Daniel Wass har tilbragt de seneste 11 år i udlandet, men nu er han tilbage i dansk fodbold.
Brøndby IF hentede tidligere på ugen den danske landsholdsspiller retur til den københavnske Vestegn, hvor han senere søndag gør comeback. Over for TV3 Sport sætter en glad Wass ord på skiftet.
– For mig var det tid til at komme hjemme. Både af personlige og familiære årsager. Jeg er glad for at være tilbage, og håber på, at jeg kan bidrage både på og uden for banen, siger han.
I Brøndby-tilhængernes øjne er det den spiller de i efterhånden flere transfervinduer har råbt og skreget på, og nu har de så fået indfriet deres ønske. Selv har danskeren haft fokus på sine opgaver i Atletico Madrid indtil for ganske nyligt.
– Jeg har haft fokus på det jeg har lavet nede i Spanien. Jeg har ikke tænkt så meget over, om jeg skulle tilbage eller ej. Det har primært været de seneste dage. Jeg er glad for den støtte jeg har modtaget fra fansene.
I Atletico Madrid nåede Daniel Wass blot en enkelt optræden, da han sad ude med en skade hele foråret. I Atletico Madrid var udsigten til spilletid i den kommende sæson heller ikke særlig stor, men den del skal han ikke bekymre sig om i Brødnby IF.
Han får debut på højre back søndag aften mod OB, selvom Niels Frederiksen primært ser ham spille på midtbanen. Herfra skal han så forsøge at overbevise Kasper Hjulmand om, at han skal med til VM senere på året.
– Jeg har haft en god snak med Kasper [Kasper Hjulmand, red.] også. For mig er spilletid vigtigt, og det håber jeg på, at jeg kan få her, hvor jeg gerne vil bidrage på banen og udenfor banen, siger Wass, der dermed indfirer Hjulmands ønske om, at hans spillere skal have fast spilletid i deres klubber frem mod VM.
Daniel Wass, 33 år, gør comeback mod OB på højre back, da Sebastian Sebulonsen får en tiltrængt pause efter et heftigt startprogram, hvor man har balanceret mellem Superligaen og Europa.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
