Wendt-agent: Kender Bremen-rygterne

Oscar Wendt bliver kædet sammen med Werder Bremen, men der er ingen konkret tysk interesse.



FC Købehavns venstre back har igen og igen de seneste måneder slået fast, at han ikke agter at forlænge den kontrakt med FCK, der udløber til sommer. I dag kæder sporten.dk ham så sammen med den tyske Bundesliga-klub Werder Bremen, men Oscar Wendts agent Niclas Jensen har ikke hørt om nogen konkret interesse fra Bremen.

– Det har stået i nogle tyske aviser allerede i sidste uge, så ja jeg har hørt rygtet, men det er ikke sådan, at det er mere konkret med Werder Bremen end med alle mulige andre. Der er så tilpas meget interesse for ham fra mange forskellige steder, og interessen er ikke koncentreret om én liga. Der er meget interesse, og den er meget bred, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk.

Wendt og FC Københavns præstationer i Champions League har givet genlyd i fodboldeuropa, og Niclas Jensen er slet ikke i tvivl om, at den svenske venstre back kan gøre sig i alle de store ligaer rundt omkring i Europa.

– Oscar vil kunne begå sig i rigtig mange af de klubber, der er i de store ligaer rundt omkring. Det viser han jo også nu med præstationerne i Champions League. Vi noterer os, at det går fint for Oscar, og at interessen er stor. Nu handler det så om at finde den klub, der passer bedst til Oscar og hans udvikling, påpeger Jensen.

Vintersalg som mulighed?
Til sommer udløber Oscar Wendts kontrakt med FCK, og han kan dermed skifte til en anden klub kvit og frit. Derfor spekuleres der i et vintersalg, så FCK også smatidig slippe for at udbetale en angivelig signoff-fee, som Wendt skulle have krav på, hvis han fuldfører kontrakten.

Niclas Jensen har dog ikke lyst til at gå i detaljer omkring, hvad der står i Wendts kontrakt, og så henviser han i øvrigt til FC Københavns sportschef Carsten V. Jensen, hvis man vi lhave svar på, om Wendt kan blive solgt allerede i det kommende transfervindue.

– Vi holder alle de der ting for os selv, og jeg kan ikke komme nærmere ind på, hvordan vi arbejder med at få Oscar afsted, understreger han.

FC København går lige nu efter at kvalificere sig til Champions Leagues ottendedelsfinaler, der spilles efter transfervinduet er lukket. Gør de det, så virker det ikke videre sandsynligt, at FCK sælger Wendt.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

VM-overraskelse i Pristina

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Melder ud om Kasper Hjulmand

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Tjekkiet – Danmark



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Stor profil glad for Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Han er også færdig i FC København

FC København afviser konspirationsteori

Vild stime før Danmark-brag

FC København vil bruge mere data i transfers

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Varme rygter: Han har været i FC København

Spår flere træner-ændringer i FC København

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Joakim Mæhle åbner op