Wass fast på midtbanen? Det siger Jesper Sørensen

Jesper Sørensen vil ikke afvise, at Daniel Wass skal spille på den centrale del af midtbanen resten af sæsonen, men det er dog ikke særlig sandsynligt.



Daniel Wass blev brugt på højre kant i de første to kampe af sæsonen, men i Brøndbys seneste to kampe har han figureret på den centrale del af midtbanen. Tidligere er han også blevet brugt som højre back. 

Men selvom den alsidige Brøndby-spiller kan kapere flere forskellige positioner, så vil cheftræner Jesper Sørensen ikke afvise, at han skal spille central midtbane resten af sæsonen. 

– Det må vi se. Det kan sagtens være, at han skal spille midtbane resten af sæsonen, men det er ikke sikkert. 

– Han har været i stand til at dække nogle positioner for os, og lige nu fungerer han godt på midtbanen. Men når man har nogle spillere, der kan spille flere forskellige pladser, så kan det godt være, at de ikke bliver brugt det samme sted hver gang. Han har sågar spillet stopper for os i nogle opstartskampe, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet. 

En anden spiller, som Jesper Sørensen råder over, der i den grad kan spille stopper, er Jacob Rasmussen. Han har spillet fuldtid i de sidste to kampe. Og ifølge Brøndby-træneren, så harmonerer forsvarsspillerens egenskaber godt med, hvordan Brøndby gerne vil spille fodbold. 

– Han er en sikker spiller på bolden, og er rigtig dygtig i den del af spillet. Han kan hjælpe til med at gøre spillet mere sikkert og ikke give så mange overgange. 

– Hans måde at spille på harmonerer rigtig godt med den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Vi vil gerne være et hold, der er i stand til at præge og dominere kampe med bolden. Og der er han én, der fra den første del af banen, kan hjælpe med at sætte spillet op. Samtidig kan vi se, at han også er i stand til at deltage i spillet længere oppe på banen. 

Brøndby spiller næste kamp i Superligaen på søndag mod FC Midtjylland. 





Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM




LIVE

TransferLIVE: Her er Paulinhos nye klub

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Paolo Maldini lander stort job

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forhandler med Jannik Vestergaard

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCM-flop i chokskifte

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort medie: Blev Norge snydt?

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte