Søndagens Superliga-topkamp mellem FC Nordsjælland og Brøndby endte uden den store dramatik med pointdeling, men så fredeligt var det ingenlunde uden for Right to Dream Park efter kampen.
Tipsbladet kan fortælle om to voldelige episoder, hvor fire FC Nordsjælland-tilhængere overfaldt andre fans, der også havde været til kampen, heriblandt Brøndby-fans.
Ifølge døgnrapporten fra politiet involverede det blandt andet, at en 28-årig mand fra Vanløse slog en 55-årig mand i hovedet.
Gerningsmanden er nu sigtet for vold. Også i det andet overfald blev der ifølge Tipsbladets oplysninger uddelt slag.
FC Nordsjælland er klare i mælet og tager skarp afstand fra episoderne, som har fået konsekvenser for voldsmændene. De fire FC Nordsjælland-tilhængere er også afhørt af politiet.
“Til søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF 28. april oplevede vi desværre to episoder, hvor tilhængere af FC Nordsjælland udviste voldelig adfærd mod andre tilskuere uden for stadion. Det er heldigvis meget sjældent, at vi oplever den slags i forbindelse med vores kampe i Farum,” siger FC Nordsjællands direktør, Trine Hesselund Hopp Møller.
Hun tilføjer:
“En sådan adfærd er fuldstændig uacceptabel og harmonerer på ingen måde med dét, vi som klub gerne vil repræsentere. Det skal være trygt at gå til fodbold.”
“Vi tager stærk afstand fra episoder som disse, og vi har samarbejdet fuldt ud med politiet. De involverede FC Nordsjælland-tilhængere er tildelt karantæne fra alle ude- og hjemmekampe på ubestemt tid,” lyder det resolut fra Trine Hesselund Hopp Møller.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FC Midtjylland er ude
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
John Stones tager sydpå
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT