Wiland vinder Det Gyldne Bur i suveræn stil

Keeper-kollegaerne har kåret FC Københavns Johan Wiland til Årets Målmand i Danmark, og det var der slet ingen tvivl om.



Han har vundet mesterskabet, han er ubesejret i Superligaens efterår og han lukkede kun fem mål ind i det Champions League-gruppespil, som FC København kvalificerede sig videre fra for et par uger siden.

FC Københavns målmand Johan Wiland har haft et imponerende stærkt 2010, og det bliver nu også belønnet af kollegaerne i Superligaen og 1. division. Hele 26 af de 27 andre målmænd i de to rækker har placeret ham øverst i afstemningen om Årets Målmand i Danmark, og dermed er Wiland en sjælden suveræn vinder af Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984.

– Jeg er selvfølgelig lidt overrasket over, at alle synes, jeg har været bedst. Jeg ved godt, at jeg har haft en god sæson, men at så mange andre også synes det på en gang, det er fantastisk. Og prisen betyder meget for mig, fordi det er målmændene selv, der stemmer. Det er jo dem, der ved mest om målmandsspillet, så det takker jeg ydmygt for, siger Johan Wiland til Tipsbladet.

FC København-keeperen fik i alt 78 point i afstemningen, hvor hver målmand valgte de tre bedste kollegaer i året, der snart er gået. FC Midtjyllands Johan Lössl blev nummer to med 26 point, mens Wilands egen topkandidat og sidste års vinder af Det Gyldne Bur, OB’s Roy Carroll, blev nummer tre med 18 point.

Læs mere: Tipsbladets julenummer bringer et stort interview med Johan Wiland, hvor han blandt andet for første gang fortæller om frustrationerne de første måneder på FCK-bænken, om at falde til i det afslappede København, om altid at holde fast på bolden og om hvorfor han ikke ville af med nummer 21 på ryggen af målmandstrøjen.






Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Næste sæson skal vi i Europa

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning