Wiland vil have Løvernes anførerbind

Johan Wiland er klar til at overtage det tunge hverv som FCK-anfører, efter William Kvist er rejst til VfB Stuttgart.



William Kvist er væk, og det samme er Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson. Der skal derfor skabes et helt nyt hieraki i FC Københavns trup, og der skal ikke midt findes en ny anfører. Spørgsmålet er hvem? De tre spillere, som er forsvundet. var alle ledertyper – om end på hver deres måde. Men nu skal William Kvists afløser findes, og da Antonsson og Grønkjær er væk, er feltet åbent.

FC Københavns fans er imidlertid ikke i tvivl. På fansitet sidelinien.dk har tilhængerne stemt om, hvem de synes skal være den kommende alfahan i Løveburet, og målmand Johan Wiland er den klare favorit. Han får over 40 procent af stemmerne, mens Sölvi Ottesen og Mathias “Zanka” Jørgensen halter langt efter med cirka 15 procents opbakning hver. Heldigvis for tilhængerne er Johan Wiland mere end klar til at påtage sig det vigtige hverv.

– Det er en ære at være anfører på et hold, og skulle det blive mig, ville jeg blive super glad. Jeg melder mig gerne som kandidat, siger Johan Wiland til tipsbladet.dk.

Johan Wiland er ikke den tilbageværende FCK-spiller med flest kampe i den hvide trøje, men han må betragtes som et af truppens sikreste kort og en af klubbens absolut vigtigste spiller. Det får et valg af Wiland til at virke oplagt, men spørgsmålet er, om Roland Nilsson vil have en målmand som kaptajn. Vil han det, får han en anfører, som har masser af mod på opgaven.

– Jeg har været anfører for landsholdet tidligere, og jeg var også anfører, da jeg spillede ishockey. Når man bliver udpeget som anfører, vokser man med opgaven, og man vokser som menneske, udtaler Wiland, der for tiden er på ferie på Maldiverne.

Bliver det ikke Johan Wiland selv, har han et godt bud på, hvem der så kan overtage anførerbindet fra William Kvist.

– “Zanka” var en af viceanførerne bag William. Han er en mulighed, slutter målmanden.

Johan Wiland har spillet 57 Superliga-kampe og et væld af europæiske kampe, siden han kom til FC København i sommeren 2008.






Superliga-LIVE: FCK tæt på “teknisk udsolgt”




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AGF – Brøndby IF

Her er VM-turneringens hold

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Nu taler Messi



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”