I annalerne kommer Morten Wieghorst til at fremstå som den landstræner, Danmark aldrig fik.
Efter at have været assistent under Kasper Hjulmand i fire år blev 53-årige Wieghorst i sommer udpeget som Hjulmands efterfølger på en kort kontrakt, men lige inden sin første landsholdssamling, måtte han lade sig sygemelde med symptomer på stress.
Det var en vanskelig, men korrekt beslutning at trække stikket. Det siger Morten Wieghorst, da han i et interview med DR for første gang taler om sin sygemelding.
– Det er noget af det sværeste, jeg har prøvet. Alle de ting, jeg havde glædet mig til, og det ansvar og den tillid, jeg havde fået, følte jeg, jeg svigtede. Det gjorde beslutningen enormt svær, men der var ikke anden udvej.
– Det var vanvittigt svært at sige fra, men heldigvis oplevede jeg kæmpe opbakning og kæmpe hjælp. Jeg tror, mine omgivelser godt kunne se, der var noget galt. Det var ikke nemt for mine chefer, der skulle tage nogle svære valg, men de bevarede roen, siger Morten Wieghorst til DR.
Op til sin sygemelding oplevede han fysiske symptomer som tinnitus, kraftig hovedpine og træthed, fortæller fodboldtræneren. Han er stolt af, at han turde træffe den i fodboldsammenhæng sjældne beslutning om at sygemelde sig.
Professionel hjælp og rigeligt med søvn hjalp ham, og efter tre ugers sygemelding kunne han tage tilbage på arbejde.
Han vendte dog ikke retur til den krævende og opmærksomhedstunge post som landstræner, men i stedet i sin tidligere rolle som assistenttræner. Lars Knudsen varetog landstrænerjobbet i fire kampe i september og oktober.
Fremadrettet skal Wieghorst være assistenttræner for Brian Riemer på landsholdet. Det skal Lars Knudsen i øvrigt også.
Riemer udtager landsholdet på tirsdag. Holdet samles i Helsingør mandag 11. november.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nu er han færdig
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED