Vraget i SønderjyskE: Dette gjorde allermest ondt

Johan Absalonsen fortæller om, hvad der gjorde mest ondt ved bruddet med SønderjyskE.



Johan Absalonsens kontrakt med SønderjyskE udløb ved årsskiftet, og det kom bag på mange, da den aftale ikke blev forlænget – også kantspilleren selv. 

Da han gik på juleferie, håbede Johan Absalonsen nemlig fortsat på en kontraktforlængelse, så han ville kunne spille sæsonen færdig i SønderjyskE. Af den grund fik han heller ikke sagt ordentligt farvel til holdkammeraterne og fansene. 

Det fortæller Johan Absalonsen, der siden har lagt støvlerne på hylden, i programmet “Offside” på TV3Sport.

– Det, jeg egentlig er mest ærgerlig over i dag, er, at jeg ikke får sagt ordentligt farvel. Jeg går på vinterferie med en forhåbning om, at det måske godt kan blive til en forlængelse på et halvt år, og så står jeg en uge eller halvanden uge efter og har ikke sagt farvel til gutterne eller fansene. Jeg føler egentlig, at min afsked er lidt “wah” på en eller anden måde. Det var det, der gjorde allermest ondt, siger Johan Absalonsen i programmet og tilføjer:

– Jeg har så også valgt sidenhen at sige, at det er slut nu, men havde det ikke været slut nu, havde det været slut til sommer. Så det havde været en kort tidshorisont. Jeg har også fået så meget med, at jeg ikke skal gøre det til en stor sag, at jeg ikke fik det sidste halve år med.

35-årige Johan Absalonsen nåede i løbet af karrieren at optræde for SønderjyskE ad to omgange – først fra 2012 til 2017 og så igen fra 2018 til udgangen af 2020. Han nåede at spille 200 kampe for klubben.

Foruden den sønderjyske klub har han optrådt for Brøndby IF, OB, FC København, AC Horsens og australske Adelaide United.

Se hele klippet, hvor Johan Absalonsen fortæller meget mere om bruddet med SønderjyskE, i videoen øverst i artiklen. 





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Iran kommer med krav før VM

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Barcelona – Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Atletico Madrid interesseret i dansker

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

FC København sælger Nathan Trott