Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.
Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.
I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.
FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.
– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.
– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.
– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.
Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.
– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.
FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.
– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.
– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.
Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.
Det er også den besked, som Lössl har fået.
– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.
Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.
– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.
/ritzau/
Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
KARAKTERER
Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
TOPNYHED
Skuffet Brian Riemer reagerer
Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
Michael Gregoritch i kæmpe helterolle
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk stjerne: Det er til grin!
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
Sikrer historisk VM-plads
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
NYHEDER
Skuffer igen
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
Udvist dansker tager skylden for VM-kiks
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
MEDIE
Storklub meldes interesseret
Her trækkes der lod til VM
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Her kan du se Skotland mod Danmark
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan overrumple Ulvinder
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
