Voldelige FCN-tilhængere udelukkes efter BIF-kamp

Tipsbladet kan afsløre, at flere FC Nordsjælland-tilhængere har fået karantæne, fordi de har overfaldet fans, heriblandt fra Brøndby.



Søndagens Superliga-topkamp mellem FC Nordsjælland og Brøndby endte uden den store dramatik med pointdeling, men så fredeligt var det ingenlunde uden for Right to Dream Park efter kampen.

Tipsbladet kan fortælle om to voldelige episoder, hvor fire FC Nordsjælland-tilhængere overfaldt andre fans, der også havde været til kampen, heriblandt Brøndby-fans. 

Ifølge døgnrapporten fra politiet involverede det blandt andet, at en 28-årig mand fra Vanløse slog en 55-årig mand i hovedet.

Gerningsmanden er nu sigtet for vold. Også i det andet overfald blev der ifølge Tipsbladets oplysninger uddelt slag.

FC Nordsjælland er klare i mælet og tager skarp afstand fra episoderne, som har fået konsekvenser for voldsmændene. De fire FC Nordsjælland-tilhængere er også afhørt af politiet. 

“Til søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF 28. april oplevede vi desværre to episoder, hvor tilhængere af FC Nordsjælland udviste voldelig adfærd mod andre tilskuere uden for stadion. Det er heldigvis meget sjældent, at vi oplever den slags i forbindelse med vores kampe i Farum,” siger FC Nordsjællands direktør, Trine Hesselund Hopp Møller.

Hun tilføjer:

“En sådan adfærd er fuldstændig uacceptabel og harmonerer på ingen måde med dét, vi som klub gerne vil repræsentere. Det skal være trygt at gå til fodbold.”

“Vi tager stærk afstand fra episoder som disse, og vi har samarbejdet fuldt ud med politiet. De involverede FC Nordsjælland-tilhængere er tildelt karantæne fra alle ude- og hjemmekampe på ubestemt tid,” lyder det resolut fra Trine Hesselund Hopp Møller.





LIVE

TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

FC København-farvel rykker nærmere

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Tæt på kæmpetransfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Skifter til Rangers

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Zlatan Ibrahimovic revser Norge