Jesper Hansen blev bænket: Nu forklarer Priske

FC Midtjylland-målmand Jesper Hansen er skuffet og overrasket over, at han blev sat på bænken mod AGF.



Lige siden 2017 har den 35-årige målmand Jesper Hansen været suveræn førstemålmand for det forsvarende mesterhold fra FC Midtjylland.

Hans tid som midtjydernes førstevalg mellem stængerne kan dog være forbi, da han til søndagens topkamp mod AGF blev sat på bænken.

I stedet for ham stod den tre år yngre Jonas Lössl, som blev hentet tilbage til FCM fra engelske Everton 1. februar efter at have været væk fra klubben siden 2014.

FCM tabte kampen 0-1, og efter kampen giver Jesper Hansen udtryk for, at han er alt andet end tilfreds med træner Brian Priskes beslutning om at vrage ham.

– Jeg vil være ærlig og sige, at det var hårdt for mig. Det kom som en overraskelse for mig, at jeg ikke skulle spille en fed kamp mod AGF.

– Derfor er jeg naturligvis skuffet over, at der kom sådan et skifte, som, jeg føler, kom ud af det blå.

– Jeg er uforstående over for det og uenig i beslutningen, og det ved Priske også godt. Det sagde jeg til ham, da jeg fik beskeden, siger den rutinerede keeper.

Vragede Jesper Hansen er også bejler til EM-truppen, og derfor ser han fravalget som et kæmpe slag i forhold til sine chancer for det.

– Min store drøm er at komme med landsholdet til en slutrunde, men lige nu føler jeg godt nok, at alt bare er revet væk under mig, og derfor er jeg både sur, ked af det og rasende, siger Hansen.

FCM-træneren erkender, at beslutningen ikke har været nem.

– Selvfølgelig var det hårdt at fortælle Jesper, at han ikke skulle spille, for han har gjort det fantastisk for os over en lang periode.

– Men i FCM har vi lige nu rigtig mange dygtige spillere, og i og med at vi har fået Jonas tilbage, så er der ekstra konkurrence på målmandsposten nu, siger han.

Han slår efterfølgende fast, at skiftet ikke er ensbetydende med, at Lössl også står mod FC København i Superligaen om en uge.

Det er også den besked, som Lössl har fået.

– Vi har ikke snakket om, hvem der skal spille de kommende kampe, og jeg forventer heller ikke noget, konstaterer Lössl.

Han er især glad for at få chancen, da han har en drøm om at spille sig i Danmarks EM-trup til sommer.

– Uafhængigt af FCM er det klart, at jeg søgte væk fra Everton for at få spilletid, fordi jeg gerne vil med til EM, siger Lössl.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Brøndby vil holde på stjerne

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Kommer til AGF efter monstersæson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Brøndby har IKKE budt

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Han skal væk fra FC Midtjylland 

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Højlund roser FC Københavns fans

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Brøndby forhandler om stor transfer



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Det er forfærdeligt

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

FC København byder på kantspiller

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden