Wiland vil have Løvernes anførerbind

Johan Wiland er klar til at overtage det tunge hverv som FCK-anfører, efter William Kvist er rejst til VfB Stuttgart.



William Kvist er væk, og det samme er Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson. Der skal derfor skabes et helt nyt hieraki i FC Københavns trup, og der skal ikke midt findes en ny anfører. Spørgsmålet er hvem? De tre spillere, som er forsvundet. var alle ledertyper – om end på hver deres måde. Men nu skal William Kvists afløser findes, og da Antonsson og Grønkjær er væk, er feltet åbent.

FC Københavns fans er imidlertid ikke i tvivl. På fansitet sidelinien.dk har tilhængerne stemt om, hvem de synes skal være den kommende alfahan i Løveburet, og målmand Johan Wiland er den klare favorit. Han får over 40 procent af stemmerne, mens Sölvi Ottesen og Mathias “Zanka” Jørgensen halter langt efter med cirka 15 procents opbakning hver. Heldigvis for tilhængerne er Johan Wiland mere end klar til at påtage sig det vigtige hverv.

– Det er en ære at være anfører på et hold, og skulle det blive mig, ville jeg blive super glad. Jeg melder mig gerne som kandidat, siger Johan Wiland til tipsbladet.dk.

Johan Wiland er ikke den tilbageværende FCK-spiller med flest kampe i den hvide trøje, men han må betragtes som et af truppens sikreste kort og en af klubbens absolut vigtigste spiller. Det får et valg af Wiland til at virke oplagt, men spørgsmålet er, om Roland Nilsson vil have en målmand som kaptajn. Vil han det, får han en anfører, som har masser af mod på opgaven.

– Jeg har været anfører for landsholdet tidligere, og jeg var også anfører, da jeg spillede ishockey. Når man bliver udpeget som anfører, vokser man med opgaven, og man vokser som menneske, udtaler Wiland, der for tiden er på ferie på Maldiverne.

Bliver det ikke Johan Wiland selv, har han et godt bud på, hvem der så kan overtage anførerbindet fra William Kvist.

– “Zanka” var en af viceanførerne bag William. Han er en mulighed, slutter målmanden.

Johan Wiland har spillet 57 Superliga-kampe og et væld af europæiske kampe, siden han kom til FC København i sommeren 2008.





I chok over Jacob Friis-udtalelser


Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Her kan du se Danmark mod Belarus

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

Peter Christiansen har fundet afløseren

Aflyser pressemøde i Parken

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Glimrende nyt om Chido Obi

Landstræner uenig med Ronaldo

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Chok i OB – siger op efter seks dage

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’