Lidt overraskende blander West Ham sig i denne sæson i toppen af Premier League, og mandag aften understregede klubben sin styrke.
David Moyes’ tropper vendte således 0-1 til 2-1 på ganske få minutter i første halvleg af opgøret mod Burnley.
De to hurtige scoringer blev afgørende. West Ham holdt føringen hele vejen hjem og kom tilbage på sejrssporet efter to nederlag i træk.
Det betyder, at klubben nu har 58 point på femtepladsen. Der er tre point op til Chelsea på den fjerdeplads, der giver en plads i Champions Leagues gruppespil.
Med fire kampe tilbage og 12 point at spille om er det derfor fortsat muligt for klubben at blive en del af den mest fornemme klubturnering i næste sæson.
Danske Frederik Alves sad på West Hams bænk i hele opgøret mandag aften.
Derfra kunne han se West Ham komme skidt fra land. Efter 18 minutter gik Tomas Soucek for hårdt til en modstander og begik straffespark. Det omsatte Chris Wood til mål, selv om West Ham-keeper Lukasz Fabianski havde handsken på bolden.
West Ham lod sig imidlertid ikke slå ud. Få minutter efter Burnleys føringsmål dukkede Michail Antonio op i feltet og stangede West Ham tilbage på omgangshøjde.
Efter en lille halv time var Michail Antonio igen på spil i feltet, da han dirigerede et farligt indlæg fra Said Benrahma i netmaskerne, og så var West Ham oven på igen.
I anden halvleg brændte det et par gange på foran West Hams mål.
Med en lille halv time tilbage af opgøret dansede bolden rundt i feltet, og panikken bredte sig, inden Jay Rodriguez fik støvlen på og sparkede den forbi mål.
Burnley kom ikke nærmere trods et stort overtag i slutfasen, og dermed fortsætter drømmene i West Ham.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW
