Voldelige FCN-tilhængere udelukkes efter BIF-kamp

Tipsbladet kan afsløre, at flere FC Nordsjælland-tilhængere har fået karantæne, fordi de har overfaldet fans, heriblandt fra Brøndby.



Søndagens Superliga-topkamp mellem FC Nordsjælland og Brøndby endte uden den store dramatik med pointdeling, men så fredeligt var det ingenlunde uden for Right to Dream Park efter kampen.

Tipsbladet kan fortælle om to voldelige episoder, hvor fire FC Nordsjælland-tilhængere overfaldt andre fans, der også havde været til kampen, heriblandt Brøndby-fans. 

Ifølge døgnrapporten fra politiet involverede det blandt andet, at en 28-årig mand fra Vanløse slog en 55-årig mand i hovedet.

Gerningsmanden er nu sigtet for vold. Også i det andet overfald blev der ifølge Tipsbladets oplysninger uddelt slag.

FC Nordsjælland er klare i mælet og tager skarp afstand fra episoderne, som har fået konsekvenser for voldsmændene. De fire FC Nordsjælland-tilhængere er også afhørt af politiet. 

“Til søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF 28. april oplevede vi desværre to episoder, hvor tilhængere af FC Nordsjælland udviste voldelig adfærd mod andre tilskuere uden for stadion. Det er heldigvis meget sjældent, at vi oplever den slags i forbindelse med vores kampe i Farum,” siger FC Nordsjællands direktør, Trine Hesselund Hopp Møller.

Hun tilføjer:

“En sådan adfærd er fuldstændig uacceptabel og harmonerer på ingen måde med dét, vi som klub gerne vil repræsentere. Det skal være trygt at gå til fodbold.”

“Vi tager stærk afstand fra episoder som disse, og vi har samarbejdet fuldt ud med politiet. De involverede FC Nordsjælland-tilhængere er tildelt karantæne fra alle ude- og hjemmekampe på ubestemt tid,” lyder det resolut fra Trine Hesselund Hopp Møller.







LIVE

TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Bayern München på plads til Superliga-brag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

En vild energibombe er kommet til Superligaen