Wass fast på midtbanen? Det siger Jesper Sørensen

Jesper Sørensen vil ikke afvise, at Daniel Wass skal spille på den centrale del af midtbanen resten af sæsonen, men det er dog ikke særlig sandsynligt.



Daniel Wass blev brugt på højre kant i de første to kampe af sæsonen, men i Brøndbys seneste to kampe har han figureret på den centrale del af midtbanen. Tidligere er han også blevet brugt som højre back. 

Men selvom den alsidige Brøndby-spiller kan kapere flere forskellige positioner, så vil cheftræner Jesper Sørensen ikke afvise, at han skal spille central midtbane resten af sæsonen. 

– Det må vi se. Det kan sagtens være, at han skal spille midtbane resten af sæsonen, men det er ikke sikkert. 

– Han har været i stand til at dække nogle positioner for os, og lige nu fungerer han godt på midtbanen. Men når man har nogle spillere, der kan spille flere forskellige pladser, så kan det godt være, at de ikke bliver brugt det samme sted hver gang. Han har sågar spillet stopper for os i nogle opstartskampe, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet. 

En anden spiller, som Jesper Sørensen råder over, der i den grad kan spille stopper, er Jacob Rasmussen. Han har spillet fuldtid i de sidste to kampe. Og ifølge Brøndby-træneren, så harmonerer forsvarsspillerens egenskaber godt med, hvordan Brøndby gerne vil spille fodbold. 

– Han er en sikker spiller på bolden, og er rigtig dygtig i den del af spillet. Han kan hjælpe til med at gøre spillet mere sikkert og ikke give så mange overgange. 

– Hans måde at spille på harmonerer rigtig godt med den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Vi vil gerne være et hold, der er i stand til at præge og dominere kampe med bolden. Og der er han én, der fra den første del af banen, kan hjælpe med at sætte spillet op. Samtidig kan vi se, at han også er i stand til at deltage i spillet længere oppe på banen. 

Brøndby spiller næste kamp i Superligaen på søndag mod FC Midtjylland. 







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’