Jesper Hansen blev bænket: Nu forklarer Priske

FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen er skuffet og overrasket over, at han blev sat på bænken mod AGF.



Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.

Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.

I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.

FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.

– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.

– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.

– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.

Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.

– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.

FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.

– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.

– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.

Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.

Det er også den besked, som Lössl har fået.

– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.

Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.

– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.

/ritzau/



Har talt med Ferguson om United-job

Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rygter om AC Horsens-legende

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Sidste kontrakt? ‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Manchester United overvejer ham

Vil have Jonas Wind til FC København

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Celtic genansætter populær veteran

Her er Ajax-danskers millionløn

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Neymar tager en tørn mere

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner