Det vækker næsten altid store følelser, når en tidligere spiller fra Brøndby eller FC København skifter til ærkerivalen.
Det fik Kamil Wilczek senest at mærke. Den næste i rækken til at få “kærligheden” at føle på den københavnske Vestegn kan være Daniel Wass, der til B.T. forholder sig til rygterne om, at han meldes til FC København.
– Der vil altid være rygter om, at jeg skal tilbage til Danmark, når jeg er kommet op i alderen, og jeg kun har et år tilbage af min kontrakt i Valencia. Alt er interessant, og jeg vil selvfølgelig lytte til det hele, men jeg har stadig min kontrakt, så det er Valencia, der bestemmer min skæbne, slår Daniel Wass fast.
Den alsidige spiller erkender blankt, at han savner Danmark, og at han efter 200 kampe i La Liga har opnået “mere end han turde håbe på”, da han i sin tid skiftede fra Brøndby.
Og selvom “alt er interessant” så er der et særligt tilhørsforhold til Brøndby IF, og et skifte hertil er heller ikke helt ude i hampen.
– Igen skal timingen være rigtig, og der skal to til tango. Jeg har et tilhørsforhold til Brøndby, i og med at jeg kommer derfra og er opvokset i Brøndby, så det er klart, at jeg også kigger den vej. De skal være lige så meget interesserede i mig, som jeg skal være interesseret i dem, siger Daniel Wass til B.T. og afviser samtidig at fortælle, om der er konkrete samtaler mellem de to parter.
Daniel Wass understreger, at han ikke har sagt farvel til Valencia endnu, og at han stadig har et år tilbage af sin kontrakt med klubben. Forud venter EM, og det er her, han kommer til at lægge sit fokus nu.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
NYHEDER
Napoli-chok på vej
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
