Søndag spillede SIlkeborg IF og FC Nordsjælland sæsonens første El Plastico, hvilket efterfølgende har genstartet debatten om, hvorvidt kunstgræs skal være tilladt i Superligaen.
De to klubber er de eneste i Superligaen, der spiller på kunstgræs, hvilket fortsat er tilladt i Danmark, modsat Holland og Skotland, hvor man har indført et forbud mod kunstgræs i landets bedste rækker fra henholdsvis 2025 og 2026.
Ifølge TV 2-ekspert David Nielsen så burde det ellers slet ikke at være tilladt at spille på kunstgræs i Superligaen
– Man skal gøre det forbudt. Der er for stor forskel på den fodbold, der bliver spillet på kunstgræs og den, der bliver spillet på naturgræs. Hvis det ikke var tilfældet, og hvis man ikke rigtigt kunne se forskel… men der er simpelthen for stor forskel, udtaler David Nielsen i TV 2 programmet 'Tirsdagstrænerne'
Mads Junker gav i programmet sin medekspert ret.
– I Danmark burde det ikke være nødvendigt, at man kan få lov til det. Det er konkurrenceforvridende, for det er en helt anden form for fodbold. Vi kan jo se, at den type fodboldspillere, der spiller i FC Nordsjælland og tildels også i Silkeborg, det skal være nogle andre typer, siger Mads Junker.
Men hvad siger dataen?
Tipsbladet har i samarbejde med OPTA lavet en analyse, der viser at stort set alle hold i Superligaen får færre point, når de skal en tur på kunstgræsset i Silkeborg eller Farum, end når de spiller på udebane i for eksempel Vejle eller Randers, hvor der er almindeligt græsunderlag på stadion.
Det er især Randers FC og FC Midtjylland, der har svært ved at skaffe de samme point på kunstgræs, som de ellers får på de andre udebaner.
AC Horsens og OB er de eneste der har været bedre på kunstgræs, end de andre udebaner i Superligaen. Brøndby IF er som de eneste præcist lige gode på kunstgræs, som de er på ligaens andre udebaner.
Spørgsmålet er så, om det er kunstgræsset, der gør forskellen, men data viser også, at begge klubber er blandt dem, der i Superligaen laver flest af deres point på hjemmebane.
Begge hold er i top 6, når det kommer til, hvem der tager flest af sine point på hjemmebane. Spørgsmålet er så om tallene havde været de samme, hvis de havde spillet på almindeligt græs på Jysk Park og Right to Dream Park.
Cheftræner vil have forbud mod kunstgræs
Randers FC er dem, der har haft størst problemer på kunstgræs.
Problemerne er så store, at kronjyderne ikke har vundet en kamp på kunstgræs siden 2015. Derfor har Tipsbladet fanget Rasmus Berthelsen for at høre, hvad han tænker om plastikunderlaget.
– Min holdning til kunstgræs i Superligaen er, at det burde man godt kunne undgå. Danmark er ikke et land, hvor klimaet er så hårdt, at man ikke kan have gode græsbaner, udtaler Randers' cheftræner, Rasmus Bertelsen, til Tipsbladet.
– Jeg er helt enig med David Nielsen i, at man bør gå i retning af at udfase kunstgræsbaner på højeste niveau. Det er for forskelligt, når man løber og forbereder sig til at spille på kunstgræs.
Der har været lidt forbedringer i Randers' præstationer på kunstgræs i seneste sæson, hvor klubben fik uafgjort de gange, man spillede på kunstgræs.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE