Daniel Wass begriber det ikke: Det er sindssygt

Daniel Wass og Nicolai Vallys havde svært ved at forstå, hvordan Brøndby kunne smide det hele mod FCK.



Brøndby gik ind til slutminutterne mod FC København med en føring på 2-1 og udsigt til at overtage Superligaens førsteplads, men det sluttede i kæmpe nedtur og nederlag på 2-3 på Brøndby Stadion søndag eftermiddag.

Store fejl i anden halvleg kostede dyrt, og den 17-årige Roony Bardghji blev i stedet den store helt som indskifter med to mål i de sidste minutter for FCK.

Det var svært at forstå for Brøndby-profilen Daniel Wass.

– Det er sindssygt. Vi gav dem to mål, det er jo helt sindssygt. Det var en tilfældighed ved det sidste mål. Men at vi gav dem to mål, det forstår jeg ingenting af, siger Daniel Wass til bold.dk.

Brøndby var med længder det bedste hold i første halvleg, men FCK kom anderledes godt ud efter pausen og var bedst i de sidste 45 minutter.

Brøndby-topscorer Nicolai Vallys var også slukøret efter det bitre nederlag.

– Vi spillede en sindssygt god første halvleg. Det eneste, der ærgrer mig, er, at vi ikke fører med mere end ét mål, for vi havde mange store chancer, siger Vallys.

Han mener, at Brøndby var klart bedst før pausen, men understreger også, at det ikke var godt nok at lukke tre mål ind i anden halvleg.

– Vi havde god kontrol, indtil vi lukkede det første mål ind, og så ved jeg ikke, hvad der skete derfra, lyder det fra offensivspilleren.

Med nederlaget ligger Brøndby nummer tre med fire point op til FCK. FC Nordsjælland kan dog passere Brøndby og avancere til andenpladsen med en sejr mandag aften på hjemmebane mod Hvidovre.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: De lurer på FCM-profil

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Nu er der nyt om Robert Skov

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Åbner for sommertransfer

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Colombia – Ghana