Wiland vinder Det Gyldne Bur i suveræn stil

Keeper-kollegaerne har kåret FC Københavns Johan Wiland til Årets Målmand i Danmark, og det var der slet ingen tvivl om.



Han har vundet mesterskabet, han er ubesejret i Superligaens efterår og han lukkede kun fem mål ind i det Champions League-gruppespil, som FC København kvalificerede sig videre fra for et par uger siden.

FC Københavns målmand Johan Wiland har haft et imponerende stærkt 2010, og det bliver nu også belønnet af kollegaerne i Superligaen og 1. division. Hele 26 af de 27 andre målmænd i de to rækker har placeret ham øverst i afstemningen om Årets Målmand i Danmark, og dermed er Wiland en sjælden suveræn vinder af Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984.

– Jeg er selvfølgelig lidt overrasket over, at alle synes, jeg har været bedst. Jeg ved godt, at jeg har haft en god sæson, men at så mange andre også synes det på en gang, det er fantastisk. Og prisen betyder meget for mig, fordi det er målmændene selv, der stemmer. Det er jo dem, der ved mest om målmandsspillet, så det takker jeg ydmygt for, siger Johan Wiland til Tipsbladet.

FC København-keeperen fik i alt 78 point i afstemningen, hvor hver målmand valgte de tre bedste kollegaer i året, der snart er gået. FC Midtjyllands Johan Lössl blev nummer to med 26 point, mens Wilands egen topkandidat og sidste års vinder af Det Gyldne Bur, OB’s Roy Carroll, blev nummer tre med 18 point.

Læs mere: Tipsbladets julenummer bringer et stort interview med Johan Wiland, hvor han blandt andet for første gang fortæller om frustrationerne de første måneder på FCK-bænken, om at falde til i det afslappede København, om altid at holde fast på bolden og om hvorfor han ikke ville af med nummer 21 på ryggen af målmandstrøjen.





AGF kan ende med millionregning, men…




LIVE

LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget

Bayern München lurer på choktransfer

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Brøndby IF – FC København

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

José Mourinho vil have dansk stjerne

Dansk profil færdig i tysk klub, men

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Afsløring: De er færdige i Randers



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

UEFA med vild ændring