Stages hold slår Dortmund efter vildt comeback

Dortmund førte med 2-0 frem til 89. minut, men endte med at tabe 2-3 til Werder Bremen i Bundesligaen.



Borussia Dortmund var godt på vej mod den tredje sejr i lige så mange kampe, da den tyske storklub lørdag tog imod Werder Bremen i Bundesligaen.

Dortmund førte 2-0, men efter et utroligt kollaps i kampens afslutning endte det med, at Bremen vandt 3-2.

Engelske Lee Buchanan indledte Bremens comeback med sin reducering til 1-2 i 89. minut. Et par minutter inde i tillægstiden blev kampen så vendt helt på hovedet.

Først udlignede Niklas Schmidt med et hovedstød, og 40 sekunder efter at bolden var blevet givet op, hamrede skotske Oliver Burke den ind til 3-2 foran de måbende og chokerede Dortmund-fans på endetribunen “den gule mur”.

Burke blev dermed for anden kamp i træk den store helt for Werder Bremen. I forrige runde udlignede skotten til slutresultatet 2-2 dybt inde i tillægstiden mod Stuttgart.

Jens Stage startede inde for Werder Bremen, men oplevede lørdagens vilde comeback fra bænken efter at være blevet skiftet ud et kvarter inde i anden halvleg.

Sejren er Bremens første i denne sæson i Bundesligaen.

Hoffenheim var også i aktion lørdag på udebane mod Bayer Leverkusen. Det endte med en sejr på 3-0 til Hoffenheim, der havde Robert Skov på banen fra start.

Den danske kantspiller sendte bolden i nettet kort før pausen, men målet endte med at blive annulleret. Efter et VAR-tjek konkluderede dommeren, at der var blevet begået et frispark i opspillet til målet.

Skov blev skiftet ud med cirka 20 minutter tilbage af den ordinære spilletid. Jacob Bruun Larsen startede på bænken og blev skiftet ind i 85. minut.

Bo Svenssons Mainz-mandskab besøgte lørdag Augsburg og fik tre point med hjem efter et sent mål af Lee Jae-sung, der et godt stykke inde i kampens tillægstid scorede til slutresultatet 2-1. Dermed har Mainz syv point efter tre kampe.

Mads Pedersen startede inde for Augsburg og spillede 85 minutter, mens Marcus Ingvartsen brugte hele kampen på bænken for Mainz.

I lørdagens sene bundesligakamp blev RB Leipzigs sløve sæsonstart forlænget, da holdet på udebane tabte 1-2 til Union Berlin, der havde Frederik Rønnow på mål.

Leipzig har to point efter tre kampe. Yussuf Poulsen var på grund af en skade ikke med.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



Kæmpekøb retur til FC København?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kalder tronskifte i Danmark

Spår stor transferaktivitet i FC København

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’