Wayne Rooney og co. rykker ud efter mareridtssæson

Derby er blevet fratrukket 21 point i løbet af den igangværende sæson og mistede mandag livet i Championship.



Derby har egentlig vundet point nok til at blive i Championship, den næstbedste engelske fodboldrække.

Alligevel må klubben, der trænes af fodboldikonet Wayne Rooney, ned i League One, den tredjebedste engelske fodboldrække.

Mandag tabte klubben på udebane med 0-1 til Queens Park Rangers.

I første omgang så det ud til, at Derbys skæbne dog blev udskudt, men fordi Reading scorede fem minutter inde i overtiden og fik uafgjort mod Swansea, var Derbys skæbne beseglet.

Mandagens resultater betyder således, at Derby har ti point op til Reading lige over nedrykningsstregen med ni point tilbage at spille om, og dermed er det slut i den næstbedste række.

Derby har været hårdt ramt af økonomiske problemer og er i løbet af den igangværende sæson blevet fratrukket 21 point, fordi klubben ikke har overholdt sine økonomiske forpligtelser og budgetter.

Var klubben ikke blevet fratrukket de point, havde der nu stået 52 point på kontoen, hvilket ville være nok til en 17.-plads – 18 point over nedrykningsstregen.

Men sanktionerne mod Derby har vist sig umulige for Wayne Rooneys tropper at overkomme, og dermed skal klubben i den kommende sæson ned på tredje klasse.

Hvad det betyder for Wayne Rooneys fremtid i klubben, melder historien intet om. Den tidligere landsholdsstjerne har været træner i Derby siden november 2020.

Det står heller ikke klart, om Derby får en ny ejer, der kan føre klubben ud af den økonomiske krise. Den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner er i øjeblikket det bedste bud, men handlen er endnu ikke underskrevet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Arsenal skal til Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC Nordsjælland – AGF

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen