‘Voldsom nedgradering’: Så vild er forskellen

Vejles skifte fra Nathan Trott til Igor Vekic kaldes "en af de voldsommeste" nedgraderinger i Superligaen de seneste år.



At miste sine to af sine allerbedste spillere er hårdt. Det kan Vejle Boldklub skrive under på, efter at klubben denne sommer har set Nathan Trott og German Onugkha tage til FC København.

Vejle Boldklub har nemlig tangeret den værste sæsonstart i Superligaens historie med nul point og en målscore på -17 efter otte kampe. Og særligt farvellet til målmand Nathan Trott har virket til at ramme klubben fra Nørreskoven hårdt.

I forbindelse med Vejles nederlag til Viborg, hvor målmand Igor Vekic droppede, skrev analytiker Benjamin Leander fra SpilXperten kontant på X:

– Nedgraderingen fra Nathan Trott til Igor Vekic er en af de voldsommeste, Superligaen har set på en enkelt position de sidste mange sæsoner.

Og det bakkes op af tal fra Opta, som Tipsbladet har fået.

25-årige Nathan Trott var i særklasse i Superligaen i sidste sæson og indkasserede “blot” 35 mål, selvom hans antal forventede mål imod var hele 51.4. Det betyder, at han ifølge Optas tal forhindrede hele 16.4 mål – hele 9.2 flere end den næstbedste i Superligaen i den kategori.

Det har Igor Vekic mildest talt ikke kunnet leve op til.

Sloveneren har hidtil indkasseret 22 mål i denne sæson, og det er noget flere end hans forventede antal mål imod, som lyder på 20.7. Altså har han ifølge Optas tal indkasseret 1.3 mål flere end forventet i denne sæson.

Hvis den form fortsætter over sæsonens 32 kampe, vil han i sidste ende have indkasseret 5.2 mål flere end forventet.

Groft sagt vil det betyde, at Vejle Boldklub er gået fra en målmand, der forhindrede 16.4 mål mere end forventet, til en, der forhindrer 5.2 mål færre end forventet over en hel sæson. En enorm forskel på næsten 22 mål imod.  

Igor Vekic, 26 år, har dog heller ikke været på nogen nem opgave i sæsonstarten. Han har stået over for klart flest mål inden for rammen i Superligaen med 51 af slagsen, og Vejles "expected goals imod" er også klart højest i Superligaen med 17.7, viser Optas tal. 

Du kan herunder se en oversigt over, hvilke skud Igor Vekic har stået over for i denne sæson, og hvilke skud Nathan Trott stod over for i sidste sæson:

Igor_Vekic

Igor_Vekic

Vejle skal i næste spillerunde møde Sønderjyske. 



‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

‘Han skal ingen steder’

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

FC Barcelona går på rov i danskerklub

– Han er fuldstændig vanvittig

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Aldrig nogensinde FCK

I chok over Nicolai Poulsen

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Brøndby takker nej til to spillere

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Mohamed Salah har sagt undskyld

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”