Søndag spillede SIlkeborg IF og FC Nordsjælland sæsonens første El Plastico, hvilket efterfølgende har genstartet debatten om, hvorvidt kunstgræs skal være tilladt i Superligaen.
De to klubber er de eneste i Superligaen, der spiller på kunstgræs, hvilket fortsat er tilladt i Danmark, modsat Holland og Skotland, hvor man har indført et forbud mod kunstgræs i landets bedste rækker fra henholdsvis 2025 og 2026.
Ifølge TV 2-ekspert David Nielsen så burde det ellers slet ikke at være tilladt at spille på kunstgræs i Superligaen
– Man skal gøre det forbudt. Der er for stor forskel på den fodbold, der bliver spillet på kunstgræs og den, der bliver spillet på naturgræs. Hvis det ikke var tilfældet, og hvis man ikke rigtigt kunne se forskel… men der er simpelthen for stor forskel, udtaler David Nielsen i TV 2 programmet 'Tirsdagstrænerne'
Mads Junker gav i programmet sin medekspert ret.
– I Danmark burde det ikke være nødvendigt, at man kan få lov til det. Det er konkurrenceforvridende, for det er en helt anden form for fodbold. Vi kan jo se, at den type fodboldspillere, der spiller i FC Nordsjælland og tildels også i Silkeborg, det skal være nogle andre typer, siger Mads Junker.
Men hvad siger dataen?
Tipsbladet har i samarbejde med OPTA lavet en analyse, der viser at stort set alle hold i Superligaen får færre point, når de skal en tur på kunstgræsset i Silkeborg eller Farum, end når de spiller på udebane i for eksempel Vejle eller Randers, hvor der er almindeligt græsunderlag på stadion.
Det er især Randers FC og FC Midtjylland, der har svært ved at skaffe de samme point på kunstgræs, som de ellers får på de andre udebaner.
AC Horsens og OB er de eneste der har været bedre på kunstgræs, end de andre udebaner i Superligaen. Brøndby IF er som de eneste præcist lige gode på kunstgræs, som de er på ligaens andre udebaner.
Spørgsmålet er så, om det er kunstgræsset, der gør forskellen, men data viser også, at begge klubber er blandt dem, der i Superligaen laver flest af deres point på hjemmebane.
Begge hold er i top 6, når det kommer til, hvem der tager flest af sine point på hjemmebane. Spørgsmålet er så om tallene havde været de samme, hvis de havde spillet på almindeligt græs på Jysk Park og Right to Dream Park.
Cheftræner vil have forbud mod kunstgræs
Randers FC er dem, der har haft størst problemer på kunstgræs.
Problemerne er så store, at kronjyderne ikke har vundet en kamp på kunstgræs siden 2015. Derfor har Tipsbladet fanget Rasmus Berthelsen for at høre, hvad han tænker om plastikunderlaget.
– Min holdning til kunstgræs i Superligaen er, at det burde man godt kunne undgå. Danmark er ikke et land, hvor klimaet er så hårdt, at man ikke kan have gode græsbaner, udtaler Randers' cheftræner, Rasmus Bertelsen, til Tipsbladet.
– Jeg er helt enig med David Nielsen i, at man bør gå i retning af at udfase kunstgræsbaner på højeste niveau. Det er for forskelligt, når man løber og forbereder sig til at spille på kunstgræs.
Der har været lidt forbedringer i Randers' præstationer på kunstgræs i seneste sæson, hvor klubben fik uafgjort de gange, man spillede på kunstgræs.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
I chok over Tottenham
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
TOPNYHED
Legender med dyster melding
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED