‘Voldsom nedgradering’: Så vild er forskellen

Vejles skifte fra Nathan Trott til Igor Vekic kaldes "en af de voldsommeste" nedgraderinger i Superligaen de seneste år.



At miste sine to af sine allerbedste spillere er hårdt. Det kan Vejle Boldklub skrive under på, efter at klubben denne sommer har set Nathan Trott og German Onugkha tage til FC København.

Vejle Boldklub har nemlig tangeret den værste sæsonstart i Superligaens historie med nul point og en målscore på -17 efter otte kampe. Og særligt farvellet til målmand Nathan Trott har virket til at ramme klubben fra Nørreskoven hårdt.

I forbindelse med Vejles nederlag til Viborg, hvor målmand Igor Vekic droppede, skrev analytiker Benjamin Leander fra SpilXperten kontant på X:

– Nedgraderingen fra Nathan Trott til Igor Vekic er en af de voldsommeste, Superligaen har set på en enkelt position de sidste mange sæsoner.

Og det bakkes op af tal fra Opta, som Tipsbladet har fået.

25-årige Nathan Trott var i særklasse i Superligaen i sidste sæson og indkasserede “blot” 35 mål, selvom hans antal forventede mål imod var hele 51.4. Det betyder, at han ifølge Optas tal forhindrede hele 16.4 mål – hele 9.2 flere end den næstbedste i Superligaen i den kategori.

Det har Igor Vekic mildest talt ikke kunnet leve op til.

Sloveneren har hidtil indkasseret 22 mål i denne sæson, og det er noget flere end hans forventede antal mål imod, som lyder på 20.7. Altså har han ifølge Optas tal indkasseret 1.3 mål flere end forventet i denne sæson.

Hvis den form fortsætter over sæsonens 32 kampe, vil han i sidste ende have indkasseret 5.2 mål flere end forventet.

Groft sagt vil det betyde, at Vejle Boldklub er gået fra en målmand, der forhindrede 16.4 mål mere end forventet, til en, der forhindrer 5.2 mål færre end forventet over en hel sæson. En enorm forskel på næsten 22 mål imod.  

Igor Vekic, 26 år, har dog heller ikke været på nogen nem opgave i sæsonstarten. Han har stået over for klart flest mål inden for rammen i Superligaen med 51 af slagsen, og Vejles "expected goals imod" er også klart højest i Superligaen med 17.7, viser Optas tal. 

Du kan herunder se en oversigt over, hvilke skud Igor Vekic har stået over for i denne sæson, og hvilke skud Nathan Trott stod over for i sidste sæson:

Igor_Vekic

Igor_Vekic

Vejle skal i næste spillerunde møde Sønderjyske. 





Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

De er tilbage i Premier League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Stor melding om Andreas Christensens fremtid