Wass fast på midtbanen? Det siger Jesper Sørensen

Jesper Sørensen vil ikke afvise, at Daniel Wass skal spille på den centrale del af midtbanen resten af sæsonen, men det er dog ikke særlig sandsynligt.



Daniel Wass blev brugt på højre kant i de første to kampe af sæsonen, men i Brøndbys seneste to kampe har han figureret på den centrale del af midtbanen. Tidligere er han også blevet brugt som højre back. 

Men selvom den alsidige Brøndby-spiller kan kapere flere forskellige positioner, så vil cheftræner Jesper Sørensen ikke afvise, at han skal spille central midtbane resten af sæsonen. 

– Det må vi se. Det kan sagtens være, at han skal spille midtbane resten af sæsonen, men det er ikke sikkert. 

– Han har været i stand til at dække nogle positioner for os, og lige nu fungerer han godt på midtbanen. Men når man har nogle spillere, der kan spille flere forskellige pladser, så kan det godt være, at de ikke bliver brugt det samme sted hver gang. Han har sågar spillet stopper for os i nogle opstartskampe, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet. 

En anden spiller, som Jesper Sørensen råder over, der i den grad kan spille stopper, er Jacob Rasmussen. Han har spillet fuldtid i de sidste to kampe. Og ifølge Brøndby-træneren, så harmonerer forsvarsspillerens egenskaber godt med, hvordan Brøndby gerne vil spille fodbold. 

– Han er en sikker spiller på bolden, og er rigtig dygtig i den del af spillet. Han kan hjælpe til med at gøre spillet mere sikkert og ikke give så mange overgange. 

– Hans måde at spille på harmonerer rigtig godt med den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Vi vil gerne være et hold, der er i stand til at præge og dominere kampe med bolden. Og der er han én, der fra den første del af banen, kan hjælpe med at sætte spillet op. Samtidig kan vi se, at han også er i stand til at deltage i spillet længere oppe på banen. 

Brøndby spiller næste kamp i Superligaen på søndag mod FC Midtjylland. 





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– Vi har alle fejlet

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Arsenal-træner er rasende

Ukrainere kan åbne stærkt mod Palace



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Raser over Brian Riemer-interview

FIFA overvejer vildt U-21-tiltag – vil ramme alle



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

AC Milan kigger på dansker

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby