At miste sine to af sine allerbedste spillere er hårdt. Det kan Vejle Boldklub skrive under på, efter at klubben denne sommer har set Nathan Trott og German Onugkha tage til FC København.
Vejle Boldklub har nemlig tangeret den værste sæsonstart i Superligaens historie med nul point og en målscore på -17 efter otte kampe. Og særligt farvellet til målmand Nathan Trott har virket til at ramme klubben fra Nørreskoven hårdt.
I forbindelse med Vejles nederlag til Viborg, hvor målmand Igor Vekic droppede, skrev analytiker Benjamin Leander fra SpilXperten kontant på X:
– Nedgraderingen fra Nathan Trott til Igor Vekic er en af de voldsommeste, Superligaen har set på en enkelt position de sidste mange sæsoner.
Og det bakkes op af tal fra Opta, som Tipsbladet har fået.
25-årige Nathan Trott var i særklasse i Superligaen i sidste sæson og indkasserede “blot” 35 mål, selvom hans antal forventede mål imod var hele 51.4. Det betyder, at han ifølge Optas tal forhindrede hele 16.4 mål – hele 9.2 flere end den næstbedste i Superligaen i den kategori.
Det har Igor Vekic mildest talt ikke kunnet leve op til.
Sloveneren har hidtil indkasseret 22 mål i denne sæson, og det er noget flere end hans forventede antal mål imod, som lyder på 20.7. Altså har han ifølge Optas tal indkasseret 1.3 mål flere end forventet i denne sæson.
Hvis den form fortsætter over sæsonens 32 kampe, vil han i sidste ende have indkasseret 5.2 mål flere end forventet.
Groft sagt vil det betyde, at Vejle Boldklub er gået fra en målmand, der forhindrede 16.4 mål mere end forventet, til en, der forhindrer 5.2 mål færre end forventet over en hel sæson. En enorm forskel på næsten 22 mål imod.
Igor Vekic, 26 år, har dog heller ikke været på nogen nem opgave i sæsonstarten. Han har stået over for klart flest mål inden for rammen i Superligaen med 51 af slagsen, og Vejles "expected goals imod" er også klart højest i Superligaen med 17.7, viser Optas tal.
Du kan herunder se en oversigt over, hvilke skud Igor Vekic har stået over for i denne sæson, og hvilke skud Nathan Trott stod over for i sidste sæson:


Vejle skal i næste spillerunde møde Sønderjyske.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Afvist – Brøndby undrer sig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Gratis adgang til Superliga-brag
NYHEDER