Voldsomt vejr kan ramme mulig guldkamp

Der kan godt blive tale om en elektrisk stemning på mere end én måde søndag.



Søndag vil der nok være en chance for, at fans i Brøndby og i Herning vil holde øje med stillingen i den modsatte kamp. Hvis Brøndby smider point mod AGF, så vil FC Midtjylland nemlig have chancen for at tage mesterskabet med en sejr over Silkeborg.

Kampen i Herning kan dog blive en meget våd omgang. Der er tilmed risiko for torden til deres kamp. Det oplyser DMI.

Her bliver der peget på, at man i mellem klokken 12 og 21 vil være en forvetning om både tordenbyger og lokale skybrud, hvor der kan falde mellem 15 og 25 mm regn på en halv time.

I den varsel, som er blevet udsendt lørdag aften bliver der peget på, at der er en risiko over hele Danmark pånær Bornholm, men at det er området fra Sønderjylland og nordpå op over den vestlige og centrale del af Jylland samt Thy, hvor de kraftigste byger vil kunne forekomme.

Kampen i Brøndby – og for den sags skyld i Parken mellem FCK og FC Nordsjælland – vil også være omfattet, men det er med en mindre risiko-grad. Det er anderledes i Herning, hvor der er tale om en kategori 1-varsel ud af tre mulige, som kaldes ‘voldsomt vejr’.

– Vær opmærksom på, at vejrudviklingen kan påvirke dine omgivelser og udendørsaktiviteter, lyder det fra dem under den kategori.

Det er kombinationen af varm og fugtig luft, som søndag skaber ‘gode’ betingelser for dannelse af regn og torden, forklarer DMI.

De tre omtalte kamp spilles alle med kampstart klokken 17, og dermed lander det lige i midten af det tidsrum, som der varsles om. 





Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas

AGF i Europa: De venter i næste runde

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nærmer sig vild FCK-præstation

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Hvor er I vilde, AGF!

Tottenham-flop i stor transfer

Ny FC København-stjerne imponerer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Stjerne på plads i Chelsea



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’