Jesper Hansen blev bænket: Nu forklarer Priske

FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen er skuffet og overrasket over, at han blev sat på bænken mod AGF.



Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.

Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.

I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.

FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.

– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.

– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.

– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.

Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.

– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.

FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.

– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.

– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.

Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.

Det er også den besked, som Lössl har fået.

– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.

Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.

– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation

Afviser mesterskabssnak

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Har ondt af Steve Cooper

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Laver aftale med Frederik Birk

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Storroser dansk super-talent

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

– Han ender i Premier League

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Gil Vicente tryner Tondela

FC København med overtidssejr over Randers

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime