Johan Absalonsens kontrakt med SønderjyskE udløb ved årsskiftet, og det kom bag på mange, da den aftale ikke blev forlænget – også kantspilleren selv.
Da han gik på juleferie, håbede Johan Absalonsen nemlig fortsat på en kontraktforlængelse, så han ville kunne spille sæsonen færdig i SønderjyskE. Af den grund fik han heller ikke sagt ordentligt farvel til holdkammeraterne og fansene.
Det fortæller Johan Absalonsen, der siden har lagt støvlerne på hylden, i programmet “Offside” på TV3Sport.
– Det, jeg egentlig er mest ærgerlig over i dag, er, at jeg ikke får sagt ordentligt farvel. Jeg går på vinterferie med en forhåbning om, at det måske godt kan blive til en forlængelse på et halvt år, og så står jeg en uge eller halvanden uge efter og har ikke sagt farvel til gutterne eller fansene. Jeg føler egentlig, at min afsked er lidt “wah” på en eller anden måde. Det var det, der gjorde allermest ondt, siger Johan Absalonsen i programmet og tilføjer:
– Jeg har så også valgt sidenhen at sige, at det er slut nu, men havde det ikke været slut nu, havde det været slut til sommer. Så det havde været en kort tidshorisont. Jeg har også fået så meget med, at jeg ikke skal gøre det til en stor sag, at jeg ikke fik det sidste halve år med.
35-årige Johan Absalonsen nåede i løbet af karrieren at optræde for SønderjyskE ad to omgange – først fra 2012 til 2017 og så igen fra 2018 til udgangen af 2020. Han nåede at spille 200 kampe for klubben.
Foruden den sønderjyske klub har han optrådt for Brøndby IF, OB, FC København, AC Horsens og australske Adelaide United.
Se hele klippet, hvor Johan Absalonsen fortæller meget mere om bruddet med SønderjyskE, i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: FC København præsenterer ny spiller
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
Voldsom kritik
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
STORT INTERVIEW
