danmarks sportslige udbytte ved VM, regner med, at Danmark går videre fra det indledende gruppespil. Kun cirka en tredjedel af dem tror dog, at det bliver som gruppevinder.

17,6 procent vil først kalde VM en sportslig succes, hvis Danmark bliver verdensmester.

Før slutrundens første kamp var Danmark bookmakernes tiendestørste favorit til VM-guldet.

/ritzau/



Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Bekræfter millionbud på dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Klar besked til FCK-fans

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’