Derby har egentlig vundet point nok til at blive i Championship, den næstbedste engelske fodboldrække.
Alligevel må klubben, der trænes af fodboldikonet Wayne Rooney, ned i League One, den tredjebedste engelske fodboldrække.
Mandag tabte klubben på udebane med 0-1 til Queens Park Rangers.
I første omgang så det ud til, at Derbys skæbne dog blev udskudt, men fordi Reading scorede fem minutter inde i overtiden og fik uafgjort mod Swansea, var Derbys skæbne beseglet.
Mandagens resultater betyder således, at Derby har ti point op til Reading lige over nedrykningsstregen med ni point tilbage at spille om, og dermed er det slut i den næstbedste række.
Derby har været hårdt ramt af økonomiske problemer og er i løbet af den igangværende sæson blevet fratrukket 21 point, fordi klubben ikke har overholdt sine økonomiske forpligtelser og budgetter.
Var klubben ikke blevet fratrukket de point, havde der nu stået 52 point på kontoen, hvilket ville være nok til en 17.-plads – 18 point over nedrykningsstregen.
Men sanktionerne mod Derby har vist sig umulige for Wayne Rooneys tropper at overkomme, og dermed skal klubben i den kommende sæson ned på tredje klasse.
Hvad det betyder for Wayne Rooneys fremtid i klubben, melder historien intet om. Den tidligere landsholdsstjerne har været træner i Derby siden november 2020.
Det står heller ikke klart, om Derby får en ny ejer, der kan føre klubben ud af den økonomiske krise. Den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner er i øjeblikket det bedste bud, men handlen er endnu ikke underskrevet.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
OPTAKT
Schweiz – Canada
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
