William Kvist er væk, og det samme er Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson. Der skal derfor skabes et helt nyt hieraki i FC Københavns trup, og der skal ikke midt findes en ny anfører. Spørgsmålet er hvem? De tre spillere, som er forsvundet. var alle ledertyper – om end på hver deres måde. Men nu skal William Kvists afløser findes, og da Antonsson og Grønkjær er væk, er feltet åbent.
FC Københavns fans er imidlertid ikke i tvivl. På fansitet sidelinien.dk har tilhængerne stemt om, hvem de synes skal være den kommende alfahan i Løveburet, og målmand Johan Wiland er den klare favorit. Han får over 40 procent af stemmerne, mens Sölvi Ottesen og Mathias “Zanka” Jørgensen halter langt efter med cirka 15 procents opbakning hver. Heldigvis for tilhængerne er Johan Wiland mere end klar til at påtage sig det vigtige hverv.
– Det er en ære at være anfører på et hold, og skulle det blive mig, ville jeg blive super glad. Jeg melder mig gerne som kandidat, siger Johan Wiland til tipsbladet.dk.
Johan Wiland er ikke den tilbageværende FCK-spiller med flest kampe i den hvide trøje, men han må betragtes som et af truppens sikreste kort og en af klubbens absolut vigtigste spiller. Det får et valg af Wiland til at virke oplagt, men spørgsmålet er, om Roland Nilsson vil have en målmand som kaptajn. Vil han det, får han en anfører, som har masser af mod på opgaven.
– Jeg har været anfører for landsholdet tidligere, og jeg var også anfører, da jeg spillede ishockey. Når man bliver udpeget som anfører, vokser man med opgaven, og man vokser som menneske, udtaler Wiland, der for tiden er på ferie på Maldiverne.
Bliver det ikke Johan Wiland selv, har han et godt bud på, hvem der så kan overtage anførerbindet fra William Kvist.
– “Zanka” var en af viceanførerne bag William. Han er en mulighed, slutter målmanden.
Johan Wiland har spillet 57 Superliga-kampe og et væld af europæiske kampe, siden han kom til FC København i sommeren 2008.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
LIVE: Evander skriver MLS-historie
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Randers kæmper sig tilbage to gange
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT