Wass fast på midtbanen? Det siger Jesper Sørensen

Jesper Sørensen vil ikke afvise, at Daniel Wass skal spille på den centrale del af midtbanen resten af sæsonen, men det er dog ikke særlig sandsynligt.



Daniel Wass blev brugt på højre kant i de første to kampe af sæsonen, men i Brøndbys seneste to kampe har han figureret på den centrale del af midtbanen. Tidligere er han også blevet brugt som højre back. 

Men selvom den alsidige Brøndby-spiller kan kapere flere forskellige positioner, så vil cheftræner Jesper Sørensen ikke afvise, at han skal spille central midtbane resten af sæsonen. 

– Det må vi se. Det kan sagtens være, at han skal spille midtbane resten af sæsonen, men det er ikke sikkert. 

– Han har været i stand til at dække nogle positioner for os, og lige nu fungerer han godt på midtbanen. Men når man har nogle spillere, der kan spille flere forskellige pladser, så kan det godt være, at de ikke bliver brugt det samme sted hver gang. Han har sågar spillet stopper for os i nogle opstartskampe, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet. 

En anden spiller, som Jesper Sørensen råder over, der i den grad kan spille stopper, er Jacob Rasmussen. Han har spillet fuldtid i de sidste to kampe. Og ifølge Brøndby-træneren, så harmonerer forsvarsspillerens egenskaber godt med, hvordan Brøndby gerne vil spille fodbold. 

– Han er en sikker spiller på bolden, og er rigtig dygtig i den del af spillet. Han kan hjælpe til med at gøre spillet mere sikkert og ikke give så mange overgange. 

– Hans måde at spille på harmonerer rigtig godt med den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Vi vil gerne være et hold, der er i stand til at præge og dominere kampe med bolden. Og der er han én, der fra den første del af banen, kan hjælpe med at sætte spillet op. Samtidig kan vi se, at han også er i stand til at deltage i spillet længere oppe på banen. 

Brøndby spiller næste kamp i Superligaen på søndag mod FC Midtjylland. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Transferfri stjerne i København

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej