Wiland vil have Løvernes anførerbind

Johan Wiland er klar til at overtage det tunge hverv som FCK-anfører, efter William Kvist er rejst til VfB Stuttgart.



William Kvist er væk, og det samme er Jesper Grønkjær og Mikael Antonsson. Der skal derfor skabes et helt nyt hieraki i FC Københavns trup, og der skal ikke midt findes en ny anfører. Spørgsmålet er hvem? De tre spillere, som er forsvundet. var alle ledertyper – om end på hver deres måde. Men nu skal William Kvists afløser findes, og da Antonsson og Grønkjær er væk, er feltet åbent.

FC Københavns fans er imidlertid ikke i tvivl. På fansitet sidelinien.dk har tilhængerne stemt om, hvem de synes skal være den kommende alfahan i Løveburet, og målmand Johan Wiland er den klare favorit. Han får over 40 procent af stemmerne, mens Sölvi Ottesen og Mathias “Zanka” Jørgensen halter langt efter med cirka 15 procents opbakning hver. Heldigvis for tilhængerne er Johan Wiland mere end klar til at påtage sig det vigtige hverv.

– Det er en ære at være anfører på et hold, og skulle det blive mig, ville jeg blive super glad. Jeg melder mig gerne som kandidat, siger Johan Wiland til tipsbladet.dk.

Johan Wiland er ikke den tilbageværende FCK-spiller med flest kampe i den hvide trøje, men han må betragtes som et af truppens sikreste kort og en af klubbens absolut vigtigste spiller. Det får et valg af Wiland til at virke oplagt, men spørgsmålet er, om Roland Nilsson vil have en målmand som kaptajn. Vil han det, får han en anfører, som har masser af mod på opgaven.

– Jeg har været anfører for landsholdet tidligere, og jeg var også anfører, da jeg spillede ishockey. Når man bliver udpeget som anfører, vokser man med opgaven, og man vokser som menneske, udtaler Wiland, der for tiden er på ferie på Maldiverne.

Bliver det ikke Johan Wiland selv, har han et godt bud på, hvem der så kan overtage anførerbindet fra William Kvist.

– “Zanka” var en af viceanførerne bag William. Han er en mulighed, slutter målmanden.

Johan Wiland har spillet 57 Superliga-kampe og et væld af europæiske kampe, siden han kom til FC København i sommeren 2008.





Klar besked fra Frank efter nedtur


Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

242 millioner sidder på bænken

Vanvittig Pogacar-klausul 

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Medie roser brandvarm dansker

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Melder sin afsked

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Di Marzio med klar melding

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

– Det er rigtig vildt det her!

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Drama i Brøndby – sådan gik det

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Verdensstjerne ked af Runes skade

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Spændende nyt om Simon Kjær

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

OB vinder første sejr på udebane

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

Beundrere i Danmark: ‘Verdens bedste forsvarer’

‘Nørgaard savner man altid’

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Chokemne til jobbet i Manchester United?

Bekræfter: Brøndby betaler erstatning

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Ekspert med dyster Rune-melding

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

Nedtur for Thomas Frank

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

Opstillinger: Jacob Ambæk skal bombe mod AGF

– Alt kan ske til sommer