Tirsdag aften får Rudi Völler comeback som tysk fodboldlandstræner efter fyringen af Hansi Flick.
Men testkampen mod Frankrig bliver en engangsforestilling for den 63-årige tidligere stjerneangriber, der i sin rolle som direktør for landsholdet har travlt med at finde Flicks efterfølger.
Midt i oktober rejser det tyske landshold til USA for at spille to testkampe, og planen er, at en ny landstræner skal være på plads i god tid inden da.
– Det er vigtigt, at vi kan præsentere den rigtige allerede i løbet af tre en halv uge. Det arbejder vi på, siger Rudi Völler ifølge dpa.
Trænerjagten er dog ikke nødvendigvis ligetil, for der er ikke mange ledige topnavne, der vil kunne overtage med kort varsel.
I tyske medier bliver den tidligere Bayern München-træner Julian Nagelsmann udråbt som det oplagte valg. Men han er stadig på kontrakt i den sydtyske storklub, selv om han blev fyret i foråret.
Avisen Bild skriver, at Bayern er klar til at lade Tysklands Fodboldforbund (DFB) overtage Nagelsmann uden at betale overgangssum. Men det kræver, at DFB er indstillet på at overtage hele hans betragtelige løn.
Völler bekræfter, at 36-årige Nagelsmann kan være en kandidat til jobbet.
– Selvfølgelig er der trænernavne, der kommer på tale. Det siger sig selv. Naturligvis er Julian Nagelsmann som mange andre en absolut toptræner, siger han.
Ifølge tysk presse er Liverpools Jürgen Klopp ønsketræneren, men han er ikke til rådighed. Ralf Rangnick vil fortsætte sit arbejde som østrigsk landstræner, og Stefan Kuntz er bundet af en kontrakt i Tyrkiet.
Den hollandske veteran Louis van Gaal nævnes også som kandidat. Han erklærede sig i sidste uge klar til at afbryde sin pension, hvis han blev tilbudt et stort landstrænerjob.
Opgaven for den nye landstræner bliver at forberede det tyske landshold til EM på hjemmebane i juni.
– Vi har stadig trekvart år til at antænde euforien. Det er absolut muligt med en ny landstræner. Vi kan stadig spille et godt EM, siger Rudi Völler.
Tysklands testkamp mod Frankrig spilles i Dortmund og begynder klokken 21.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TRANSFER