Søndag vil der nok være en chance for, at fans i Brøndby og i Herning vil holde øje med stillingen i den modsatte kamp. Hvis Brøndby smider point mod AGF, så vil FC Midtjylland nemlig have chancen for at tage mesterskabet med en sejr over Silkeborg.
Kampen i Herning kan dog blive en meget våd omgang. Der er tilmed risiko for torden til deres kamp. Det oplyser DMI.
Her bliver der peget på, at man i mellem klokken 12 og 21 vil være en forvetning om både tordenbyger og lokale skybrud, hvor der kan falde mellem 15 og 25 mm regn på en halv time.
I den varsel, som er blevet udsendt lørdag aften bliver der peget på, at der er en risiko over hele Danmark pånær Bornholm, men at det er området fra Sønderjylland og nordpå op over den vestlige og centrale del af Jylland samt Thy, hvor de kraftigste byger vil kunne forekomme.
Kampen i Brøndby – og for den sags skyld i Parken mellem FCK og FC Nordsjælland – vil også være omfattet, men det er med en mindre risiko-grad. Det er anderledes i Herning, hvor der er tale om en kategori 1-varsel ud af tre mulige, som kaldes ‘voldsomt vejr’.
– Vær opmærksom på, at vejrudviklingen kan påvirke dine omgivelser og udendørsaktiviteter, lyder det fra dem under den kategori.
Det er kombinationen af varm og fugtig luft, som søndag skaber ‘gode’ betingelser for dannelse af regn og torden, forklarer DMI.
De tre omtalte kamp spilles alle med kampstart klokken 17, og dermed lander det lige i midten af det tidsrum, som der varsles om.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Monsterbud på vej
Brasiliansk VM-mavepuster
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt
TOPNYHED