Vred og skuffet over Thorup: Ville aldrig gøre det

KRC Genk-spiller er både vred og skuffet over Jess Thorup, der forlod den belgiske klub efter godt en måned for at tage til FC København.



39 dage.

Det var, hvad det blev til for Jess Thorup som cheftræner i KRC Genk, inden han lod sig friste af FC København og et stort jobtilbud i den danske hovedstad.

Jess Thorup blev ansat af KRC Genk for at få den tidligere mesterklub på ret køl, og han startede glimrende i sine første fem kampe, som ikke kastede et eneste nederlag af sig. Men pludselig var det hele altså forbi.

Danskerens tidlige exit kom som et stort chok for Genks målmand Danny Vukovic, der ikke lægger skjul på, at han er skuffet over Jess Thorup.

– Jess Thorups afgang var et slag. På ingen tid havde han fået et godt forhold til alle. Vi arbejdede os selv ihjel for ham, og så havde han ikke respekt nok til at sige farvel. Det havde jeg ikke forventet – slet ikke fra ham. Jeg hørte det i radioen mandag morgen på vej til træning. Jeg var vred og skuffet, siger Danny Vukovic til Sport/Voetbalmagazine og tilføjer:

– Jeg ville aldrig gøre det på den måde – heller ikke, selv om han fik chancen i den største klub i hjemlandet. Om nødvendigt ville jeg have arrangeret en fridag og flyve af sted for at sige farvel. 

Jess Thorup har aldrig lagt skjul på, at han er ærgerlig over, at han ikke fik sagt ordentligt farvel til sine spillere og andre kollegaer i KRC Genk.

– Jeg fortryder, at jeg undlod at sige farvel til spillerne. Selv efter så kort tid havde jeg et godt forhold til dem. Nogle af dem sender stadig beskeder til mig. Jeg skjuler mig ikke, men jeg havde besluttet mig for at stoppe, så jeg ville lade klubben bestemme, hvordan der skulle kommunikeres.

– Hvis jeg kunne gøre det om, ville jeg forklare, hvorfor jeg valgte et andet eventyr, udtalte Jess Thorup i november i et interview med Het Nieuwsblad.

En solid lønpakke fra FC København var også med til at lokke Jess Thorup hjem til Danmark – læs her, hvor meget Thorup tjener i FCK. 



Spanske medier i ekstase

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Randers FC – AGF

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Viborg FF – FC Midtjylland

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Danskerscoringerne væltede ind

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Sløvt Londonderby

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano