Vraget i SønderjyskE: Dette gjorde allermest ondt

Johan Absalonsen fortæller om, hvad der gjorde mest ondt ved bruddet med SønderjyskE.



Johan Absalonsens kontrakt med SønderjyskE udløb ved årsskiftet, og det kom bag på mange, da den aftale ikke blev forlænget – også kantspilleren selv. 

Da han gik på juleferie, håbede Johan Absalonsen nemlig fortsat på en kontraktforlængelse, så han ville kunne spille sæsonen færdig i SønderjyskE. Af den grund fik han heller ikke sagt ordentligt farvel til holdkammeraterne og fansene. 

Det fortæller Johan Absalonsen, der siden har lagt støvlerne på hylden, i programmet “Offside” på TV3Sport.

– Det, jeg egentlig er mest ærgerlig over i dag, er, at jeg ikke får sagt ordentligt farvel. Jeg går på vinterferie med en forhåbning om, at det måske godt kan blive til en forlængelse på et halvt år, og så står jeg en uge eller halvanden uge efter og har ikke sagt farvel til gutterne eller fansene. Jeg føler egentlig, at min afsked er lidt “wah” på en eller anden måde. Det var det, der gjorde allermest ondt, siger Johan Absalonsen i programmet og tilføjer:

– Jeg har så også valgt sidenhen at sige, at det er slut nu, men havde det ikke været slut nu, havde det været slut til sommer. Så det havde været en kort tidshorisont. Jeg har også fået så meget med, at jeg ikke skal gøre det til en stor sag, at jeg ikke fik det sidste halve år med.

35-årige Johan Absalonsen nåede i løbet af karrieren at optræde for SønderjyskE ad to omgange – først fra 2012 til 2017 og så igen fra 2018 til udgangen af 2020. Han nåede at spille 200 kampe for klubben.

Foruden den sønderjyske klub har han optrådt for Brøndby IF, OB, FC København, AC Horsens og australske Adelaide United.

Se hele klippet, hvor Johan Absalonsen fortæller meget mere om bruddet med SønderjyskE, i videoen øverst i artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Brøndby tæt på Superliga-profil

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

– Schwartau-handel giver ingen mening

Canada – Marokko

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub