Wiland vil have Løvernes anførerbind

Johan Wiland er klar til at overtage det tunge hverv som FCK-anfører, efter William Kvist er rejst til VfB Stuttgart.



William Kvist er væk, og det samme er Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson. Der skal derfor skabes et helt nyt hieraki i FC Københavns trup, og der skal ikke midt findes en ny anfører. Spørgsmålet er hvem? De tre spillere, som er forsvundet. var alle ledertyper – om end på hver deres måde. Men nu skal William Kvists afløser findes, og da Antonsson og Grønkjær er væk, er feltet åbent.

FC Københavns fans er imidlertid ikke i tvivl. På fansitet sidelinien.dk har tilhængerne stemt om, hvem de synes skal være den kommende alfahan i Løveburet, og målmand Johan Wiland er den klare favorit. Han får over 40 procent af stemmerne, mens Sölvi Ottesen og Mathias “Zanka” Jørgensen halter langt efter med cirka 15 procents opbakning hver. Heldigvis for tilhængerne er Johan Wiland mere end klar til at påtage sig det vigtige hverv.

– Det er en ære at være anfører på et hold, og skulle det blive mig, ville jeg blive super glad. Jeg melder mig gerne som kandidat, siger Johan Wiland til tipsbladet.dk.

Johan Wiland er ikke den tilbageværende FCK-spiller med flest kampe i den hvide trøje, men han må betragtes som et af truppens sikreste kort og en af klubbens absolut vigtigste spiller. Det får et valg af Wiland til at virke oplagt, men spørgsmålet er, om Roland Nilsson vil have en målmand som kaptajn. Vil han det, får han en anfører, som har masser af mod på opgaven.

– Jeg har været anfører for landsholdet tidligere, og jeg var også anfører, da jeg spillede ishockey. Når man bliver udpeget som anfører, vokser man med opgaven, og man vokser som menneske, udtaler Wiland, der for tiden er på ferie på Maldiverne.

Bliver det ikke Johan Wiland selv, har han et godt bud på, hvem der så kan overtage anførerbindet fra William Kvist.

– “Zanka” var en af viceanførerne bag William. Han er en mulighed, slutter målmanden.

Johan Wiland har spillet 57 Superliga-kampe og et væld af europæiske kampe, siden han kom til FC København i sommeren 2008.







LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

AGF giver lange karantæner for racisme

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Braithwaite del af stor transferplan

Snart kan det give rødt kort

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson svært utilfreds