Vraget i SønderjyskE: Dette gjorde allermest ondt

Johan Absalonsen fortæller om, hvad der gjorde mest ondt ved bruddet med SønderjyskE.



Johan Absalonsens kontrakt med SønderjyskE udløb ved årsskiftet, og det kom bag på mange, da den aftale ikke blev forlænget – også kantspilleren selv. 

Da han gik på juleferie, håbede Johan Absalonsen nemlig fortsat på en kontraktforlængelse, så han ville kunne spille sæsonen færdig i SønderjyskE. Af den grund fik han heller ikke sagt ordentligt farvel til holdkammeraterne og fansene. 

Det fortæller Johan Absalonsen, der siden har lagt støvlerne på hylden, i programmet “Offside” på TV3Sport.

– Det, jeg egentlig er mest ærgerlig over i dag, er, at jeg ikke får sagt ordentligt farvel. Jeg går på vinterferie med en forhåbning om, at det måske godt kan blive til en forlængelse på et halvt år, og så står jeg en uge eller halvanden uge efter og har ikke sagt farvel til gutterne eller fansene. Jeg føler egentlig, at min afsked er lidt “wah” på en eller anden måde. Det var det, der gjorde allermest ondt, siger Johan Absalonsen i programmet og tilføjer:

– Jeg har så også valgt sidenhen at sige, at det er slut nu, men havde det ikke været slut nu, havde det været slut til sommer. Så det havde været en kort tidshorisont. Jeg har også fået så meget med, at jeg ikke skal gøre det til en stor sag, at jeg ikke fik det sidste halve år med.

35-årige Johan Absalonsen nåede i løbet af karrieren at optræde for SønderjyskE ad to omgange – først fra 2012 til 2017 og så igen fra 2018 til udgangen af 2020. Han nåede at spille 200 kampe for klubben.

Foruden den sønderjyske klub har han optrådt for Brøndby IF, OB, FC København, AC Horsens og australske Adelaide United.

Se hele klippet, hvor Johan Absalonsen fortæller meget mere om bruddet med SønderjyskE, i videoen øverst i artiklen. 






De tager ikke med FC København på træningslejr




LIVE

TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub



LIVE

VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby tæt på denne keeper

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

‘Han ryger 100 procent!’

Mexico – Ecuador

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afviste Premier League-klubber

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Kryptisk transfermelding

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

England – DR Congo

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’