Daniel Wass er tilbage for Brøndby.
Superliga-stjernen har haft et efterår, hvor han har måttet sande, at andre er blevet valgt til foran ham til startopstillingen, men på det seneste er der igen blevet kigget den tidligere landsholdspillers vej.
Med stor succes.
For siden comebacket til Jesper Sørensens startellever er spillet og resultaterne gået Brøndbys vej, og det glæder Daniel Wass, at han kan lukke munden på kritikerne.
– Det er dejligt at spille igen. Der har været meget snak om, at jeg ikke kan spille 90 minutter, og nu jeg spillet tre gange 90 minutter på en uge, og det er også et statement fra min side af, siger Daniel Wass, der altså var med i 0-0-kampen mod FCK for en uge siden, spillede fuld tid i FCMs pokalexit til de blågule og også var en dominerende faktor, da Brøndby søndag klædte FC Midtjylland af på egen bane med en 5-1-sejr.
Så stort havde de danske mestre aldrig før tabt på MCH Arena i Superligaen.
– Det var en god søndag, konstaterer Daniel Wass tørt, inden han fortsætter:
– Jeg synes, at vi spiller rigtig, rigtig godt som hold, så det skal vi være stolte af, forklarer Brøndby-profilen, som kunne se sit hold køre FC Midtjylland ud af brættet i anden halvleg.
Efter første halvleg stod opgøret nemlig lige med 1-1, da hjemmeholdet kort før pausen scorede på et straffespark.

– Vi går faktisk til pause med lidt en frustration i forhold til det straffespark, så vi vidste, at vi skulle ud og egentlig gøre det samme som i første halvleg. At spille rundt om dem og være skarpe foran kassen.
Brøndby har med storsejren endnu en gang bevist, at FC Midtjylland er en yndlingsmodstander, og det er således også lykkedes at slå ulvene to gange på tre dage.
Daniel Wass har denne forklaring på, hvorfor de står så godt mod Thomas Thomasbergs tropper.
– Fordi de giver os så meget plads at spille på, det udnytter vi. Vi er gode på kuglen, og det udnytter vi i dag. Og så er vi skarpe foran kassen, siger han og tilføjer:
– Det kan godt være, at de kommer ud med noget power til at starte med, men lige så snart, at vi får gang i kampen, ser vi os ikke tilbage.
– Vi vidste godt, at hvis vi spiller på det niveau, vi gerne vil spille på, så er vi også bedre end dem.
Brøndby rykker med sejren op på en femteplads i Superligaen. Fem point fra FC Midtjylland, der sidder på førstepladsen til i hvert fald mandag, hvor FC København spiller hjemme mod Silkeborg.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Brian Riemer peger på tre årsager
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER