Søndag spillede SIlkeborg IF og FC Nordsjælland sæsonens første El Plastico, hvilket efterfølgende har genstartet debatten om, hvorvidt kunstgræs skal være tilladt i Superligaen.
De to klubber er de eneste i Superligaen, der spiller på kunstgræs, hvilket fortsat er tilladt i Danmark, modsat Holland og Skotland, hvor man har indført et forbud mod kunstgræs i landets bedste rækker fra henholdsvis 2025 og 2026.
Ifølge TV 2-ekspert David Nielsen så burde det ellers slet ikke at være tilladt at spille på kunstgræs i Superligaen
– Man skal gøre det forbudt. Der er for stor forskel på den fodbold, der bliver spillet på kunstgræs og den, der bliver spillet på naturgræs. Hvis det ikke var tilfældet, og hvis man ikke rigtigt kunne se forskel… men der er simpelthen for stor forskel, udtaler David Nielsen i TV 2 programmet 'Tirsdagstrænerne'
Mads Junker gav i programmet sin medekspert ret.
– I Danmark burde det ikke være nødvendigt, at man kan få lov til det. Det er konkurrenceforvridende, for det er en helt anden form for fodbold. Vi kan jo se, at den type fodboldspillere, der spiller i FC Nordsjælland og tildels også i Silkeborg, det skal være nogle andre typer, siger Mads Junker.
Men hvad siger dataen?
Tipsbladet har i samarbejde med OPTA lavet en analyse, der viser at stort set alle hold i Superligaen får færre point, når de skal en tur på kunstgræsset i Silkeborg eller Farum, end når de spiller på udebane i for eksempel Vejle eller Randers, hvor der er almindeligt græsunderlag på stadion.
Det er især Randers FC og FC Midtjylland, der har svært ved at skaffe de samme point på kunstgræs, som de ellers får på de andre udebaner.
AC Horsens og OB er de eneste der har været bedre på kunstgræs, end de andre udebaner i Superligaen. Brøndby IF er som de eneste præcist lige gode på kunstgræs, som de er på ligaens andre udebaner.
Spørgsmålet er så, om det er kunstgræsset, der gør forskellen, men data viser også, at begge klubber er blandt dem, der i Superligaen laver flest af deres point på hjemmebane.
Begge hold er i top 6, når det kommer til, hvem der tager flest af sine point på hjemmebane. Spørgsmålet er så om tallene havde været de samme, hvis de havde spillet på almindeligt græs på Jysk Park og Right to Dream Park.
Cheftræner vil have forbud mod kunstgræs
Randers FC er dem, der har haft størst problemer på kunstgræs.
Problemerne er så store, at kronjyderne ikke har vundet en kamp på kunstgræs siden 2015. Derfor har Tipsbladet fanget Rasmus Berthelsen for at høre, hvad han tænker om plastikunderlaget.
– Min holdning til kunstgræs i Superligaen er, at det burde man godt kunne undgå. Danmark er ikke et land, hvor klimaet er så hårdt, at man ikke kan have gode græsbaner, udtaler Randers' cheftræner, Rasmus Bertelsen, til Tipsbladet.
– Jeg er helt enig med David Nielsen i, at man bør gå i retning af at udfase kunstgræsbaner på højeste niveau. Det er for forskelligt, når man løber og forbereder sig til at spille på kunstgræs.
Der har været lidt forbedringer i Randers' præstationer på kunstgræs i seneste sæson, hvor klubben fik uafgjort de gange, man spillede på kunstgræs.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
‘De har grinet deres røv i laser’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
Mathias Zanka går viralt
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
OPTAKT
Barcelona – Atletico
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT