FC Købehavns venstre back har igen og igen de seneste måneder slået fast, at han ikke agter at forlænge den kontrakt med FCK, der udløber til sommer. I dag kæder sporten.dk ham så sammen med den tyske Bundesliga-klub Werder Bremen, men Oscar Wendts agent Niclas Jensen har ikke hørt om nogen konkret interesse fra Bremen.
– Det har stået i nogle tyske aviser allerede i sidste uge, så ja jeg har hørt rygtet, men det er ikke sådan, at det er mere konkret med Werder Bremen end med alle mulige andre. Der er så tilpas meget interesse for ham fra mange forskellige steder, og interessen er ikke koncentreret om én liga. Der er meget interesse, og den er meget bred, siger Niclas Jensen til tipsbladet.dk.
Wendt og FC Københavns præstationer i Champions League har givet genlyd i fodboldeuropa, og Niclas Jensen er slet ikke i tvivl om, at den svenske venstre back kan gøre sig i alle de store ligaer rundt omkring i Europa.
– Oscar vil kunne begå sig i rigtig mange af de klubber, der er i de store ligaer rundt omkring. Det viser han jo også nu med præstationerne i Champions League. Vi noterer os, at det går fint for Oscar, og at interessen er stor. Nu handler det så om at finde den klub, der passer bedst til Oscar og hans udvikling, påpeger Jensen.
Vintersalg som mulighed?
Til sommer udløber Oscar Wendts kontrakt med FCK, og han kan dermed skifte til en anden klub kvit og frit. Derfor spekuleres der i et vintersalg, så FCK også smatidig slippe for at udbetale en angivelig signoff-fee, som Wendt skulle have krav på, hvis han fuldfører kontrakten.
Niclas Jensen har dog ikke lyst til at gå i detaljer omkring, hvad der står i Wendts kontrakt, og så henviser han i øvrigt til FC Københavns sportschef Carsten V. Jensen, hvis man vi lhave svar på, om Wendt kan blive solgt allerede i det kommende transfervindue.
– Vi holder alle de der ting for os selv, og jeg kan ikke komme nærmere ind på, hvordan vi arbejder med at få Oscar afsted, understreger han.
FC København går lige nu efter at kvalificere sig til Champions Leagues ottendedelsfinaler, der spilles efter transfervinduet er lukket. Gør de det, så virker det ikke videre sandsynligt, at FCK sælger Wendt.

Wauw: Nøj, hvor har vi savnet det landshold!

To profiler ude – Brian Riemer udtager afløser

Ny trend: ‘Spillerne tager det meget mere seriøst’

Dansk stjerne tvivlsom: ‘Han har det ikke så godt’

Stjerne fik panikanfald midt under kamp

Bendtner: Han var fænomenal!

David Nielsen peger på ‘vigtig’ ændring af Riemer

Her er beviset: Danmark aldrig set farligere!

Martin Retov fyret i AC Horsens: Nu taler han ud

Vinicius-drøn sender Brasilien tæt på VM

Går verden rundt: Højlund stjæler overskrifter

Voldsom dansk præstation: Ikke sket i 86 kampe

Kæmpe succes: Dansk træner slår Pochettino og co.

Dansk fodbolds fremtid på spil i København

Revser Ronaldo-beslutning: Skandaløst!

Hylder dansker: Skulle ikke være startet inde

Brian Riemer utilfreds med lækage på landsholdet

Fanboy-Højlund: Jeg så Ronaldo i undertøj og så…

Faraoner tæmmer etiopiske stenbukke

‘Priske ødelagde det hele’

Martinez: ‘Vi var heldige – Danmark var overlegne’

‘Mine frustrationer var tæt på ulovlige’

Kæk Lindstrøm: Dårlig omtale er bedre end ingen

– Jeg tænkte, at han lige havde givet mig en gave

Magisk aften – ikke set bedre i årevis!

AGF-reserve stod 90 minutter: – Han får chancen

Vild dansk sejr: Sådan slog Danmark Portugal

– Det er ikke normalt, når man kommer fra AGF

Sådan starter Danmark: Stjerne ude med sygdom

Norsk topklub jagter FC Midtjylland-spiller

Miraklet i Lissabon: ‘Det var pænt heldigt’

Rüdiger hylder Bisseck: ‘Et geni’

Intern uro i Real Madrids omklædningsrum

Julian Nagelsmann vil sætte Italien på plads

Rørt AGF-profil: – Det var meget emotionelt

Tager Schweiz med storm: SvampeBob, DJ Ötzi og ost

Suzuki til VM? Japan har kvalificeret sig

Neglebider: De rykker ud af Superligaen

Tragedie: 18-årig fodboldspiller er død

Sier to store navne fra til Danmark-kamp

Afsløring: Han starter på toppen mod Portugal

Brandvarm Biereth: Brug ham så, Brian!

FCK-boss: Troede han blev landsholdsspiller

Lindstrøm: Ikke det rigtige skifte i bakspejlet

Danmark – Portugal

Vilde planer – vil hente Lionel Messi

Helt vildt: Scorer 105 mio. – men spiller knap nok

Portugal-træner fremhæver tre danskere

Kæmpehandel: Chelsea betaler 558 millioner

Rød slår Orange i Rotterdam

I svime over Riemer: ‘Fascinerende’

Christian Eriksen øjner historisk mulighed

Dansk komet: ‘Seriøst noget af det sygeste’

Gravesen til Riemer: Det er et gigantisk problem!

Her er Frederik Sørensens nye klub