Jesper Hansen blev bænket: Nu forklarer Priske

FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen er skuffet og overrasket over, at han blev sat på bænken mod AGF.



Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.

Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.

I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.

FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.

– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.

– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.

– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.

Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.

– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.

FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.

– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.

– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.

Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.

Det er også den besked, som Lössl har fået.

– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.

Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.

– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.

/ritzau/





Flot gestus af Tadej Pogacar




TOPNYHED

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Legende færdig i Wrexham?

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Som Bambi på glatis!

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Derfor starter Roony i stedet for superstjerne



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

I chok: Hjernedødt – hvad laver han? 

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– En tabersag for Brøndby



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

‘Jonas Wind er på vej væk’

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

Mileta Rajovic bomber løs

Haaland og Man City smadrer Man Utd

Frygtelig debut for Postecoglou

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

Brutal kritik af Brøndby-boss

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Rasende Flick: ‘Jeg er meget trist over det’

Forudser Dolberg-problemer: Jeg er bekymret

– Det var en stor overraskelse for mig

Stor Pione Sisto-overraskelse

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Dansk drøm slukket

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard skriver historie

Skrækkelig debut for Tullberg – FCN sad på alt

Holger Rune i drama

Salah sørger for sen Liverpool-sejr

Silkeborg IF – OB

– FCK-spillerne skal have det dårligt