Wass til FCK?: Nu svarer han på rygterne

Den tidligere Brøndbyspiller er de seneste dage rygtet til FCK i de spanske medier.



Det vækker næsten altid store følelser, når en tidligere spiller fra Brøndby eller FC København skifter til ærkerivalen.

Det fik Kamil Wilczek senest at mærke. Den næste i rækken til at få “kærligheden” at føle på den københavnske Vestegn kan være Daniel Wass, der til B.T. forholder sig til rygterne om, at han meldes til FC København.

– Der vil altid være rygter om, at jeg skal tilbage til Danmark, når jeg er kommet op i alderen, og jeg kun har et år tilbage af min kontrakt i Valencia. Alt er interessant, og jeg vil selvfølgelig lytte til det hele, men jeg har stadig min kontrakt, så det er Valencia, der bestemmer min skæbne, slår Daniel Wass fast.

Den alsidige spiller erkender blankt, at han savner Danmark, og at han efter 200 kampe i La Liga har opnået “mere end han turde håbe på”, da han i sin tid skiftede fra Brøndby.

Og selvom “alt er interessant” så er der et særligt tilhørsforhold til Brøndby IF, og et skifte hertil er heller ikke helt ude i hampen.

– Igen skal timingen være rigtig, og der skal to til tango. Jeg har et tilhørsforhold til Brøndby, i og med at jeg kommer derfra og er opvokset i Brøndby, så det er klart, at jeg også kigger den vej. De skal være lige så meget interesserede i mig, som jeg skal være interesseret i dem, siger Daniel Wass til B.T. og afviser samtidig at fortælle, om der er konkrete samtaler mellem de to parter.

Daniel Wass understreger, at han ikke har sagt farvel til Valencia endnu, og at han stadig har et år tilbage af sin kontrakt med klubben. Forud venter EM, og det er her, han kommer til at lægge sit fokus nu.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Klar melding fra Thomas Gravesen

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Kæmpe mystik: I dag sker det

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand