FC Midtjylland
Det er skuffende for FC Midtjylland, at den rekorddyre forward Marrony ikke har spillet mere. Det var trods alt planen, uanset at brasilianeren døjede med skader, og der er forventninger om et klart større 2022 fra en mand, der ved næste betaling til sommer har kostet FCM 34 millioner kroner alene i transferbetalinger. Heller ikke Charles har spillet så meget som ventet, men udmærkede forsvarssignings i form af Juninho og Henrik Dalsgaard trækker op.
Og så er det interessant at se, hvordan udleje igen viser sig at være en vej til spilletid i FC Midtjylland.
Man kunne givetvis have ønsket sig flere succeshistorier, og FC Midtjylland lader til at være i færd med at neddrosle i antallet af spillere, man ejer, men det er alligevel bemærkelsesværdigt, hvordan Eliás Ólafsson nu er blevet førstemålmand efter at have været lejet ud i 2. og 1. division til Aarhus Fremad og FC Fredericia, og at Raphael Onyedika ligeledes er rykket fra Fredericia i 1. division til at spille fast i Superligaen for en guldaspirant.
Det trækker også op og lander FC Midtjylland på en stabil midterkarakter med pil op, såfremt Marrony begynder at få spilletid.
Hentet: Marrony (ang), Juninho (for), Charles (midt), Henrik Dalsgaard (for), Jared Thompson (mål), Elias Ólafsson (mål), Raphael Onyedika (midt)
Vurdering: 3 af 6 bolde
FC Nordsjælland
Det kan ikke være anderledes end en bundkarakter, når vi ser de problemer, FC Nordsjælland løb ind i, både på de positioner, man hentede spillere til, og de pladser, hvor man undlod at handle.
FCN hentede målmanden Eduardo dos Santos i Werder Bremen som svar på salget af Peter Vindahl, og det var faktisk det i forhold hvad angår spillere udefra, mens en stor håndfuld folk kom op fra U/19-holdet.
FC Nordsjælland solgte i 2020 Mohammed Kudus og Mikkel Damsgaard, og sidste sommer Kamaldeen Sulemana, og sidstnævnte blev simpelthen Superligaens største salg nogensinde.
FCN’s tro på egne talenter fra Danmark og Ghana er prisværdig og har givet stor sportslig og økonomisk succes i en håndfuld år, men denne gang virkede indkøringen af nye talenter ikke, og FC Nordsjælland har købt Erik Marxen som svar på placeringen umiddelbart foran nedrykningstruede SønderjyskE og Vejle.
Der kommer yderligere et par spillere i januar, og det er direkte konsekvens af, at man denne gang ikke så rigtigt ved at holde sig fra andre spillerhandler end målmanden fra Bremen, der klarede sig skrækkeligt og efter kun fem kampe mistede pladsen til helt unge Emmanuel Ogura, der med cheftræner Flemming Pedersens ord endnu ikke var Superliga-moden, da han blev kastet i ilden.
Hentet: Dudu (mål), seks spillere fra U/19-holdet
Vurdering: 1 af 6 bolde
AaB
Louka Prip har haft gode perioder i sin ny klub siden skiftet fra AC Horsens, og han ligner en spiller, der igen i 2022 bliver en stor gevinst for den nordjyske klub, efter han scorede flotte syv mål i 17 efterårskampe.
Anders Hagelskjær har været en gevinst som rotationsspiller, men det trækker den forkerte vej for nordjyderne, at Aleksandar Trajkovski, hentet i spansk fodbold, ikke har spillet nogen større rolle, og at Milan Makaric ikke helt har fundet den målfarlighed og rolle i spillet, han må have været tiltrængt efter en relativt stor transfer.
Derfor havner AaB på en middelkarakter trods de lovende takter fra Louka Prip, og AaB mangler stadig helt at knække koden til at hente virkelig store Superliga-profiler under Inge André Olsen.
Hentet: Louka Prip (ang), Milan Makaric (ang), Anders Hagelskjær (for), Aleksandar Trajkovski (midt)
Vurdering: 3 af 6 bolde
LIVE
LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude
CUSTOM
Brighton – Liverpool
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
Benhård Brian Riemer-melding
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
Jubler over ny Brøndby-chef
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
Liverpool vender dobbeltopgøret
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER
Stjerner rammer eksklusiv klub
HELT VILDT
Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
INTERVIEW
– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
Barcelona vandt 7-2
Presset træner vil rotere mod FCM
OPTAKT
