39 dage.
Det var, hvad det blev til for Jess Thorup som cheftræner i KRC Genk, inden han lod sig friste af FC København og et stort jobtilbud i den danske hovedstad.
Jess Thorup blev ansat af KRC Genk for at få den tidligere mesterklub på ret køl, og han startede glimrende i sine første fem kampe, som ikke kastede et eneste nederlag af sig. Men pludselig var det hele altså forbi.
Danskerens tidlige exit kom som et stort chok for Genks målmand Danny Vukovic, der ikke lægger skjul på, at han er skuffet over Jess Thorup.
– Jess Thorups afgang var et slag. På ingen tid havde han fået et godt forhold til alle. Vi arbejdede os selv ihjel for ham, og så havde han ikke respekt nok til at sige farvel. Det havde jeg ikke forventet – slet ikke fra ham. Jeg hørte det i radioen mandag morgen på vej til træning. Jeg var vred og skuffet, siger Danny Vukovic til Sport/Voetbalmagazine og tilføjer:
– Jeg ville aldrig gøre det på den måde – heller ikke, selv om han fik chancen i den største klub i hjemlandet. Om nødvendigt ville jeg have arrangeret en fridag og flyve af sted for at sige farvel.
Jess Thorup har aldrig lagt skjul på, at han er ærgerlig over, at han ikke fik sagt ordentligt farvel til sine spillere og andre kollegaer i KRC Genk.
– Jeg fortryder, at jeg undlod at sige farvel til spillerne. Selv efter så kort tid havde jeg et godt forhold til dem. Nogle af dem sender stadig beskeder til mig. Jeg skjuler mig ikke, men jeg havde besluttet mig for at stoppe, så jeg ville lade klubben bestemme, hvordan der skulle kommunikeres.
– Hvis jeg kunne gøre det om, ville jeg forklare, hvorfor jeg valgte et andet eventyr, udtalte Jess Thorup i november i et interview med Het Nieuwsblad.
En solid lønpakke fra FC København var også med til at lokke Jess Thorup hjem til Danmark – læs her, hvor meget Thorup tjener i FCK.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
