Stages hold slår Dortmund efter vildt comeback

Dortmund førte med 2-0 frem til 89. minut, men endte med at tabe 2-3 til Werder Bremen i Bundesligaen.



Borussia Dortmund var godt på vej mod den tredje sejr i lige så mange kampe, da den tyske storklub lørdag tog imod Werder Bremen i Bundesligaen.

Dortmund førte 2-0, men efter et utroligt kollaps i kampens afslutning endte det med, at Bremen vandt 3-2.

Engelske Lee Buchanan indledte Bremens comeback med sin reducering til 1-2 i 89. minut. Et par minutter inde i tillægstiden blev kampen så vendt helt på hovedet.

Først udlignede Niklas Schmidt med et hovedstød, og 40 sekunder efter at bolden var blevet givet op, hamrede skotske Oliver Burke den ind til 3-2 foran de måbende og chokerede Dortmund-fans på endetribunen “den gule mur”.

Burke blev dermed for anden kamp i træk den store helt for Werder Bremen. I forrige runde udlignede skotten til slutresultatet 2-2 dybt inde i tillægstiden mod Stuttgart.

Jens Stage startede inde for Werder Bremen, men oplevede lørdagens vilde comeback fra bænken efter at være blevet skiftet ud et kvarter inde i anden halvleg.

Sejren er Bremens første i denne sæson i Bundesligaen.

Hoffenheim var også i aktion lørdag på udebane mod Bayer Leverkusen. Det endte med en sejr på 3-0 til Hoffenheim, der havde Robert Skov på banen fra start.

Den danske kantspiller sendte bolden i nettet kort før pausen, men målet endte med at blive annulleret. Efter et VAR-tjek konkluderede dommeren, at der var blevet begået et frispark i opspillet til målet.

Skov blev skiftet ud med cirka 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid. Jacob Bruun Larsen startede på bænken og blev skiftet ind i 85. minut.

Bo Svenssons Mainz-mandskab besøgte lørdag Augsburg og fik tre point med hjem efter et sent mål af Lee Jae-sung, der et godt stykke inde i kampens tillægstid scorede til slutresultatet 2-1. Dermed har Mainz syv point efter tre kampe.

Mads Pedersen startede inde for Augsburg og spillede 85 minutter, mens Marcus Ingvartsen brugte hele kampen på bænken for Mainz.

I lørdagens sene bundesligakamp blev RB Leipzigs sløve sæsonstart forlænget, da holdet på udebane tabte 1-2 til Union Berlin, der havde Frederik Rønnow på mål.

Leipzig har to point efter tre kampe. Yussuf Poulsen var på grund af en skade ikke med.

/ritzau/





Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn


Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Manchester United rasende

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Albert Grønbæk skifter agent

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

– Overdrevet og unuanceret

Hård kritik af FC København-stjerne

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Aldrig set før

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Franculino opereret: Ude i flere måneder

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Nu kommenterer han FC København-historie

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vanvittig kamp for Manchester United