Voldsomt: Brøndby har knust FCM siden 2021

Brøndby IF sidder i den grad på de indbyrdes opgør med FC Midtjylland. Til gengæld sidder Thomas Thomasberg på Superligaen, siden han blev FCM-cheftræner igen i foråret 2023.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland kommer til kampen søndag eftermiddag som forsvarende dansk mester og førerhold i Superligaen efter 13 runder.

Men efter torsdagens fortjente pokalsejr til Brøndby på hjemmebane over netop FCM er der en vis grund til optimisme i Brøndby-lejren før den vigtige kamp, hvor Brøndby nærmest er tvunget til at få point for ikke at blive hægtet af topstriden.

Og de seneste år har faktisk været voldsomt gode for Brøndby i de indbyrdes kampe med FC Midtjylland.

Således var torsdagens sejr i pokal-ottendedelsfinalen den 9. Brøndby-sejr i de seneste 13 indbyrdes kampe.

Kampene har ofte været lig med Brøndby-sejre, der lige så vel kunne være faldet ud til FCM's fordel, og omvendt, og FC Midtjylland kan glæde sig over, man trods alt vandt den seneste hjemmekamp i maj mod dagens gæster, hvilket i sidste sendte mesterskabet til Herning og Ikast.

Til gengæld har Thomas Thomasberg krammet på Superligaen, siden han i slutningen af marts blev FC Midtjylland-cheftræner igen forud for slutspillet i april og maj 2023.

Her gik FC Midtjylland yderst skuffende glip af Top 6, men siden har FC Midtjylland og Thomasberg fået flest point af alle med en ret klar margin ned til FC København og Brøndby.

FC Midtjylland og Brøndby IF mødes på MCH Arena klokken 14.00.





Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Interessant melding om VM-profil

Superliga-boss med spændende transfermelding

Dame N’Doye scorer nyt job

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Tyskland – Elfenbenskysten

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Vil smadre transferrekord

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Thomas Frank med interessant Danmark-melding