Wales er tæt på avancement til ottendedelsfinalerne ved EM efter en 2-0-sejr over Tyrkiet.
Waliserne har fire point efter to kampe og er sikker på at slutte mindst som nummer tre i gruppen, og det kan være nok til at gå videre uanset resultatet mod Italien i holdets sidste gruppekamp.
Midtbanespilleren Aaron Ramsey scorede i første halvleg på et flot oplæg af stjernespilleren Gareth Bale, der efter pausen tillod sig at brænde et straffespark.
Indskiftede Connor Roberts lukkede kampen til 2-0 i overtiden.
Kampen blev spillet i Aserbajdsjans hovedstad, Baku, med pæn opbakning til Tyrkiet, men tyrkerne skabte alt for lidt fremad banen og tillod samtidigt alt for meget plads til Wales’ farligste spillere.
Med nederlaget er Tyrkiet ikke matematisk ude af EM, men de skal slå Schweiz i sin sidste gruppekamp, og håbe andre resultater går holdets vej.
Wales startede opgøret bedst, og allerede efter seks minutter kombinerede profilerne Gareth Bale og Aaron Ramsey, men sidstnævnte afsluttede for svagt, og Tyrkiets sidste skanse, Ugurcan Çakir, klarede med en fodparade.
Duoen gentog sit samarbejde efter 23 minutter, hvor Bale flænsede det tyrkiske forsvar med en dyb bold, men alene med Cakir sparkede Ramsey langt over mål.
Tyrkiet havde også spredte chancer i en ganske livlig og spillemæssig nogenlunde jævnbyrdig første halvleg, men Wales producerede de største og kom også fortjent foran efter 42 minutter.
For tredje gang sendte Bale bolden dybt til Ramsey, og denne gang svigtede Juventus-spilleren ikke og sørgede for 1-0 ved pausen.
Tyrkerne kom langt bedre ud til anden halvleg, men efter 55 minutter misbrugte den rutinerede målræv Burak Yilmaz på det skammeligste fra tæt hold.
I stedet for en udligning fik Wales kort efter muligheden for at udbygge fra straffesparkspletten, da backen Zeki Celik nedlagde Bale. Men Bale sparkede på meget uskarp vis langt over målet, og misbrugte også øjeblikket efter, da Cakir lavede en stor fejl.
Tyrkiet var presset frem på banen i sidste del af kampen, men Wales stod godt imod og tillod ikke nogen helt åbne chancer på en skuffende aften for tyrkerne. I stedet lukkede Roberts kampen i overtiden efter et nyt oplæg af Bale.
Tyrkiet spiller sin sidste gruppekamp – mod Schweiz på søndag klokken 18.00 – i Baku.
Sideløbende med det opgør møder Wales i Rom gruppens forhåndsfavorit Italien, der senere onsdag kan spille sig matematisk videre til ottendedelsfinalerne med en sejr over Schweiz.
/ritzau/
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Her er Kamil Wilczek i dag
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
AGF tilbage på førstepladsen
– Den her sidder dybt i sjælen
Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
INTERVIEW
Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
NYHEDER
Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
INTERVIEW
Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen
NYHEDER
Av, Danmark! Største tab i hele verden
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
INTERVIEW
Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser
TOPNYHED
Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
TOPNYHED
Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark
STORT INTERVIEW
Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?
Thomas Frank taler inden derby
TRANSFER
Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub
TOPNYHED
Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’
TOPNYHED
Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’
Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern
NYHEDER
– Korthuset er væltet
DBU går på jagt efter fans bag banner
TOPNYHED
Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil
Lyngby går alene i front
AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
HELT VILDT
Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?
Superstjerne er tilbage for Barcelona
NYHEDER
Nu blander borgmesteren sig
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit
NYHEDER
Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM
NYHEDER
Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris
NYHEDER
Dansk cykelrytter stopper karrieren
NYHEDER
Stor bekymring inden VM
OPTAKT
