Stages hold slår Dortmund efter vildt comeback

Dortmund førte med 2-0 frem til 89. minut, men endte med at tabe 2-3 til Werder Bremen i Bundesligaen.



Borussia Dortmund var godt på vej mod den tredje sejr i lige så mange kampe, da den tyske storklub lørdag tog imod Werder Bremen i Bundesligaen.

Dortmund førte 2-0, men efter et utroligt kollaps i kampens afslutning endte det med, at Bremen vandt 3-2.

Engelske Lee Buchanan indledte Bremens comeback med sin reducering til 1-2 i 89. minut. Et par minutter inde i tillægstiden blev kampen så vendt helt på hovedet.

Først udlignede Niklas Schmidt med et hovedstød, og 40 sekunder efter at bolden var blevet givet op, hamrede skotske Oliver Burke den ind til 3-2 foran de måbende og chokerede Dortmund-fans på endetribunen “den gule mur”.

Burke blev dermed for anden kamp i træk den store helt for Werder Bremen. I forrige runde udlignede skotten til slutresultatet 2-2 dybt inde i tillægstiden mod Stuttgart.

Jens Stage startede inde for Werder Bremen, men oplevede lørdagens vilde comeback fra bænken efter at være blevet skiftet ud et kvarter inde i anden halvleg.

Sejren er Bremens første i denne sæson i Bundesligaen.

Hoffenheim var også i aktion lørdag på udebane mod Bayer Leverkusen. Det endte med en sejr på 3-0 til Hoffenheim, der havde Robert Skov på banen fra start.

Den danske kantspiller sendte bolden i nettet kort før pausen, men målet endte med at blive annulleret. Efter et VAR-tjek konkluderede dommeren, at der var blevet begået et frispark i opspillet til målet.

Skov blev skiftet ud med cirka 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid. Jacob Bruun Larsen startede på bænken og blev skiftet ind i 85. minut.

Bo Svenssons Mainz-mandskab besøgte lørdag Augsburg og fik tre point med hjem efter et sent mål af Lee Jae-sung, der et godt stykke inde i kampens tillægstid scorede til slutresultatet 2-1. Dermed har Mainz syv point efter tre kampe.

Mads Pedersen startede inde for Augsburg og spillede 85 minutter, mens Marcus Ingvartsen brugte hele kampen på bænken for Mainz.

I lørdagens sene bundesligakamp blev RB Leipzigs sløve sæsonstart forlænget, da holdet på udebane tabte 1-2 til Union Berlin, der havde Frederik Rønnow på mål.

Leipzig har to point efter tre kampe. Yussuf Poulsen var på grund af en skade ikke med.

/ritzau/





Daniel Wass får ny Brøndby-rolle




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Snød FC København for keeper

Klar for FC København

Frankrig – England

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Nu er der nyt om Mads Roerslev

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Er han løsningen i AGF?

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-boss åben for lejeaftaler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion