Wass til FCK?: Nu svarer han på rygterne

Den tidligere Brøndbyspiller er de seneste dage rygtet til FCK i de spanske medier.



Det vækker næsten altid store følelser, når en tidligere spiller fra Brøndby eller FC København skifter til ærkerivalen.

Det fik Kamil Wilczek senest at mærke. Den næste i rækken til at få “kærligheden” at føle på den københavnske Vestegn kan være Daniel Wass, der til B.T. forholder sig til rygterne om, at han meldes til FC København.

– Der vil altid være rygter om, at jeg skal tilbage til Danmark, når jeg er kommet op i alderen, og jeg kun har et år tilbage af min kontrakt i Valencia. Alt er interessant, og jeg vil selvfølgelig lytte til det hele, men jeg har stadig min kontrakt, så det er Valencia, der bestemmer min skæbne, slår Daniel Wass fast.

Den alsidige spiller erkender blankt, at han savner Danmark, og at han efter 200 kampe i La Liga har opnået “mere end han turde håbe på”, da han i sin tid skiftede fra Brøndby.

Og selvom “alt er interessant” så er der et særligt tilhørsforhold til Brøndby IF, og et skifte hertil er heller ikke helt ude i hampen.

– Igen skal timingen være rigtig, og der skal to til tango. Jeg har et tilhørsforhold til Brøndby, i og med at jeg kommer derfra og er opvokset i Brøndby, så det er klart, at jeg også kigger den vej. De skal være lige så meget interesserede i mig, som jeg skal være interesseret i dem, siger Daniel Wass til B.T. og afviser samtidig at fortælle, om der er konkrete samtaler mellem de to parter.

Daniel Wass understreger, at han ikke har sagt farvel til Valencia endnu, og at han stadig har et år tilbage af sin kontrakt med klubben. Forud venter EM, og det er her, han kommer til at lægge sit fokus nu.





Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

‘Taber BIF tror jeg ikke Steve Cooper er der mere’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

José Mourinho vil have dansk stjerne

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansk profil færdig i tysk klub, men