I annalerne kommer Morten Wieghorst til at fremstå som den landstræner, Danmark aldrig fik.
Efter at have været assistent under Kasper Hjulmand i fire år blev 53-årige Wieghorst i sommer udpeget som Hjulmands efterfølger på en kort kontrakt, men lige inden sin første landsholdssamling, måtte han lade sig sygemelde med symptomer på stress.
Det var en vanskelig, men korrekt beslutning at trække stikket. Det siger Morten Wieghorst, da han i et interview med DR for første gang taler om sin sygemelding.
– Det er noget af det sværeste, jeg har prøvet. Alle de ting, jeg havde glædet mig til, og det ansvar og den tillid, jeg havde fået, følte jeg, jeg svigtede. Det gjorde beslutningen enormt svær, men der var ikke anden udvej.
– Det var vanvittigt svært at sige fra, men heldigvis oplevede jeg kæmpe opbakning og kæmpe hjælp. Jeg tror, mine omgivelser godt kunne se, der var noget galt. Det var ikke nemt for mine chefer, der skulle tage nogle svære valg, men de bevarede roen, siger Morten Wieghorst til DR.
Op til sin sygemelding oplevede han fysiske symptomer som tinnitus, kraftig hovedpine og træthed, fortæller fodboldtræneren. Han er stolt af, at han turde træffe den i fodboldsammenhæng sjældne beslutning om at sygemelde sig.
Professionel hjælp og rigeligt med søvn hjalp ham, og efter tre ugers sygemelding kunne han tage tilbage på arbejde.
Han vendte dog ikke retur til den krævende og opmærksomhedstunge post som landstræner, men i stedet i sin tidligere rolle som assistenttræner. Lars Knudsen varetog landstrænerjobbet i fire kampe i september og oktober.
Fremadrettet skal Wieghorst være assistenttræner for Brian Riemer på landsholdet. Det skal Lars Knudsen i øvrigt også.
Riemer udtager landsholdet på tirsdag. Holdet samles i Helsingør mandag 11. november.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’