West Ham holder liv i Champions League-drømmen

West Ham kan fortsat drømme om en plads i Champions League i den kommende sæson efter sejr over Burnley.



Lidt overraskende blander West Ham sig i denne sæson i toppen af Premier League, og mandag aften understregede klubben sin styrke.

David Moyes’ tropper vendte således 0-1 til 2-1 på ganske få minutter i første halvleg af opgøret mod Burnley.

De to hurtige scoringer blev afgørende. West Ham holdt føringen hele vejen hjem og kom tilbage på sejrssporet efter to nederlag i træk.

Det betyder, at klubben nu har 58 point på femtepladsen. Der er tre point op til Chelsea på den fjerdeplads, der giver en plads i Champions Leagues gruppespil.

Med fire kampe tilbage og 12 point at spille om er det derfor fortsat muligt for klubben at blive en del af den mest fornemme klubturnering i næste sæson.

Danske Frederik Alves sad på West Hams bænk i hele opgøret mandag aften.

Derfra kunne han se West Ham komme skidt fra land. Efter 18 minutter gik Tomas Soucek for hårdt til en modstander og begik straffespark. Det omsatte Chris Wood til mål, selv om West Ham-keeper Lukasz Fabianski havde handsken på bolden.

West Ham lod sig imidlertid ikke slå ud. Få minutter efter Burnleys føringsmål dukkede Michail Antonio op i feltet og stangede West Ham tilbage på omgangshøjde.

Efter en lille halv time var Michail Antonio igen på spil i feltet, da han dirigerede et farligt indlæg fra Said Benrahma i netmaskerne, og så var West Ham oven på igen.

I anden halvleg brændte det et par gange på foran West Hams mål.

Med en lille halv time tilbage af opgøret dansede bolden rundt i feltet, og panikken bredte sig, inden Jay Rodriguez fik støvlen på og sparkede den forbi mål.

Burnley kom ikke nærmere trods et stort overtag i slutfasen, og dermed fortsætter drømmene i West Ham.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

FC Midtjylland – Viborg FF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Et markant problem for Silkeborg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Emre Mor færdig

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Ipswich er tilbage i Premier League

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade