Søndag vil der nok være en chance for, at fans i Brøndby og i Herning vil holde øje med stillingen i den modsatte kamp. Hvis Brøndby smider point mod AGF, så vil FC Midtjylland nemlig have chancen for at tage mesterskabet med en sejr over Silkeborg.
Kampen i Herning kan dog blive en meget våd omgang. Der er tilmed risiko for torden til deres kamp. Det oplyser DMI.
Her bliver der peget på, at man i mellem klokken 12 og 21 vil være en forvetning om både tordenbyger og lokale skybrud, hvor der kan falde mellem 15 og 25 mm regn på en halv time.
I den varsel, som er blevet udsendt lørdag aften bliver der peget på, at der er en risiko over hele Danmark pånær Bornholm, men at det er området fra Sønderjylland og nordpå op over den vestlige og centrale del af Jylland samt Thy, hvor de kraftigste byger vil kunne forekomme.
Kampen i Brøndby – og for den sags skyld i Parken mellem FCK og FC Nordsjælland – vil også være omfattet, men det er med en mindre risiko-grad. Det er anderledes i Herning, hvor der er tale om en kategori 1-varsel ud af tre mulige, som kaldes ‘voldsomt vejr’.
– Vær opmærksom på, at vejrudviklingen kan påvirke dine omgivelser og udendørsaktiviteter, lyder det fra dem under den kategori.
Det er kombinationen af varm og fugtig luft, som søndag skaber ‘gode’ betingelser for dannelse af regn og torden, forklarer DMI.
De tre omtalte kamp spilles alle med kampstart klokken 17, og dermed lander det lige i midten af det tidsrum, som der varsles om.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE