– Føler jeg svigtede DBU’s tillid

Morten Wieghorst er stolt af, at han turde følge sin krops signaler og sygemelde sig før landstrænerdebut.



I annalerne kommer Morten Wieghorst til at fremstå som den landstræner, Danmark aldrig fik.

Efter at have været assistent under Kasper Hjulmand i fire år blev 53-årige Wieghorst i sommer udpeget som Hjulmands efterfølger på en kort kontrakt, men lige inden sin første landsholdssamling, måtte han lade sig sygemelde med symptomer på stress.

Det var en vanskelig, men korrekt beslutning at trække stikket. Det siger Morten Wieghorst, da han i et interview med DR for første gang taler om sin sygemelding.

– Det er noget af det sværeste, jeg har prøvet. Alle de ting, jeg havde glædet mig til, og det ansvar og den tillid, jeg havde fået, følte jeg, jeg svigtede. Det gjorde beslutningen enormt svær, men der var ikke anden udvej.

– Det var vanvittigt svært at sige fra, men heldigvis oplevede jeg kæmpe opbakning og kæmpe hjælp. Jeg tror, mine omgivelser godt kunne se, der var noget galt. Det var ikke nemt for mine chefer, der skulle tage nogle svære valg, men de bevarede roen, siger Morten Wieghorst til DR.

Op til sin sygemelding oplevede han fysiske symptomer som tinnitus, kraftig hovedpine og træthed, fortæller fodboldtræneren. Han er stolt af, at han turde træffe den i fodboldsammenhæng sjældne beslutning om at sygemelde sig.

Professionel hjælp og rigeligt med søvn hjalp ham, og efter tre ugers sygemelding kunne han tage tilbage på arbejde.

Han vendte dog ikke retur til den krævende og opmærksomhedstunge post som landstræner, men i stedet i sin tidligere rolle som assistenttræner. Lars Knudsen varetog landstrænerjobbet i fire kampe i september og oktober.

Fremadrettet skal Wieghorst være assistenttræner for Brian Riemer på landsholdet. Det skal Lars Knudsen i øvrigt også.

Riemer udtager landsholdet på tirsdag. Holdet samles i Helsingør mandag 11. november.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil