Wiland vil have Løvernes anførerbind

Johan Wiland er klar til at overtage det tunge hverv som FCK-anfører, efter William Kvist er rejst til VfB Stuttgart.



William Kvist er væk, og det samme er Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson. Der skal derfor skabes et helt nyt hieraki i FC Københavns trup, og der skal ikke midt findes en ny anfører. Spørgsmålet er hvem? De tre spillere, som er forsvundet. var alle ledertyper – om end på hver deres måde. Men nu skal William Kvists afløser findes, og da Antonsson og Grønkjær er væk, er feltet åbent.

FC Københavns fans er imidlertid ikke i tvivl. På fansitet sidelinien.dk har tilhængerne stemt om, hvem de synes skal være den kommende alfahan i Løveburet, og målmand Johan Wiland er den klare favorit. Han får over 40 procent af stemmerne, mens Sölvi Ottesen og Mathias “Zanka” Jørgensen halter langt efter med cirka 15 procents opbakning hver. Heldigvis for tilhængerne er Johan Wiland mere end klar til at påtage sig det vigtige hverv.

– Det er en ære at være anfører på et hold, og skulle det blive mig, ville jeg blive super glad. Jeg melder mig gerne som kandidat, siger Johan Wiland til tipsbladet.dk.

Johan Wiland er ikke den tilbageværende FCK-spiller med flest kampe i den hvide trøje, men han må betragtes som et af truppens sikreste kort og en af klubbens absolut vigtigste spiller. Det får et valg af Wiland til at virke oplagt, men spørgsmålet er, om Roland Nilsson vil have en målmand som kaptajn. Vil han det, får han en anfører, som har masser af mod på opgaven.

– Jeg har været anfører for landsholdet tidligere, og jeg var også anfører, da jeg spillede ishockey. Når man bliver udpeget som anfører, vokser man med opgaven, og man vokser som menneske, udtaler Wiland, der for tiden er på ferie på Maldiverne.

Bliver det ikke Johan Wiland selv, har han et godt bud på, hvem der så kan overtage anførerbindet fra William Kvist.

– “Zanka” var en af viceanførerne bag William. Han er en mulighed, slutter målmanden.

Johan Wiland har spillet 57 Superliga-kampe og et væld af europæiske kampe, siden han kom til FC København i sommeren 2008.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forhandler med storklub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Her er FC Københavns vej i Europa

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner

Liverpool – Brentford

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK