Wass til FCK?: Nu svarer han på rygterne

Den tidligere Brøndbyspiller er de seneste dage rygtet til FCK i de spanske medier.



Det vækker næsten altid store følelser, når en tidligere spiller fra Brøndby eller FC København skifter til ærkerivalen.

Det fik Kamil Wilczek senest at mærke. Den næste i rækken til at få “kærligheden” at føle på den københavnske Vestegn kan være Daniel Wass, der til B.T. forholder sig til rygterne om, at han meldes til FC København.

– Der vil altid være rygter om, at jeg skal tilbage til Danmark, når jeg er kommet op i alderen, og jeg kun har et år tilbage af min kontrakt i Valencia. Alt er interessant, og jeg vil selvfølgelig lytte til det hele, men jeg har stadig min kontrakt, så det er Valencia, der bestemmer min skæbne, slår Daniel Wass fast.

Den alsidige spiller erkender blankt, at han savner Danmark, og at han efter 200 kampe i La Liga har opnået “mere end han turde håbe på”, da han i sin tid skiftede fra Brøndby.

Og selvom “alt er interessant” så er der et særligt tilhørsforhold til Brøndby IF, og et skifte hertil er heller ikke helt ude i hampen.

– Igen skal timingen være rigtig, og der skal to til tango. Jeg har et tilhørsforhold til Brøndby, i og med at jeg kommer derfra og er opvokset i Brøndby, så det er klart, at jeg også kigger den vej. De skal være lige så meget interesserede i mig, som jeg skal være interesseret i dem, siger Daniel Wass til B.T. og afviser samtidig at fortælle, om der er konkrete samtaler mellem de to parter.

Daniel Wass understreger, at han ikke har sagt farvel til Valencia endnu, og at han stadig har et år tilbage af sin kontrakt med klubben. Forud venter EM, og det er her, han kommer til at lægge sit fokus nu.





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt