Johan Absalonsens kontrakt med SønderjyskE udløb ved årsskiftet, og det kom bag på mange, da den aftale ikke blev forlænget – også kantspilleren selv.
Da han gik på juleferie, håbede Johan Absalonsen nemlig fortsat på en kontraktforlængelse, så han ville kunne spille sæsonen færdig i SønderjyskE. Af den grund fik han heller ikke sagt ordentligt farvel til holdkammeraterne og fansene.
Det fortæller Johan Absalonsen, der siden har lagt støvlerne på hylden, i programmet “Offside” på TV3Sport.
– Det, jeg egentlig er mest ærgerlig over i dag, er, at jeg ikke får sagt ordentligt farvel. Jeg går på vinterferie med en forhåbning om, at det måske godt kan blive til en forlængelse på et halvt år, og så står jeg en uge eller halvanden uge efter og har ikke sagt farvel til gutterne eller fansene. Jeg føler egentlig, at min afsked er lidt “wah” på en eller anden måde. Det var det, der gjorde allermest ondt, siger Johan Absalonsen i programmet og tilføjer:
– Jeg har så også valgt sidenhen at sige, at det er slut nu, men havde det ikke været slut nu, havde det været slut til sommer. Så det havde været en kort tidshorisont. Jeg har også fået så meget med, at jeg ikke skal gøre det til en stor sag, at jeg ikke fik det sidste halve år med.
35-årige Johan Absalonsen nåede i løbet af karrieren at optræde for SønderjyskE ad to omgange – først fra 2012 til 2017 og så igen fra 2018 til udgangen af 2020. Han nåede at spille 200 kampe for klubben.
Foruden den sønderjyske klub har han optrådt for Brøndby IF, OB, FC København, AC Horsens og australske Adelaide United.
Se hele klippet, hvor Johan Absalonsen fortæller meget mere om bruddet med SønderjyskE, i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
LIVE
Superliga-LIVE: Dybt bekymret for AGF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
