Völler afslører tidsplan for ny tysk landstræner

Tysklands Fodboldforbund har travlt med at finde efterfølgeren for fyrede Hansi Flick.



Tirsdag aften får Rudi Völler comeback som tysk fodboldlandstræner efter fyringen af Hansi Flick.

Men testkampen mod Frankrig bliver en engangsforestilling for den 63-årige tidligere stjerneangriber, der i sin rolle som direktør for landsholdet har travlt med at finde Flicks efterfølger.

Midt i oktober rejser det tyske landshold til USA for at spille to testkampe, og planen er, at en ny landstræner skal være på plads i god tid inden da.

– Det er vigtigt, at vi kan præsentere den rigtige allerede i løbet af tre en halv uge. Det arbejder vi på, siger Rudi Völler ifølge dpa.

Trænerjagten er dog ikke nødvendigvis ligetil, for der er ikke mange ledige topnavne, der vil kunne overtage med kort varsel.

I tyske medier bliver den tidligere Bayern München-træner Julian Nagelsmann udråbt som det oplagte valg. Men han er stadig på kontrakt i den sydtyske storklub, selv om han blev fyret i foråret.

Avisen Bild skriver, at Bayern er klar til at lade Tysklands Fodboldforbund (DFB) overtage Nagelsmann uden at betale overgangssum. Men det kræver, at DFB er indstillet på at overtage hele hans betragtelige løn.

Völler bekræfter, at 36-årige Nagelsmann kan være en kandidat til jobbet.

– Selvfølgelig er der trænernavne, der kommer på tale. Det siger sig selv. Naturligvis er Julian Nagelsmann som mange andre en absolut toptræner, siger han.

Ifølge tysk presse er Liverpools Jürgen Klopp ønsketræneren, men han er ikke til rådighed. Ralf Rangnick vil fortsætte sit arbejde som østrigsk landstræner, og Stefan Kuntz er bundet af en kontrakt i Tyrkiet.

Den hollandske veteran Louis van Gaal nævnes også som kandidat. Han erklærede sig i sidste uge klar til at afbryde sin pension, hvis han blev tilbudt et stort landstrænerjob.

Opgaven for den nye landstræner bliver at forberede det tyske landshold til EM på hjemmebane i juni.

– Vi har stadig trekvart år til at antænde euforien. Det er absolut muligt med en ny landstræner. Vi kan stadig spille et godt EM, siger Rudi Völler.

Tysklands testkamp mod Frankrig spilles i Dortmund og begynder klokken 21.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Flere Superliga-kamp rykkes

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

‘Det største tilbageslag i min karriere’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Sønderjyske køber ny cheftræner

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Zanka ville spille gratis for FC København

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Her er AGF’s Champions League-modstander



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Tunesien – Japan