Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.
Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.
I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.
FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.
– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.
– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.
– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.
Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.
– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.
FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.
– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.
– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.
Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.
Det er også den besked, som Lössl har fået.
– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.
Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.
– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.
/ritzau/
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Biereth og Dolberg bryder måltørke
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
Slut: FC København vinder intenst derby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Pogba er lettet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
