Derby har egentlig vundet point nok til at blive i Championship, den næstbedste engelske fodboldrække.
Alligevel må klubben, der trænes af fodboldikonet Wayne Rooney, ned i League One, den tredjebedste engelske fodboldrække.
Mandag tabte klubben på udebane med 0-1 til Queens Park Rangers.
I første omgang så det ud til, at Derbys skæbne dog blev udskudt, men fordi Reading scorede fem minutter inde i overtiden og fik uafgjort mod Swansea, var Derbys skæbne beseglet.
Mandagens resultater betyder således, at Derby har ti point op til Reading lige over nedrykningsstregen med ni point tilbage at spille om, og dermed er det slut i den næstbedste række.
Derby har været hårdt ramt af økonomiske problemer og er i løbet af den igangværende sæson blevet fratrukket 21 point, fordi klubben ikke har overholdt sine økonomiske forpligtelser og budgetter.
Var klubben ikke blevet fratrukket de point, havde der nu stået 52 point på kontoen, hvilket ville være nok til en 17.-plads – 18 point over nedrykningsstregen.
Men sanktionerne mod Derby har vist sig umulige for Wayne Rooneys tropper at overkomme, og dermed skal klubben i den kommende sæson ned på tredje klasse.
Hvad det betyder for Wayne Rooneys fremtid i klubben, melder historien intet om. Den tidligere landsholdsstjerne har været træner i Derby siden november 2020.
Det står heller ikke klart, om Derby får en ny ejer, der kan føre klubben ud af den økonomiske krise. Den amerikanske forretningsmand Chris Kirchner er i øjeblikket det bedste bud, men handlen er endnu ikke underskrevet.
/ritzau/
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
OPTAKT
PSG – Bayern München
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
