Vred og skuffet over Thorup: Ville aldrig gøre det

KRC Genk-spiller er både vred og skuffet over Jess Thorup, der forlod den belgiske klub efter godt en måned for at tage til FC København.



39 dage.

Det var, hvad det blev til for Jess Thorup som cheftræner i KRC Genk, inden han lod sig friste af FC København og et stort jobtilbud i den danske hovedstad.

Jess Thorup blev ansat af KRC Genk for at få den tidligere mesterklub på ret køl, og han startede glimrende i sine første fem kampe, som ikke kastede et eneste nederlag af sig. Men pludselig var det hele altså forbi.

Danskerens tidlige exit kom som et stort chok for Genks målmand Danny Vukovic, der ikke lægger skjul på, at han er skuffet over Jess Thorup.

– Jess Thorups afgang var et slag. På ingen tid havde han fået et godt forhold til alle. Vi arbejdede os selv ihjel for ham, og så havde han ikke respekt nok til at sige farvel. Det havde jeg ikke forventet – slet ikke fra ham. Jeg hørte det i radioen mandag morgen på vej til træning. Jeg var vred og skuffet, siger Danny Vukovic til Sport/Voetbalmagazine og tilføjer:

– Jeg ville aldrig gøre det på den måde – heller ikke, selv om han fik chancen i den største klub i hjemlandet. Om nødvendigt ville jeg have arrangeret en fridag og flyve af sted for at sige farvel. 

Jess Thorup har aldrig lagt skjul på, at han er ærgerlig over, at han ikke fik sagt ordentligt farvel til sine spillere og andre kollegaer i KRC Genk.

– Jeg fortryder, at jeg undlod at sige farvel til spillerne. Selv efter så kort tid havde jeg et godt forhold til dem. Nogle af dem sender stadig beskeder til mig. Jeg skjuler mig ikke, men jeg havde besluttet mig for at stoppe, så jeg ville lade klubben bestemme, hvordan der skulle kommunikeres.

– Hvis jeg kunne gøre det om, ville jeg forklare, hvorfor jeg valgte et andet eventyr, udtalte Jess Thorup i november i et interview med Het Nieuwsblad.

En solid lønpakke fra FC København var også med til at lokke Jess Thorup hjem til Danmark – læs her, hvor meget Thorup tjener i FCK. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Hjørnefattigt i Philly

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

FC København jagter Romane Amane

Her er Tysklands vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Panama – England

Jordan – Argentina

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Colombia – Portugal

Neestrup og co. henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud