Wendt-agent: Kender Bremen-rygterne

Oscar Wendt bliver kædet sammen med Werder Bremen, men der er ingen konkret tysk interesse.



FC Købehavns venstre back har igen og igen de seneste måneder slået fast, at han ikke agter at forlænge den kontrakt med FCK, der udløber til sommer. I dag kæder sporten.dk ham så sammen med den tyske Bundesliga-klub Werder Bremen, men Oscar Wendts agent Niclas Jensen har ikke hørt om nogen konkret interesse fra Bremen.

– Det har stået i nogle tyske aviser allerede i sidste uge, så ja jeg har hørt rygtet, men det er ikke sådan, at det er mere konkret med Werder Bremen end med alle mulige andre. Der er så tilpas meget interesse for ham fra mange forskellige steder, og interessen er ikke koncentreret om én liga. Der er meget interesse, og den er meget bred, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk.

Wendt og FC Københavns præstationer i Champions League har givet genlyd i fodboldeuropa, og Niclas Jensen er slet ikke i tvivl om, at den svenske venstre back kan gøre sig i alle de store ligaer rundt omkring i Europa.

– Oscar vil kunne begå sig i rigtig mange af de klubber, der er i de store ligaer rundt omkring. Det viser han jo også nu med præstationerne i Champions League. Vi noterer os, at det går fint for Oscar, og at interessen er stor. Nu handler det så om at finde den klub, der passer bedst til Oscar og hans udvikling, påpeger Jensen.

Vintersalg som mulighed?
Til sommer udløber Oscar Wendts kontrakt med FCK, og han kan dermed skifte til en anden klub kvit og frit. Derfor spekuleres der i et vintersalg, så FCK også smatidig slippe for at udbetale en angivelig signoff-fee, som Wendt skulle have krav på, hvis han fuldfører kontrakten.

Niclas Jensen har dog ikke lyst til at gå i detaljer omkring, hvad der står i Wendts kontrakt, og så henviser han i øvrigt til FC Københavns sportschef Carsten V. Jensen, hvis man vi lhave svar på, om Wendt kan blive solgt allerede i det kommende transfervindue.

– Vi holder alle de der ting for os selv, og jeg kan ikke komme nærmere ind på, hvordan vi arbejder med at få Oscar afsted, understreger han.

FC København går lige nu efter at kvalificere sig til Champions Leagues ottendedelsfinaler, der spilles efter transfervinduet er lukket. Gør de det, så virker det ikke videre sandsynligt, at FCK sælger Wendt.



Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Kæmpe nedtur for AaB

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

I svime over German Onugkha

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

– Agger og Kahlenberg var specielt

Viborg FF – Vejle Boldklub

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Jeg vil være den bedste

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Thomas Frank taler inden derby