Daniel Wass begriber det ikke: Det er sindssygt

Daniel Wass og Nicolai Vallys havde svært ved at forstå, hvordan Brøndby kunne smide det hele mod FCK.



Brøndby gik ind til slutminutterne mod FC København med en føring på 2-1 og udsigt til at overtage Superligaens førsteplads, men det sluttede i kæmpe nedtur og nederlag på 2-3 på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

Store fejl i anden halvleg kostede dyrt, og den 17-årige Roony Bardghji blev i stedet den store helt som indskifter med to mål i de sidste minutter for FCK.

Det var svært at forstå for Brøndby-profilen Daniel Wass.

– Det er sindssygt. Vi gav dem to mål, det er jo helt sindssygt. Det var en tilfældighed ved det sidste mål. Men at vi gav dem to mål, det forstår jeg ingenting af, siger Daniel Wass til bold.dk.

Brøndby var med længder det bedste hold i første halvleg, men FCK kom anderledes godt ud efter pausen og var bedst i de sidste 45 minutter.

Brøndby-topscorer Nicolai Vallys var også slukøret efter det bitre nederlag.

– Vi spillede en sindssygt god første halvleg. Det eneste, der ærgrer mig, er, at vi ikke fører med mere end ét mål, for vi havde mange store chancer, siger Vallys.

Han mener, at Brøndby var klart bedst før pausen, men understreger også, at det ikke var godt nok at lukke tre mål ind i anden halvleg.

– Vi havde god kontrol, indtil vi lukkede det første mål ind, og så ved jeg ikke, hvad der skete derfra, lyder det fra offensivspilleren.

Med nederlaget ligger Brøndby nummer tre med fire point op til FCK. FC Nordsjælland kan dog passere Brøndby og avancere til andenpladsen med en sejr mandag aften på hjemmebane mod Hvidovre.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

FCK går på rov i Viborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

England – Ghana

Portugal – Usbekistan

Køber ind i Barcelona

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sydafrika – Sydkorea

Panama – Kroatien