Stages hold slår Dortmund efter vildt comeback

Dortmund førte med 2-0 frem til 89. minut, men endte med at tabe 2-3 til Werder Bremen i Bundesligaen.



Borussia Dortmund var godt på vej mod den tredje sejr i lige så mange kampe, da den tyske storklub lørdag tog imod Werder Bremen i Bundesligaen.

Dortmund førte 2-0, men efter et utroligt kollaps i kampens afslutning endte det med, at Bremen vandt 3-2.

Engelske Lee Buchanan indledte Bremens comeback med sin reducering til 1-2 i 89. minut. Et par minutter inde i tillægstiden blev kampen så vendt helt på hovedet.

Først udlignede Niklas Schmidt med et hovedstød, og 40 sekunder efter at bolden var blevet givet op, hamrede skotske Oliver Burke den ind til 3-2 foran de måbende og chokerede Dortmund-fans på endetribunen “den gule mur”.

Burke blev dermed for anden kamp i træk den store helt for Werder Bremen. I forrige runde udlignede skotten til slutresultatet 2-2 dybt inde i tillægstiden mod Stuttgart.

Jens Stage startede inde for Werder Bremen, men oplevede lørdagens vilde comeback fra bænken efter at være blevet skiftet ud et kvarter inde i anden halvleg.

Sejren er Bremens første i denne sæson i Bundesligaen.

Hoffenheim var også i aktion lørdag på udebane mod Bayer Leverkusen. Det endte med en sejr på 3-0 til Hoffenheim, der havde Robert Skov på banen fra start.

Den danske kantspiller sendte bolden i nettet kort før pausen, men målet endte med at blive annulleret. Efter et VAR-tjek konkluderede dommeren, at der var blevet begået et frispark i opspillet til målet.

Skov blev skiftet ud med cirka 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid. Jacob Bruun Larsen startede på bænken og blev skiftet ind i 85. minut.

Bo Svenssons Mainz-mandskab besøgte lørdag Augsburg og fik tre point med hjem efter et sent mål af Lee Jae-sung, der et godt stykke inde i kampens tillægstid scorede til slutresultatet 2-1. Dermed har Mainz syv point efter tre kampe.

Mads Pedersen startede inde for Augsburg og spillede 85 minutter, mens Marcus Ingvartsen brugte hele kampen på bænken for Mainz.

I lørdagens sene bundesligakamp blev RB Leipzigs sløve sæsonstart forlænget, da holdet på udebane tabte 1-2 til Union Berlin, der havde Frederik Rønnow på mål.

Leipzig har to point efter tre kampe. Yussuf Poulsen var på grund af en skade ikke med.

/ritzau/



Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Brøndby sparer millioner

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

FC København scorer 16 millioner kroner

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Bekræftet: Færdig

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

‘De har problemer med os’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland