Valencia udvandrede: Blev presset til at fortsætte

Ifølge Valencia-spillere pressede officials holdet tilbage på banen, da de udvandrede i protest mod racisme.



Valencias spillere udvandrede søndag i midten af første halvleg i holdets La Liga-kamp mod Cadiz, efter at Mouctar Diakhaby angiveligt blev udsat for racisme af hjemmeholdets Juan Cala.

Det skyldtes ifølge den danske landsholdsspiller Daniel Wass, at spillerne mente, at kampen ikke kunne fortsætte efter episoden.

Det skriver han efter kampen på Instagram.

– Vi har i dag (søndag, red.) set en meget alvorlig episode. Min kammerat og ven Diakhaby er blevet udsat for racisme af en modstander. Vi forlod banen, fordi kampen ikke kunne fortsætte efter sådan en handling, skriver Wass.

Efter ti minutter i omklædningsrummet vendte Valencias spillere dog tilbage på banen, og kampen blev genoptaget.

Daniel Wass antyder i sit opslag, at det blandt andet skyldtes pres fra kampens officials.

– Diakhaby bad os om at gå ud og spille, fordi man fortalte os, at vi ville blive straffet med pointtab fra i dag og måske mere. Det er en skam, at disse ting finder sted. Der er meget at gøre, afslutter danskeren sit opslag.

Samme melding lyder fra Valencias forsvarsspiller José Gayá.

– Vi blev fortalt, at vi var nødt til at spille videre, fordi de ellers ville tage tre point fra os og måske mere, hvis vi ikke gjorde det, siger han til mediet Movistar ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Han tilføjer, at Mouctar Diakhaby er “knust” over situationen, og at han hørte den kommentar, som Cala sendte i retning af franskmanden.

– Det var en meget grim fornærmelse, som jeg ikke ønsker at gentage, siger han.

La Liga har ifølge Reuters ikke svaret på henvendelser om en kommentar vedrørende Gayas udtalelser.

Valencia siger i en meddelelse, at “i dag (søndag, red.) er en trist dag for vores sport. Vi tabte ikke bare en kamp i dag, vi tabte fodboldens respekt og ånd”.

Cadiz’ træner, Álvaro Cervera, siger, at Juan Cala har forsikret ham om, at han ikke sagde noget upassende til Mouctar Diakhaby.

Cadiz siger i en meddelelse, at klubben “er imod enhver form for racisme eller xenofobi”, og at “vi ikke tvivler på nogen af vores spilleres ærlighed”.

Søndagens opgør endte 2-1 til Cadiz, der scorede sejrsmålet to minutter før tid.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Argentina – Algeriet

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg får så ondt i maven over det

FC Midtjylland får bøde på en kvart million



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Irak – Norge

Østrig – Jordan

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet

Usbekistan – Colombia