Wiland vinder Det Gyldne Bur i suveræn stil

Keeper-kollegaerne har kåret FC Københavns Johan Wiland til Årets Målmand i Danmark, og det var der slet ingen tvivl om.



Han har vundet mesterskabet, han er ubesejret i Superligaens efterår og han lukkede kun fem mål ind i det Champions League-gruppespil, som FC København kvalificerede sig videre fra for et par uger siden.

FC Københavns målmand Johan Wiland har haft et imponerende stærkt 2010, og det bliver nu også belønnet af kollegaerne i Superligaen og 1. division. Hele 26 af de 27 andre målmænd i de to rækker har placeret ham øverst i afstemningen om Årets Målmand i Danmark, og dermed er Wiland en sjælden suveræn vinder af Det Gyldne Bur, som Tipsbladet har uddelt siden 1984.

– Jeg er selvfølgelig lidt overrasket over, at alle synes, jeg har været bedst. Jeg ved godt, at jeg har haft en god sæson, men at så mange andre også synes det på en gang, det er fantastisk. Og prisen betyder meget for mig, fordi det er målmændene selv, der stemmer. Det er jo dem, der ved mest om målmandsspillet, så det takker jeg ydmygt for, siger Johan Wiland til Tipsbladet.

FC København-keeperen fik i alt 78 point i afstemningen, hvor hver målmand valgte de tre bedste kollegaer i året, der snart er gået. FC Midtjyllands Johan Lössl blev nummer to med 26 point, mens Wilands egen topkandidat og sidste års vinder af Det Gyldne Bur, OB’s Roy Carroll, blev nummer tre med 18 point.

Læs mere: Tipsbladets julenummer bringer et stort interview med Johan Wiland, hvor han blandt andet for første gang fortæller om frustrationerne de første måneder på FCK-bænken, om at falde til i det afslappede København, om altid at holde fast på bolden og om hvorfor han ikke ville af med nummer 21 på ryggen af målmandstrøjen.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Klar transfermelding

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper