Voldsom FCK-sejr: Ikke det, vi havde aftalt

Jess Thorup fortæller, at Feyenoord ikke stillede med den kvalitet, der var aftalt, til lørdagens testkamp, hvor FC København besejrede hollænderne med hele 7-0.



7-0.

FC København hentede en på papiret voldsom sejr over den hollandske storklub Feyenoord lørdag, men trods storsejren er “Løvernes” cheftræner, Jess Thorup, ikke synderligt tilfreds med kampen.

Feyenoord var nemlig uden mange af deres bedste spillere og stillede i stedet mest af alt med reserver og ungdomsspillere.

Og netop det skuffer FC København-træneren, der fortæller til klubbens hjemmeside, at man havde håbet på noget helt andet.

– Ja, det lyder voldsomt, og det var heller ikke den kamp, vi havde håbet på og havde brug for, og Feyenoord-holdet havde helt sikkert ikke den kvalitet, som vi havde aftalt, siger Jess Thorup til FC Københavns hjemmeside og tilføjer:

– Men når det er sagt, så gjorde vi vores del af arbejdet, som vi skulle, og der er da også flere positive ting at tage med, selv om det mere havde karakter af et træningspas end en egentlig træningskamp.

Jess Thorup fastslår desuden, at københavnerne ikke må få “falsk selvtillid” af sejren over Feyenoord og tilføjer:

– I morgen er vi klar til at arbejde videre på træningsbanen, og vi har heldigvis stadig en uge mere hernede, og vi får forhåbentlig meget bedre modstand næste lørdag mod Club Brugge.

FC København tabte deres første testkamp til Silkeborg IF, inden man hentede lørdagens storsejr. Som Jess Thorup nævner skal FC København spille testkamp mod den belgiske mesterklub Club Brugge i næste uge.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Oddset styrtdykker

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Ståle Solbakken overvejede at sige op



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Bombe på vej i Real Madrid?

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kalder tronskifte i Danmark