Daniel Wass blev brugt på højre kant i de første to kampe af sæsonen, men i Brøndbys seneste to kampe har han figureret på den centrale del af midtbanen. Tidligere er han også blevet brugt som højre back.
Men selvom den alsidige Brøndby-spiller kan kapere flere forskellige positioner, så vil cheftræner Jesper Sørensen ikke afvise, at han skal spille central midtbane resten af sæsonen.
– Det må vi se. Det kan sagtens være, at han skal spille midtbane resten af sæsonen, men det er ikke sikkert.
– Han har været i stand til at dække nogle positioner for os, og lige nu fungerer han godt på midtbanen. Men når man har nogle spillere, der kan spille flere forskellige pladser, så kan det godt være, at de ikke bliver brugt det samme sted hver gang. Han har sågar spillet stopper for os i nogle opstartskampe, siger Brøndby-træneren til Tipsbladet.
En anden spiller, som Jesper Sørensen råder over, der i den grad kan spille stopper, er Jacob Rasmussen. Han har spillet fuldtid i de sidste to kampe. Og ifølge Brøndby-træneren, så harmonerer forsvarsspillerens egenskaber godt med, hvordan Brøndby gerne vil spille fodbold.
– Han er en sikker spiller på bolden, og er rigtig dygtig i den del af spillet. Han kan hjælpe til med at gøre spillet mere sikkert og ikke give så mange overgange.
– Hans måde at spille på harmonerer rigtig godt med den måde, vi gerne vil spille fodbold på. Vi vil gerne være et hold, der er i stand til at præge og dominere kampe med bolden. Og der er han én, der fra den første del af banen, kan hjælpe med at sætte spillet op. Samtidig kan vi se, at han også er i stand til at deltage i spillet længere oppe på banen.
Brøndby spiller næste kamp i Superligaen på søndag mod FC Midtjylland.
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Har budt en milliard
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW