Jesper Hansen blev bænket: Nu forklarer Priske

FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen er skuffet og overrasket over, at han blev sat på bænken mod AGF.



Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.

Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.

I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.

FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.

– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.

– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.

– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.

Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.

– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.

FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.

– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.

– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.

Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.

Det er også den besked, som Lössl har fået.

– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.

Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.

– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Schjelderup-transfer i fare

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Championship-topklub lurer på dyr dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

David Moyes griner over gult kort for jubel

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Froholdt med klar transfermelding

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Medie: Betaler 11 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne flirter med Brøndby

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop