• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

Wind om FCK-skader: Vi er vant til det

Foto: Getty Images

Jonas Wind er sikker på, at det nok skal blive til en sejr, selvom de mangler flere skadede spillere forud for torsdagens Conference League-kamp.

Af Oliver Okstrøm

FC København runder torsdag efterårssæsonen af med en hjemmekamp i Conference League mod Slovan Bratislava. Her er det en kamp, hvor københavnerne må undvære Nicolai Boilesen og Peter Ankersen, der er tilføjet klubbens skadesliste.

Den situation er noget, som FCK's Jonas Wind er opmærksom på, fortæller han på klubbens hjemmeside.

- Det handler om de spillere, der er klar til at spille. Vi har desværre i løbet af sæsonen været vant til at mangle nogle profiler, og nu kan vi skrive 'Boile' og 'Pete', men som jeg hele tiden har sagt, så er der andre, der er klar og venter ude i kulissen på, at det bliver deres chance. Så de skal ind og gribe den.

- Det kan være, at jeg næsten er den ældste, der stiller til start på torsdag i en alder af 22, men så ser vi på det hold, vi stiller med, og det bliver med en del unge spillere, som det har været i løbet af sæsonen, lyder det fra Jonas Wind.

Han peger endvidere på, at sådan noget er god udvikling for alle i klubben, ligesom han tror på, at de nok skal vinde med de spillere, der er tilbage.

FC København er sikre på førstepladsen i gruppen, og derfor kan de med ro i maven gå ind til kampen.

Opgøret mellem FCK og Slovan Bratislava spilles torsdag klokken 21, og sendes direkte på TV 2 Sport X.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020