Völler afslører tidsplan for ny tysk landstræner

Tysklands Fodboldforbund har travlt med at finde efterfølgeren for fyrede Hansi Flick.



Tirsdag aften får Rudi Völler comeback som tysk fodboldlandstræner efter fyringen af Hansi Flick.

Men testkampen mod Frankrig bliver en engangsforestilling for den 63-årige tidligere stjerneangriber, der i sin rolle som direktør for landsholdet har travlt med at finde Flicks efterfølger.

Midt i oktober rejser det tyske landshold til USA for at spille to testkampe, og planen er, at en ny landstræner skal være på plads i god tid inden da.

– Det er vigtigt, at vi kan præsentere den rigtige allerede i løbet af tre en halv uge. Det arbejder vi på, siger Rudi Völler ifølge dpa.

Trænerjagten er dog ikke nødvendigvis ligetil, for der er ikke mange ledige topnavne, der vil kunne overtage med kort varsel.

I tyske medier bliver den tidligere Bayern München-træner Julian Nagelsmann udråbt som det oplagte valg. Men han er stadig på kontrakt i den sydtyske storklub, selv om han blev fyret i foråret.

Avisen Bild skriver, at Bayern er klar til at lade Tysklands Fodboldforbund (DFB) overtage Nagelsmann uden at betale overgangssum. Men det kræver, at DFB er indstillet på at overtage hele hans betragtelige løn.

Völler bekræfter, at 36-årige Nagelsmann kan være en kandidat til jobbet.

– Selvfølgelig er der trænernavne, der kommer på tale. Det siger sig selv. Naturligvis er Julian Nagelsmann som mange andre en absolut toptræner, siger han.

Ifølge tysk presse er Liverpools Jürgen Klopp ønsketræneren, men han er ikke til rådighed. Ralf Rangnick vil fortsætte sit arbejde som østrigsk landstræner, og Stefan Kuntz er bundet af en kontrakt i Tyrkiet.

Den hollandske veteran Louis van Gaal nævnes også som kandidat. Han erklærede sig i sidste uge klar til at afbryde sin pension, hvis han blev tilbudt et stort landstrænerjob.

Opgaven for den nye landstræner bliver at forberede det tyske landshold til EM på hjemmebane i juni.

– Vi har stadig trekvart år til at antænde euforien. Det er absolut muligt med en ny landstræner. Vi kan stadig spille et godt EM, siger Rudi Völler.

Tysklands testkamp mod Frankrig spilles i Dortmund og begynder klokken 21.

/ritzau/





Cristian Romero LIVE

TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne

Jubler over store FC København-nyheder

Revser Alexander Zorniger

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Kontant dom over Elyounoussi

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

AGF-stjerne ude af Champions League-trup



LIVE

Superliga-LIVE: Udebliver fra træning

FCM-transfer i fare

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Afsløring: FC København afviser millionbud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!