Jesper Hansen blev bænket: Nu forklarer Priske

FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen er skuffet og overrasket over, at han blev sat på bænken mod AGF.



Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.

Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.

I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.

FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.

– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.

– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.

– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.

Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.

– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.

FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.

– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.

– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.

Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.

Det er også den besked, som Lössl har fået.

– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.

Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.

– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gift Links hylder FCK-legende

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Han er Superligaens ringeste målmand!

Det betyder intet mod Liverpool

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Nu åbner Wind op for fremtiden

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Han kan meget vel ende som en lille legende

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Superliga-ekspert i svime over FCK

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Parisere får Reds til at rødme

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring