Søndagens Superliga-topkamp mellem FC Nordsjælland og Brøndby endte uden den store dramatik med pointdeling, men så fredeligt var det ingenlunde uden for Right to Dream Park efter kampen.
Tipsbladet kan fortælle om to voldelige episoder, hvor fire FC Nordsjælland-tilhængere overfaldt andre fans, der også havde været til kampen, heriblandt Brøndby-fans.
Ifølge døgnrapporten fra politiet involverede det blandt andet, at en 28-årig mand fra Vanløse slog en 55-årig mand i hovedet.
Gerningsmanden er nu sigtet for vold. Også i det andet overfald blev der ifølge Tipsbladets oplysninger uddelt slag.
FC Nordsjælland er klare i mælet og tager skarp afstand fra episoderne, som har fået konsekvenser for voldsmændene. De fire FC Nordsjælland-tilhængere er også afhørt af politiet.
“Til søndagens Superliga-kamp mod Brøndby IF 28. april oplevede vi desværre to episoder, hvor tilhængere af FC Nordsjælland udviste voldelig adfærd mod andre tilskuere uden for stadion. Det er heldigvis meget sjældent, at vi oplever den slags i forbindelse med vores kampe i Farum,” siger FC Nordsjællands direktør, Trine Hesselund Hopp Møller.
Hun tilføjer:
“En sådan adfærd er fuldstændig uacceptabel og harmonerer på ingen måde med dét, vi som klub gerne vil repræsentere. Det skal være trygt at gå til fodbold.”
“Vi tager stærk afstand fra episoder som disse, og vi har samarbejdet fuldt ud med politiet. De involverede FC Nordsjælland-tilhængere er tildelt karantæne fra alle ude- og hjemmekampe på ubestemt tid,” lyder det resolut fra Trine Hesselund Hopp Møller.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT