Danmark har guldambitioner i Qatar

Landsholdsspillerne, Kasper Hjulmand og Peter Møller drømmer om dansk VM-guld i Qatar.



Det danske fodboldlandshold er rejst til Qatar med en ambition, der for en håndfuld år siden formentlig ville have fremtvunget lidt hovedrysten og et overbærende smil. Holdet vil vinde VM, og spillerne har en tyrkertro på, at de kan gøre det.

Optimismen finder de i mere end to års progressivt arbejde under Kasper Hjulmand. Holdet kan kontrollere de fleste kampe, skabe chancer mod de bedste modstandere, og holdet går oftest fra banen uden nederlag.

Sådan lyder det før Danmarks VM-premiere tirsdag klokken 14 mod Tunesien.

– Vi skal drømme stort, vi skal drømme om at vinde noget med det her landshold. Det er rigtig svært at vinde VM, men vi så ved EM-slutrunden, at vi var meget tæt på. Tingene skal gå vores vej i de afgørende situationer, så har vi en mulighed, siger Simon Kjær før sin femte slutrunde.

– Det er det landshold, jeg har spillet på, med mest kvalitet og det stærkeste sammenhold. 100 procent. Jeg føler, at vi har så meget kvalitet og er tæt på et komplet hold på næsten alle parametre, tilføjer anføreren.

Pierre-Emile Højbjerg deler sin anførers forventninger og iagttagelser.

– Jeg vil sige, at vi har en chance for at blive verdensmestre. Vi er velforberedte, og vi er spillet godt sammen, siger Højbjerg.

Landstræner Kasper Hjulmand og DBU-fodbolddirektør Peter Møller har også en udtalt drøm om at stå med pokalen 18. december.

– Vores drøm er at vinde noget. Vi går ind til turneringen med en gruppe spillere, der har kvaliteten til at vinde. Er vi favoritter? Nej. Vi har stadig noget at forbedre i vores trup og i vores spil, men vi kan slå alle på dagen.

– Vi har en stor selvtillid på holdet, og spillerne arbejder godt sammen. Den bedste måde at få succes på er ved at drømme stort, siger Kasper Hjulmand.

Han suppleres af Peter Møller, der selv var med i truppen, da Danmark i 1998 nåede VM-kvartfinalen.

– Jeg håber, at vores rekord fra dengang bliver slået. Vi drømmer om at stå med pokalen som i 1992. Vi skal række ud efter noget, og jeg synes, at holdet har forberedt sig fantastisk

– Vi skal række ud efter et trofæ. Når vi drømmer om noget, er det kun med til at gøre os mere arbejdsomme. Vi kan skabe noget stort, og vi må ikke bare lade os nøje, siger Peter Møller.

De danske fodboldfans har også høje forventninger til Danmarks VM-hold. Det viser en undersøgelse, Voxmeter har lavet for Ritzau blandt 1003 repræsentativt udvalgte respondenter.

92,7 procent af de respondenter, der har en forventning til Danmarks sportslige udbytte ved VM, regner med, at Danmark går videre fra det indledende gruppespil. Kun cirka en tredjedel af dem tror dog, at det bliver som gruppevinder.

17,6 procent vil først kalde VM en sportslig succes, hvis Danmark bliver verdensmester.

Før slutrundens første kamp var Danmark bookmakernes tiendestørste favorit til VM-guldet.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Hylder Nartey efter magisk debut

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

– Han virker frustreret!

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

– Jeg tror de vinder Superligaen

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Stjernetransfer på plads alligevel

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

Han er på vej væk fra AGF

Tottenham boykotter Viaplay

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Stor mystik om Patrick Pentz

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Silkeborg IF – Viborg FF

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Tæt på en falliterklæring, FCK

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Ikke set i 30 år

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Mål i Manchester

“De havde det bedste transfervindue”

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte