Wales er tæt på avancement til ottendedelsfinalerne ved EM efter en 2-0-sejr over Tyrkiet.
Waliserne har fire point efter to kampe og er sikker på at slutte mindst som nummer tre i gruppen, og det kan være nok til at gå videre uanset resultatet mod Italien i holdets sidste gruppekamp.
Midtbanespilleren Aaron Ramsey scorede i første halvleg på et flot oplæg af stjernespilleren Gareth Bale, der efter pausen tillod sig at brænde et straffespark.
Indskiftede Connor Roberts lukkede kampen til 2-0 i overtiden.
Kampen blev spillet i Aserbajdsjans hovedstad, Baku, med pæn opbakning til Tyrkiet, men tyrkerne skabte alt for lidt fremad banen og tillod samtidigt alt for meget plads til Wales’ farligste spillere.
Med nederlaget er Tyrkiet ikke matematisk ude af EM, men de skal slå Schweiz i sin sidste gruppekamp, og håbe andre resultater går holdets vej.
Wales startede opgøret bedst, og allerede efter seks minutter kombinerede profilerne Gareth Bale og Aaron Ramsey, men sidstnævnte afsluttede for svagt, og Tyrkiets sidste skanse, Ugurcan Çakir, klarede med en fodparade.
Duoen gentog sit samarbejde efter 23 minutter, hvor Bale flænsede det tyrkiske forsvar med en dyb bold, men alene med Cakir sparkede Ramsey langt over mål.
Tyrkiet havde også spredte chancer i en ganske livlig og spillemæssig nogenlunde jævnbyrdig første halvleg, men Wales producerede de største og kom også fortjent foran efter 42 minutter.
For tredje gang sendte Bale bolden dybt til Ramsey, og denne gang svigtede Juventus-spilleren ikke og sørgede for 1-0 ved pausen.
Tyrkerne kom langt bedre ud til anden halvleg, men efter 55 minutter misbrugte den rutinerede målræv Burak Yilmaz på det skammeligste fra tæt hold.
I stedet for en udligning fik Wales kort efter muligheden for at udbygge fra straffesparkspletten, da backen Zeki Celik nedlagde Bale. Men Bale sparkede på meget uskarp vis langt over målet, og misbrugte også øjeblikket efter, da Cakir lavede en stor fejl.
Tyrkiet var presset frem på banen i sidste del af kampen, men Wales stod godt imod og tillod ikke nogen helt åbne chancer på en skuffende aften for tyrkerne. I stedet lukkede Roberts kampen i overtiden efter et nyt oplæg af Bale.
Tyrkiet spiller sin sidste gruppekamp – mod Schweiz på søndag klokken 18.00 – i Baku.
Sideløbende med det opgør møder Wales i Rom gruppens forhåndsfavorit Italien, der senere onsdag kan spille sig matematisk videre til ottendedelsfinalerne med en sejr over Schweiz.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Sådan er Norges vej til finalen lige nu
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
MEDIE
Frederiksen renser ud
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp
Et skridt tættere Englands største stadion
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
England – Ghana
FC Københavns talenter gør rent bord
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
Algeriet leverer comeback og sender Jordan hjem
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
