Wayne Rooney og co. rykker ud efter mareridtssæson

Derby er blevet fratrukket 21 point i løbet af den igangværende sæson og mistede mandag livet i Championship.



Derby har egentlig vundet point nok til at blive i Championship, den næstbedste engelske fodboldrække.

Alligevel må klubben, der trænes af fodboldikonet Wayne Rooney, ned i League One, den tredjebedste engelske fodboldrække.

Mandag tabte klubben på udebane med 0-1 til Queens Park Rangers.

I første omgang så det ud til, at Derbys skæbne dog blev udskudt, men fordi Reading scorede fem minutter inde i overtiden og fik uafgjort mod Swansea, var Derbys skæbne beseglet.

Mandagens resultater betyder således, at Derby har ti point op til Reading lige over nedrykningsstregen med ni point tilbage at spille om, og dermed er det slut i den næstbedste række.

Derby har været hårdt ramt af økonomiske problemer og er i løbet af den igangværende sæson blevet fratrukket 21 point, fordi klubben ikke har overholdt sine økonomiske forpligtelser og budgetter.

Var klubben ikke blevet fratrukket de point, havde der nu stået 52 point på kontoen, hvilket ville være nok til en 17.-plads – 18 point over nedrykningsstregen.

Men sanktionerne mod Derby har vist sig umulige for Wayne Rooneys tropper at overkomme, og dermed skal klubben i den kommende sæson ned på tredje klasse.

Hvad det betyder for Wayne Rooneys fremtid i klubben, melder historien intet om. Den tidligere landsholdsstjerne har været træner i Derby siden november 2020.

Det står heller ikke klart, om Derby får en ny ejer, der kan føre klubben ud af den økonomiske krise. Den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner er i øjeblikket det bedste bud, men handlen er endnu ikke underskrevet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson skriver Superliga-historie

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Atletico Madrid – Arsenal



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde