Voldsom FCK-sejr: Ikke det, vi havde aftalt

Jess Thorup fortæller, at Feyenoord ikke stillede med den kvalitet, der var aftalt, til lørdagens testkamp, hvor FC København besejrede hollænderne med hele 7-0.



7-0.

FC København hentede en på papiret voldsom sejr over den hollandske storklub Feyenoord lørdag, men trods storsejren er “Løvernes” cheftræner, Jess Thorup, ikke synderligt tilfreds med kampen.

Feyenoord var nemlig uden mange af deres bedste spillere og stillede i stedet mest af alt med reserver og ungdomsspillere.

Og netop det skuffer FC København-træneren, der fortæller til klubbens hjemmeside, at man havde håbet på noget helt andet.

– Ja, det lyder voldsomt, og det var heller ikke den kamp, vi havde håbet på og havde brug for, og Feyenoord-holdet havde helt sikkert ikke den kvalitet, som vi havde aftalt, siger Jess Thorup til FC Københavns hjemmeside og tilføjer:

– Men når det er sagt, så gjorde vi vores del af arbejdet, som vi skulle, og der er da også flere positive ting at tage med, selv om det mere havde karakter af et træningspas end en egentlig træningskamp.

Jess Thorup fastslår desuden, at københavnerne ikke må få “falsk selvtillid” af sejren over Feyenoord og tilføjer:

– I morgen er vi klar til at arbejde videre på træningsbanen, og vi har heldigvis stadig en uge mere hernede, og vi får forhåbentlig meget bedre modstand næste lørdag mod Club Brugge.

FC København tabte deres første testkamp til Silkeborg IF, inden man hentede lørdagens storsejr. Som Jess Thorup nævner skal FC København spille testkamp mod den belgiske mesterklub Club Brugge i næste uge.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Tung træningskamp i Tbilisi

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Bekræfter kæmpebud

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næste sæson skal vi i Europa

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Han vender hjem til FC København

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Stopper karrieren