West Ham holder liv i Champions League-drømmen

West Ham kan fortsat drømme om en plads i Champions League i den kommende sæson efter sejr over Burnley.



Lidt overraskende blander West Ham sig i denne sæson i toppen af Premier League, og mandag aften understregede klubben sin styrke.

David Moyes’ tropper vendte således 0-1 til 2-1 på ganske få minutter i første halvleg af opgøret mod Burnley.

De to hurtige scoringer blev afgørende. West Ham holdt føringen hele vejen hjem og kom tilbage på sejrssporet efter to nederlag i træk.

Det betyder, at klubben nu har 58 point på femtepladsen. Der er tre point op til Chelsea på den fjerdeplads, der giver en plads i Champions Leagues gruppespil.

Med fire kampe tilbage og 12 point at spille om er det derfor fortsat muligt for klubben at blive en del af den mest fornemme klubturnering i næste sæson.

Danske Frederik Alves sad på West Hams bænk i hele opgøret mandag aften.

Derfra kunne han se West Ham komme skidt fra land. Efter 18 minutter gik Tomas Soucek for hårdt til en modstander og begik straffespark. Det omsatte Chris Wood til mål, selv om West Ham-keeper Lukasz Fabianski havde handsken på bolden.

West Ham lod sig imidlertid ikke slå ud. Få minutter efter Burnleys føringsmål dukkede Michail Antonio op i feltet og stangede West Ham tilbage på omgangshøjde.

Efter en lille halv time var Michail Antonio igen på spil i feltet, da han dirigerede et farligt indlæg fra Said Benrahma i netmaskerne, og så var West Ham oven på igen.

I anden halvleg brændte det et par gange på foran West Hams mål.

Med en lille halv time tilbage af opgøret dansede bolden rundt i feltet, og panikken bredte sig, inden Jay Rodriguez fik støvlen på og sparkede den forbi mål.

Burnley kom ikke nærmere trods et stort overtag i slutfasen, og dermed fortsætter drømmene i West Ham.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ståle revser Skotland

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

De jagter Henrik Meister

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne

Monsterbud på vej

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen