Voldsomt: Brøndby har knust FCM siden 2021

Brøndby IF sidder i den grad på de indbyrdes opgør med FC Midtjylland. Til gengæld sidder Thomas Thomasberg på Superligaen, siden han blev FCM-cheftræner igen i foråret 2023.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kommer til kampen søndag eftermiddag som forsvarende dansk mester og førerhold i Superligaen efter 13 runder.

Men efter torsdagens fortjente pokalsejr til Brøndby på hjemmebane over netop FCM er der en vis grund til optimisme i Brøndby-lejren før den vigtige kamp, hvor Brøndby nærmest er tvunget til at få point for ikke at blive hægtet af topstriden.

Og de seneste år har faktisk været voldsomt gode for Brøndby i de indbyrdes kampe med FC Midtjylland.

Således var torsdagens sejr i pokal-ottendedelsfinalen den 9. Brøndby-sejr i de seneste 13 indbyrdes kampe.

Kampene har ofte været lig med Brøndby-sejre, der lige så vel kunne være faldet ud til FCM's fordel, og omvendt, og FC Midtjylland kan glæde sig over, man trods alt vandt den seneste hjemmekamp i maj mod dagens gæster, hvilket i sidste sendte mesterskabet til Herning og Ikast.

Til gengæld har Thomas Thomasberg krammet på Superligaen, siden han i slutningen af marts blev FC Midtjylland-cheftræner igen forud for slutspillet i april og maj 2023.

Her gik FC Midtjylland yderst skuffende glip af Top 6, men siden har FC Midtjylland og Thomasberg fået flest point af alle med en ret klar margin ned til FC København og Brøndby.

FC Midtjylland og Brøndby IF mødes på MCH Arena klokken 14.00.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

De jagter Henrik Meister

Sådan kommer Danmark til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer