Voldsomt vejr kan ramme mulig guldkamp

Der kan godt blive tale om en elektrisk stemning på mere end én måde søndag.



Søndag vil der nok være en chance for, at fans i Brøndby og i Herning vil holde øje med stillingen i den modsatte kamp. Hvis Brøndby smider point mod AGF, så vil FC Midtjylland nemlig have chancen for at tage mesterskabet med en sejr over Silkeborg.

Kampen i Herning kan dog blive en meget våd omgang. Der er tilmed risiko for torden til deres kamp. Det oplyser DMI.

Her bliver der peget på, at man i mellem klokken 12 og 21 vil være en forvetning om både tordenbyger og lokale skybrud, hvor der kan falde mellem 15 og 25 mm regn på en halv time.

I den varsel, som er blevet udsendt lørdag aften bliver der peget på, at der er en risiko over hele Danmark pånær Bornholm, men at det er området fra Sønderjylland og nordpå op over den vestlige og centrale del af Jylland samt Thy, hvor de kraftigste byger vil kunne forekomme.

Kampen i Brøndby – og for den sags skyld i Parken mellem FCK og FC Nordsjælland – vil også være omfattet, men det er med en mindre risiko-grad. Det er anderledes i Herning, hvor der er tale om en kategori 1-varsel ud af tre mulige, som kaldes ‘voldsomt vejr’.

– Vær opmærksom på, at vejrudviklingen kan påvirke dine omgivelser og udendørsaktiviteter, lyder det fra dem under den kategori.

Det er kombinationen af varm og fugtig luft, som søndag skaber ‘gode’ betingelser for dannelse af regn og torden, forklarer DMI.

De tre omtalte kamp spilles alle med kampstart klokken 17, og dermed lander det lige i midten af det tidsrum, som der varsles om. 





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På blokken til stort landstrænerjob

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Dansk stjerne i milliontransfer

AGF – Brøndby IF

Her kan du se de danske hold i Europa

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Superliga-træner måtte give meget svær besked

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark