Völler afslører tidsplan for ny tysk landstræner

Tysklands Fodboldforbund har travlt med at finde efterfølgeren for fyrede Hansi Flick.



Tirsdag aften får Rudi Völler comeback som tysk fodboldlandstræner efter fyringen af Hansi Flick.

Men testkampen mod Frankrig bliver en engangsforestilling for den 63-årige tidligere stjerneangriber, der i sin rolle som direktør for landsholdet har travlt med at finde Flicks efterfølger.

Midt i oktober rejser det tyske landshold til USA for at spille to testkampe, og planen er, at en ny landstræner skal være på plads i god tid inden da.

– Det er vigtigt, at vi kan præsentere den rigtige allerede i løbet af tre en halv uge. Det arbejder vi på, siger Rudi Völler ifølge dpa.

Trænerjagten er dog ikke nødvendigvis ligetil, for der er ikke mange ledige topnavne, der vil kunne overtage med kort varsel.

I tyske medier bliver den tidligere Bayern München-træner Julian Nagelsmann udråbt som det oplagte valg. Men han er stadig på kontrakt i den sydtyske storklub, selv om han blev fyret i foråret.

Avisen Bild skriver, at Bayern er klar til at lade Tysklands Fodboldforbund (DFB) overtage Nagelsmann uden at betale overgangssum. Men det kræver, at DFB er indstillet på at overtage hele hans betragtelige løn.

Völler bekræfter, at 36-årige Nagelsmann kan være en kandidat til jobbet.

– Selvfølgelig er der trænernavne, der kommer på tale. Det siger sig selv. Naturligvis er Julian Nagelsmann som mange andre en absolut toptræner, siger han.

Ifølge tysk presse er Liverpools Jürgen Klopp ønsketræneren, men han er ikke til rådighed. Ralf Rangnick vil fortsætte sit arbejde som østrigsk landstræner, og Stefan Kuntz er bundet af en kontrakt i Tyrkiet.

Den hollandske veteran Louis van Gaal nævnes også som kandidat. Han erklærede sig i sidste uge klar til at afbryde sin pension, hvis han blev tilbudt et stort landstrænerjob.

Opgaven for den nye landstræner bliver at forberede det tyske landshold til EM på hjemmebane i juni.

– Vi har stadig trekvart år til at antænde euforien. Det er absolut muligt med en ny landstræner. Vi kan stadig spille et godt EM, siger Rudi Völler.

Tysklands testkamp mod Frankrig spilles i Dortmund og begynder klokken 21.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

‘Det er jeg træt af’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Transferbombe i Manchester United

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Melder ud om Mbappé

Frankrig – Spanien

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?