39 dage.
Det var, hvad det blev til for Jess Thorup som cheftræner i KRC Genk, inden han lod sig friste af FC København og et stort jobtilbud i den danske hovedstad.
Jess Thorup blev ansat af KRC Genk for at få den tidligere mesterklub på ret køl, og han startede glimrende i sine første fem kampe, som ikke kastede et eneste nederlag af sig. Men pludselig var det hele altså forbi.
Danskerens tidlige exit kom som et stort chok for Genks målmand Danny Vukovic, der ikke lægger skjul på, at han er skuffet over Jess Thorup.
– Jess Thorups afgang var et slag. På ingen tid havde han fået et godt forhold til alle. Vi arbejdede os selv ihjel for ham, og så havde han ikke respekt nok til at sige farvel. Det havde jeg ikke forventet – slet ikke fra ham. Jeg hørte det i radioen mandag morgen på vej til træning. Jeg var vred og skuffet, siger Danny Vukovic til Sport/Voetbalmagazine og tilføjer:
– Jeg ville aldrig gøre det på den måde – heller ikke, selv om han fik chancen i den største klub i hjemlandet. Om nødvendigt ville jeg have arrangeret en fridag og flyve af sted for at sige farvel.
Jess Thorup har aldrig lagt skjul på, at han er ærgerlig over, at han ikke fik sagt ordentligt farvel til sine spillere og andre kollegaer i KRC Genk.
– Jeg fortryder, at jeg undlod at sige farvel til spillerne. Selv efter så kort tid havde jeg et godt forhold til dem. Nogle af dem sender stadig beskeder til mig. Jeg skjuler mig ikke, men jeg havde besluttet mig for at stoppe, så jeg ville lade klubben bestemme, hvordan der skulle kommunikeres.
– Hvis jeg kunne gøre det om, ville jeg forklare, hvorfor jeg valgte et andet eventyr, udtalte Jess Thorup i november i et interview med Het Nieuwsblad.
En solid lønpakke fra FC København var også med til at lokke Jess Thorup hjem til Danmark – læs her, hvor meget Thorup tjener i FCK.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
